«Кришталевий дельфін» запалює нові зірки на чорноморському горизонті

На привітному узбережжі Чорноморського курорту Рибаківка на базі дитячого оздоровчого центру «Орлятко» удев’яте відбувся обласний творчий фестиваль «Кришталевий дельфін», який вже традиційно проводиться під патронатом Миколаївської обласної ради та департаменту освіти і науки облдержадміністрації.

Фестиваль тривав три дні. На свято до «Орлятка» з’їхалося чимало гостей, причому не тільки з чорноморського регіону, а й з різних куточків України. Бо, чесно кажучи, у наш скрутний час не так вже й багато місць, де можна публічно продемонструвати свої таланти, позмагатися з ровесниками у різних видах мистецтва, отримати визнання.

На фестиваль приїхали юні аматори з Миколаєва, Очакова, з Вітовського, Кривоозерського, Березанського районів Миколаївської області, з Івано-Франківська, Києва, Дніпра, Львова й інших куточків України. Із своїми творчими доробками на фестиваль прибули представники дитячого оздоровчого табору «Маяк», Березківського навчально-виховного комплексу загальноосвітньої школи-інтернату, Привільнянської спеціалізованої школи-інтернату, Антонівської школи Новоодеського району, Вознесенської загальноосвітньої школи-інтернату «Обдарованість», Володимирівської школи Казанківського району, Шевченківської школи Вітовського району, Лисогірської школи Первомайського району, Новопетрівської спеціалізованої школи-інтернату, комунального закладу загальноосвітньої школи-інтернату центру загальної і профільної освіти та комплексної реабілітації Миколаївської обласної ради, Будинку культури Рибаківської сільської ради.

Цього разу боротьба за призові місця серед дітей трьох вікових категорій – від трьох до 20 років – точилася у семи номінаціях: художнє читання і театральне мистецтво, хореографія, декоративно-прикладне мистецтво, вокал, конкурси живопису, плакатів на тему «Хочу бачити світ щасливим», доробок з нестандартних матеріалів. У змагання включилося близько трьохсот претендентів.

Оздоровчий центр «Орлятко» – успішна новаторська школа виховання талановитої молоді. Щороку орлята беруть участь у міжнародному фестивалі дитячої творчості «Золотий лелека», де отримують найвищі нагороди у багатьох номінаціях. Нинішнього року Василь Добридний, Кирило Пшоняк та члени гуртка пап’є-маше Шевченківської школи вибороли аж три гран-прі. Дипломантами міжнародного фестивалю стали юні таланти Олександра Маляренко, Петро Чехановський і танцювальний колектив «Світанок».

Важко переоцінити значимість фестивалю для підтримки творчо обдарованих хлопців та дівчат, адже це діти-сироти й діти, позбавлені батьківської опіки.

Так вже повелося у орлят – у всьому вони прагнуть бути попереду. Ідея проведення першого фестивалю під назвою «Маю право» виникла у невгамовного керівництва ОЦ «Орлятко» ще у 2006 році. Як то кажуть, самі собі створили клопіт. Але відтоді жодного разу не пожалкували, бо бути першими хоч і важко, але цікаво. Згодом «Орлятко» стало ініціатором проведення Олімпійських ігор на Чорноморському узбережжі. А далі – щорічний фестиваль «Кришталевий дельфін».

Аби фестиваль пройшов на високому організаційному рівні, без будь-яких збоїв, цікаво, яскраво, творчо, треба передбачити все до найменших дрібниць. Безперечно, що атмосфера у директорському кабінеті та в кабінеті його заступника була вкрай напруженою. Тож як би не було клопітно й важко, організаційний комітет на чолі з генеральним директором обласного фестивалю, керівником ОЦ «Орлятко», заслуженим працівником освіти України Олексієм Могильовим та його «правою рукою», новатором і генератором ідей Зоєю Щербиною – блискуче справилися з непростим завданням. Фестиваль в «Орлятку» запам’ятався перш за все новими знайомствами, позитивними емоціями, яскравою динамічністю, творчою атмосферою, запальною енергетикою і святковим настроєм.

