Ігор Катвалюк: «Труднощі нас загартували і зробили сильніше»

Регіональна торгово-промислова палата (РТПП) Миколаївської області – недержавна некомерційна організація, що об’єднує в своїх лавах великі підприємства, малий та середній бізнес регіону. Серед головних завдань Палати – сприяння розвитку миколаївських бізнес-структур та їхня успішна інтеграція в світову економіку, надання широкого комплексу сервісних послуг тощо. З 17 лютого 2012 року обласну РТПП очолює Ігор КАТВАЛЮК, який люб’язно погодився відповісти на наші запитання.

– Останнім часом миколаївську Палату спіткали, напевно, найбурхливіші події в її історії – силове протистояння та захоплення приміщень, численні судові процеси, інформаційні війни… Та, на щастя, наразі градус протистояння значно понизився. Чи вдалося остаточно подолати негаразди, і як ця ситуація вплинула на стабільність роботи Палати та рівень довіри з боку ділових партнерів?

– На даний момент конфлікт практично вичерпано, ми виграли всі суди вищої інстанції та відмінили судові рішення, що були підґрунтям для гучних подій довкола нашої організації. Зокрема скасовані рішення Одеського та Миколаївського апеляційних судів, спираючись на які колишній очільник РТПП намагався повернутися в керівне крісло. Для мене цілком зрозуміло, що за всіма цими конфліктами стояло бажання окремих осіб здійснити рейдерське захоплення торгово-промислової палати.

Звичайно, негативні наслідки від резонансних подій ми відчуваємо і досі – через фінансові та іміджеві втрати. Але, попри все, наразі дружний та згуртований колектив Палати, нарешті, повернувся до стабільної роботи, надаючи нашим клієнтам повний спектр якісних послуг.

Ігор Катвалюк.

– До речі, скільки партнерів у миколаївської РТПП?

– Загалом у Палаті є 165 членів РТПП, а число наших клієнтів обліковується сотнями. Слід сказати, що Палата обслуговує весь провідний бізнес миколаївського регіону, до нас також звертаються підприємства сусідніх областей.

– Головне завдання Регіональної торгово-промислової палати – створення сприятливих умов для великого бізнесу та малого підприємництва, налагодження та укріплення міжнародних зв’язків, залучення нових інвестицій, як підсумок – створення робочих місць та збільшення надходжень до бюджету. Як РТПП справляється з цими завданнями, зважаючи на складну економічну ситуацію в регіоні та в цілому в державі? Чи запроваджуються нові послуги та підходи в роботі?

– Ми не лише надаємо ті послуги, що надавали раніше, а й розвиваємо нові напрямки, в тому числі освітнього характеру, та нові види послуг у галузі експертизи. Усі ці послуги користуються великим попитом на ринку, завдяки чому коло наших партнерів розширюється, а Палата поступово виходить з того стану, в якому опинилася не зі своєї вини.

Документи торгово-промислової палати мають офіційний статус, визнаються всіма офіційними інстанціями в Україні і за кордоном. РТПП забезпечує високу якість обслуговування і максимально оперативний режим виконання послуг.

Крім того, співробітники торгово-промислової палати також успішно пройшли програму тренінгів для консультантів з експорту в ЄС і на сьогодні є сертифікованими фахівцями з експорту.

Виставка у Польщі. Червень 2016-го.

У разі зацікавленості з допомогою експертів бізнес може отримати рекомендації по підтвердженню відповідності своїх товарів регуляторним вимогам ЄС, досліджувати ринки країн ЄС, розробити експортну маркетингову стратегію і план її впровадження.

Якщо ваше підприємство хоче розширити співпрацю із зарубіжними країнами і поставляти свою продукцію на нові ринки, наприклад, на ринок ЄС, відділ СІД представляє нову інформаційну послугу:

– аудит експортної готовності підприємства;

– аналітика вимог до товарів і підприємств при експорті товарів в ЄС;

– коди TARIC, ПДВ, тарифи, коди УКТ ЗЕД;

– моніторинг ринків, потенціал продукту на ринку;

– рекомендації щодо маркування товарів;

– посередництво НАССР, пошук нотифікованого органу.

Крім того, на базі РТПП створений та працює єдиний центр підтримки експорту, що включає в себе повний спектр послуг, котрі можуть зацікавити експортера.

На даний час РТПП Миколаївської області починає надавати послуги з ідентифікації потенційно небезпечних об’єктів та об’єктів підвищеної небезпеки для всіх юридичних осіб.

Торгово-промислова палата розробляє: паспорт потенційно небезпечних об’єктів; декларацію безпеки об’єктів підвищеної небезпеки; складає план локалізації аварійних ситуацій (ПЛАС); надає допомогу в оформленні декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.

