Безпрецедентний випадок

Ситуація, в якій опинився житель Миколаєва Микола Дмитрович Зюбанов, ще раз доводить, що за свої права треба боротися, адже через недосконалість нашого законодавства і бюрократичні помилки можна залишитися без заробленої пенсії.

У Пенсійному фонді сказали «ні»

Ще за часів існування Радянського Союзу М. Зюбанов проходив службу в Первомайській дивізії ракетних військ стратегічного призначення, одна з військових частин якої базувалася в місті Бологоє. Упродовж восьми років він виконував дуже відповідальну та небезпечну роботу – обслуговував ядерні об’єкти, брав участь у спорядженні ядерними зарядами ракет для проведення військових випробувань та навчань. У 1986 році за станом здоров’я Микола Дмитрович звільнився з військової служби, довгий час лікувався в госпіталі. Потім із дружиною переїхав до Миколаєва.

У 1992 році вийшла Постанова Кабміну № 674 «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цим правовим актом було визначено, що громадяни, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, прирівнюються до відповідних категорій осіб, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Отож у 2002 році Микола Зюбанов отримав безстрокове посвідчення чорнобильця третьої категорії, яке дає йому право на всі пільги та компенсації, передбачені ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраж-
дали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки Микола Дмитрович був прирівняний до осіб, котрі брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988-1990 роках, то згідно з вищезгаданим законом він має право на зменшення пенсійного віку.

Геннадій Константиновський і Микола Зюбанов.

«Шість років тому, зібравши всі необхідні довідки, я звернувся до Пенсійного фонду України з проханням нарахувати пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років. Проте отримав відмову», – розповідає М. Зюбанов. Дивно, що й суд першої інстанції не став на захист його прав. «Можливо, на рішення судового органу вплинув людський фактор – приватний адвокат, до якого я звернувся по допомогу, виявився некомпетентним у цій справі. Хоча я оплачував його послуги близько двох років», – розповідає позивач.

Адвокат довів, що має бути «так»

Навесні 2016 року, дізнавшись із телевізійної програми «Це вас хвилює» про безоплатну вторинну правову допомогу, Микола Зюбанов звернувся до Першого миколаївського місцевого центру з надання БВПД.

Його справу доручили адвокату Геннадію Константиновському. Повторно зібравши доказову базу, він звернувся до апеляційного суду. «У такій ситуації можуть опинитися громадяни, котрі лише прирівняні до ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Для зменшення пенсійного віку ПФУ просить їх надати довідку про те, що вони брали участь у ліквідації», – пояснює Геннадій Борисович. Проте наприкінці квітня до відповідного закону були внесені зміни: окрім громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в нормативно-правовому акті прописали й права осіб, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Отож 5 липня 2016 року Одеський апеляційний адміністративний суд задовольнив позов М. Зюбанова та зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ від 02.12.1992 № 674. Тепер житель Миколаєва сподівається, що за свою небезпечну та відповідальну працю держава, нарешті, віддячить йому омріяною пенсією.

«Цей прецедент – один із перших в Україні, коли особа, прирівняна до ліквідаторів ЧАЕС, отримала пенсію за зменшенням пенсійного віку», – наголошує адвокат та радить громадянам, які опинилися в подібній ситуації, не опускати руки й відстоювати свої права.

Анна НІКУЛІНА
Фото автора

Добавить комментарий