Варто зазначити: у «Орлятку» для фізичного, розумового і творчого розвитку дітей створені всі умови. Жодна дитина тут не залишається поза увагою: фахівці обов’язково знаходять ключики до дитячих сердець, а значить і до їх творчого потенціалу. Діти просто зобов’язані займатися цікавими справами. А лагідне чорноморське сонце, тепле море, цілюще повітря й смачна та ситна їжа довершать добру справу. І до кінця літа за 90 днів перебування в оздоровчому таборі орлята помітно змужніють і подорослішають. Всього ж у таборі, якому немає аналогів в Україні, відпочиває більше півтисячі дітей віком від трьох до 20 років – дітейсиріт, дітей, які в силу життєвих обставин вимушені жити без батьківської опіки, в державних інтернатах, та дітей з обмеженими фізичними можливостями.

«Орлятко» – скоріше не табір, а велика морська дача, де немає диктату дорослих, муштри та суворих лінійок, проте діти привчаються до порядку – прибирають після себе ліжка, посуд у їдальні, допомагають дорослим утримувати в чистоті табірну територію – клумби, алеї, доріжки.

– Діти у нашому таборі не почувають себе обділеними, і ви самі у цьому переконалися, – говорить заступник директора Зоя Юріївна Щербина. – З кожним роком, дякуючи підтримці обласної влади і зусиллям директора оздоровчого центру Олексія Могильова, матеріальна база табору покращується. Те, що тішить дітей, радує, перш за все, нас, адже наша робота спрямована на те, щоб орлятам у таборі було затишно і комфортно.

До послуг дітей 12 двоповерхових котеджів та один триповерховий будинок, дві їдальні, кожна на 250 місць, лазня, душові, пральний комплекс, сучасний холодильний бокс, власна пекарня. Біля кожного корпусу – санітарні блоки, оснащені душовими, сучасні умивальники, водонагрівачі. На належному рівні забезпечене медичне обслуговування: є медичний блок та ізолятор на 8 місць. Уся територія оздоровчого центру обладнана альтанками, затишними куточками для відпочинку, які утопають у зелені дерев та квітах. У кількох павільйонах працюють великі телевізори. Діє новий комплекс для гурткової роботи, є власна бібліотека, виставковий зал, ігротека з ігровим майданчиком, тенісний павільйон. Центр має дві сцени – малу та велику, працює розважально-спортивний комплекс.

Уже традиційно на фестиваль завітав давній друг юних орлят, заслужений артист України Леонтій Бебешко (Левко Дурко) із своєю чарівною дружиною Лідою (сценічний псевдонім Аеліта). Лідія – гнучка гімнастка, працювала на трапеції у тернопільській студії «Цирк на сцені». Разом подружжя більше двадцяти років. Свого зрілого (за паспортом) чоловіка і веселого бешкетника у душі, який добре знається на почутті гумору і любить у міру «подуркувати», Ліда ніжно називає Левчиком. Творчий дует із задоволенням щороку приїздить у «Орлятко» на запрошення адміністрації, причому не з порожніми руками – привозять нові оригінальні композиції. Варто підкреслити, що Левко у таборі – як риба у воді, діти завжди радо зустрічають артистів гучними оплесками. Минулого разу дует подарував таборянам чудові творчі композиції «Орлятко» і «Аквапарк», а нині привіз «Кришталевий дельфін» та «Апчхи!».

Приємним вкрапленням у репертуар сценарію стала поява на сцені незвичного танцювального колективу школи хореографічного мистецтва «Терпсихора». Зі сцени на дитячу аудиторію повіяло позаминулим століттям, де витончені дами у важких елегантних сукнях легко кружляли у вальсі з галантними сеньйорами у фраках.

Гучні оплески орлят зірвав юний співак – переможець у номінації «Вокал» всеукраїнського проекту «Маленькі гіганти» Олександр Подолян. Його сильний і гарний ліричний тенор вразив і зачарував дитячу аудиторію, яка слухала його, затамувавши подих. Одинадцятирічний Сашко за оцінками вінницьких регіональних ЗМІ – володар «золотого голосу». Мешкає хлопчик у селі на Вінниччині й ходить пішки на заняття по співах до районного центру. Школяра ще не вразила зоряна хвороба, і, дасть Бог, не зачепить. Він з вдячністю прийняв запрошення орлят і разом с батьками прибув на фестивальне свято. Хлопець має мету стати справжнім артистом і заспівати дуетом із своїм кумиром – італійським оперним та естрадним співаком Алессандро Сафіна, тому наполегливо працює й уважно дослухається до порад свого викладача. Не знаючи італійської, хлопець на слух вивчив пісню свого метра і на одному з камерних виступів його помітили і запропонували взяти участь у проекті «1+1». Набожні батьки не заперечували, бо впевнені, що то – божий промисел. Олександр Подолян, безперечно, ще засвітить свою велику зірку на творчому небокраї.