– Яких заходів вживає Палата з метою пошуку нових іноземних партнерів для бізнесу Миколаївщини? Чи «освоюються» такі перспективні ринки, як арабські країни та Західна Африка? В яких галузях економіки Миколаївщина найбільш цікава для іноземного бізнесу?

– Безумовно, Миколаївський регіон становить інтерес для іноземного бізнесу, що підтверджується системністю відвідування регіону представниками іноземних ділових і дипломатичних кіл. Це зумовлено цілим рядом таких факторів, як вдале географічне становище Миколаївщини, близькість до міжнародних морських  транспортних коридорів, наявність розвинених портової інфраструктури, аграрного сектора та машинобудування. З метою пожвавлення цієї співпраці підписано низку договорів між миколаївською РТПП та аналогічними структурами інших країн, передусім з Єврозони.

Але при цьому варто зауважити, що часто за кордоном про Україну небагато знають. Тож доводиться займатися і просвітницькою діяльністю, розповідати про наші порти та сільське господарство. У людей з’являється інтерес, що згодом трансформується в укладені угоди та контракти. Скажу відверто: якщо зі ста контактів один буде доведений до логічного завершення, це буде успіхом для нас. Тож велику увагу приділяємо організації бізнес-зустрічей між представниками миколаївського та іноземного бізнесу. Серед останніх таких заходів – виїзд 35 представників миколаївських підприємств на технічну виставку до Варшави в червні цього року. Завдяки організації таких форумів ми реалізуємо нашу головну мету – просування українського бізнесу в інших країнах.

Що стосується арабських країн і Західної Африки, то слід відзначити, що представники ділових кіл означених регіонів виявляють зацікавленість здебільшого до інфраструктурних проектів у галузі морського транспорту, а також організації постачань сільськогосподарської продукції. Серед азійських країн, хто виявляє найбільший інтерес передусім в аграрному секторі, – це Іран, Китай, Пакистан і Об’єднані Арабські Емірати. Водночас ставимо наголос не на експорті сировини миколаївських виробників, а на її глибокій переробці у нашому регіоні.

– Як відомо, для багатьох миколаївських підприємств досить болісним стала відмова від російських ринків та ринків країни СНД. Що робиться з метою стабілізації ситуації та переорієнтування бізнесу на світові ринки?

– Справді, через закриття російського ринку виникли значні проблеми у миколаївських підприємств. Тож у цих умовах ми надаємо бізнесу максимум інформації про налагодження нових зв’язків з країнами Заходу, включаємо ці підприємства в наші списки інформаційних розсилок. Щоправда, вряди-годи виникають труднощі на кшталт: підприємство виготовляє продукцію хорошої якості, але при цьому навіть не має англомовного сайту чи реклами.

– Ігорю Анатолійовичу, як Ви ставитеся до появи нових бізнес-структур, таких як німецько-українська палата чи міжгалузева рада при мері Миколаєва? Це Ваші партнери чи конкуренти?

– У світі система торгово-промислових палат функціонує понад 400 років. За цей період вона набула навичок системного самовдосконалення,  своєчасно реагує на зміни економічних умов та сучасні потреби і запити бізнесу. Тому, безумовно, РТПП Миколаївської області, що є частиною світової системи ТПП, не боїться конкуренції. Більш того, РТПП Миколаївської області сприймає інші бізнес-асоціації як партнерів, що створюють нові можливості для системного захисту інтересів підприємництва і розвитку зовнішньоекономічної діяльності.

Серед наших партнерів – не лише інші торгово-промислові палати, а й органи виконавчої влади області та міста Миколаєва, зокрема це відповідні управління економіки. Плідно співпрацюємо також з Українською спілкою промисловців та підприємців, Асоціацією роботодавців України, іншими бізнес-структурами. А буквально днями було укладено угоду про співробітництво між РТПП та обласним центром зайнятості. Відповідно до цього договору ми зобов’язуємося адресно доводити інформацію про послуги служби зайнятості нашим клієнтам, котрі потребують розв’язання кадрових проблем. І це – також сприяння розвитку бізнесу.

– Фінансова ситуація в самій РТПП є непростою, зважаючи на загальну економічну кризу. Як це позначається на роботі Палати, стабільності кадрів?

– Відповідно до наших доходів, ми оптимізували витрати, аж до строгого контролю за кожною гривнею. Натомість завдяки вжитим заходам вдалося досягти головного – зберегти колектив і основні види діяльності.

Хочу зазначити, що я ціную і вважаю кращим кожного із наших працівників. Користуючись нагодою, хотів би подякувати трудовому колективу Палати за внесок у розбудову нашої організації, натхнення, а підчас і самопожертву. Гадаю, труднощі, що нас спіткали у недалекому минулому, лише загартували наш колектив та зробили його сильніше.

Вів інтерв’ю Андрій ТЮРІН
Фото із архіву РТПП Миколаївської області

Добавить комментарий