Серед поважних гостей на свято завітала заступник директора департаменту освіти і науки Миколаївської ОДА Ганна Каськова. Чесно кажучи, дивно й незвично спостерігати, як до чиновниці радісно кинулися діти, як сердечно притискалися, обнімали і гладили її. Це був надзвичайно зворушливий красномовний момент, який багато чого вартий. Діти особливо гостро відчувають фальш і ніколи не довіряться байдужій людині. А тут все навпаки – відчувалося, що чиновниця по-материнськи любить дітей, буває тут часто й щиро переймається турботами оздоровчого табору.

Про високу суддівську планку фестивалю свідчив фаховий рівень журі. До його складу увійшли відомі й шановані люди мистецтва, майстри своєї справи. Очолювала журі заслужений працівник культури України, керівник аматорського театру танцю «Ритми планети» імені Василя Пака – Ірина Пак.

Танцювальний колектив «Ритми планети» – гордість нашого регіону і його візитна картка. Створений професійними артистами балету вищої категорії, заслуженими працівниками культури України Василем та Іриною Пак, колектив завоював славу не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Танцюристи виробили індивідуальний творчий почерк, особливий стиль і ритм, що відрізняє їх з-поміж інших танцювальних колективів. Створити театр, здобути йому славу, щоденно плекати юні таланти, терпляче навчати й давати крила для творчої самостійності (і все це фактично на голому ентузіазмі) – праця, гідна щирої людської поваги.

До складу журі увійшли й багаторічні шефи оздоровчого табору «Орлятко» – представники Миколаївського академічного російського драматичного театру. На фестиваль приїхала гордість театру, талановита актриса, заслужена артистка Людмила Соколова, яка із задоволенням відгукнулася на запрошення орлят. За роки служіння Мельпомені Людмила Соколова блискуче зіграла багато драматичних, гострохарактерних і комедійних ролей, які запам’яталися глядачам високим професіоналізмом. Приїхала розділити радість з дітьми і театральний художник Любов Ніколаєва. Обдарована художниця створила чимало філософських картин-символів, які примушують людей зупинятися перед її творами у виставкових залах, думати, переосмислювати навколишній світ, аналізувати. Любов Ніколаєва – член обласного народного творчого об’єднання художників та майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Прибужжя», лауреат престижного міжнародного конкурсу «Illustrators of the Future Contest», володарка першої премії Міжнародного фестивалю фантастики «Портрет Доріана Грея». Ілюстрації художниці з міста Миколаєва прикрашають збірники американських письменників.

Артист театру Іван Дедюхін, який також прибув на свято, улюбленець і орлят, і адміністрації табору. Народився актор у місті Слав’янську Донецької області, після школи здобув професію повара у ліцеї. Та талант має властивості пробиватися навіть крізьасфальт: Іван брав активну участь у різних аматорських театральних проектах, а згодом вступив до Дніпропетровського театрально-художнього коледжу. За час навчання встиг попрацювати у пересувному цирку-шапіто, об’їздив мало не всю Україну, працював у дельфінарії цирку «Кобзів». А коли отримав диплом, увійшов до складу трупи Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру. Іван блискуче зіграв Кая у «Сніговій королеві» С. Чверкалюка, Гаврюшу у «Дядюшкиному сні» Ф. Достоєвського, Князя Мстиславського у «Царі Федорі Іоановичі», Паріса у «Ромео і Джульєтті» У. Шекспіра та багато інших ролей.

Молоді й безперечно талановиті актори театру Дарія Шах і Роман Шворак, які також прибули на свято, чудово поєднали дві функції – вдень проводили оцінювання разом з іншими членами журі, а увечері успішно вели концертну програму.

На свято разом з театральною групою приїхала й адміністратор театру Лідія Борисова, яку тут щиро люблять і поважають за порядність, професіоналізм, чіткість у роботі і любов до своєї справи. В якості члена журі на конкурсі художнього читання та театрального мистецтва прослуховувала юні таланти молода обдарована поетеса, член спілки письменників України, співорганізатор всеукраїнського фестивалю поезії «Ватерлінія» Ксана Коваленко. Судячи з першої поетичної збірки «Синие-яблоки-черные», поетеса має чудові творчі горизонти.

Переможці фестивалю «Кришталевий дельфін»

Дипломантами у номінації «Художнє читання та театральне мистецтво» одноголосно було визнано – Аллу Росошанську з Кривого Озера, Петра Чекановського з Березківської школи та Ліонеллу Михайлюченко з Рибаківки. Гарно заявив про себе у конкурсі Вітовський район Миколаївської області. Дипломантами стали Юлія Турбіна, Наталя Малахова, Вероніка Мельник, Анастасія Бондаренко, Карина Захарова, Юлія Шевченко та Олександр Колесник. Володарями гран-прі стали Людмила Сєднєва з Вітовського району та Олександр Мілковський зі школи № 51 міста Миколаєва.

У номінації «Авторська поезія» дипломантами стали Владислав Козирєв з Березківської школи, Роксолана Мужеловська, Олена Балкарей та Настя Парусова з «Орлятка». У номінації «Доробки з нестандартних матеріалів» незалежне дитяче журі визнало переможцями Ганну Барадокову з Володимирівської школи-інтернату, Світлану Кожокар з Привільнянської школи Баштанського району, Вікторію Прошину з Вознесенської спеціалізованої школи, Аркадія та Анастасію Іщенко – вихованців Шевченківської школи. Дипломом першого ступеня нагороджено Олега Хамського з Новопетрівської школи. А «Капризом» дитячого журі – команду Березківської школи. Дипломантами номінації «Конкурс плакатів на тему «Хочу бачити світ щасливим» стали Юрко Манєров з Миколаївської школи-інтернату № 5, Вікторія Дружина, Наталя Семенова, Олександр Нікіта з Володимирівської школи, Олена Нагорська, Аліна Сурта з Лисогірської школи, Яна Кузьменко та Олександр Кожуховський з Березківської школи, Світлана Слободенюк, Олег Хамський, Яна Горбачук з Новопетрівської школи. У номінації «Вокал» дипломантами стали Ліонелла Михайлюченко, Євгенія Покотилова, дует Діана Поточенко та Алла Росошанська з Кривого Озера, Віра Апостолова та Марія Чорнобай зі школи-інтернату № 2, Олександр Маляренко з Березківської школи, Андріана Бабій з оздоровчо-спортивного табору «Лісотехнік», дует «Сестрички» з Березківської школи, Єва Мартинюк зі школи № 51 міста Миколаєва, Марія Рокчарук, Єлізавета Усата з дитячого оздоровчого табору «Маяк», Вероніка Плахтій з Рибаківки, Тетяна Бек з Києва. Гран-прі вибороли Валерія Мялик з Мішково-Погорілівської музичної школи та Діана Поточенко з Кривого Озера. У номінації «Хореографія» дипломантами стали ансамбль «Фантазія» – ОСТ «Лісотехнік», дует Ірина Степанова і Вікторія Скляренко з Вознесенська, Вероніка Плахтій з Рибаківки, танцювальний ансамбль «Орлятко», ансамбль «Квітка» зі школи-інтернату № 2 міста Миколаєва, ансамбль оздоровчого табору «Маяк», Вікторія Скляренко з Вознесенська, ансамбль «Левіс» з Миколаївського інтернату № 5. Гран-прі отримав зразковий ансамбль танцю «Джерельце» Миколаївського міського будинку дитячої творчості. Переможцями конкурсу з декоративно-прикладного мистецтва визнані Ганна Осадча, Ганна Гордієнко, Діана Жарук, сестри Наталка та Женя Семенови з Березківської школи, Ірина Солопієнко та Василь Добридний з інтернату № 2 міста Миколаєва, Єлізавета Сурма, Єва Мартинюк, Максим Бурлаков зі школи № 51 міста Миколаєва, Лілія Христоненко з Привільнянської школи, Дарина Гладко з інтернату № 5 міста Миколаєва, Ірина Моставлюк з Вознесенська. Гран-прі виборов Віталій Іванів зі школиінтернату № 2 міста Миколаєва. У номінації «Образотворче мистецтво» дипломом першого ступеня нагороджені Влад Берченко зі школи-інтернату № 2 та Юрій Козирєв з Березківської школи.

Переможці всі без винятку, окрім дипломів, отримали подарунки – м’які іграшки.

Пролунали останні акорди фестивального свята, яке об’єднало молоде покоління у спільному прагненні до творення краси й добра. Що ж, до наступного фестивалю!

Галина Порфирьєва

Добавить комментарий