Вперед, до 90-х: У Миколаєві зловмисники спалили 6 автобусів фірми-перевізника

У ніч на 21 червня в обласному центрі трапилася надзвичайна подія. Четверо зловмисників близько 3-ї години вдерлися на місце відстою транспорту по вулиці Будівельників, 17 та, погрожуючи охоронцю пістолетом, наказали тому не рухатися. Коли нападники зникли, сторож побачив велику пожежу, що охопила транспортні засоби товариства «Авто-Експрес».

Працівникам ДСНС, що прибули на місце пригоди, вдалося врятувати від повного знищення лише один автобус, ще шість «Еталонів» повністю вигоріли і реставрації не підлягають. На місці також працювали співробітники поліції та експерти. За фактом підпалу та умисного знищення або пошкодження майна відкрито кримінальне провадження. За попередніми даними, сума збитків становила кілька мільйонів гривень, адже вік кожного з транспортних засобів був не більше шести-семи років.

Андрій Нікітін, заступникдиректора ТОВ «Авто-Експрес», упевнений – мав місце навмисний підпал з метою усунення конкурентів з ринку пасажирських автоперевезень. Вигравши конкурс на пасажирські автоперевезення у 2015-му, ця фірма вийшла на маршрут Миколаїв – Одеса у жовтні того ж року. Причому пасажирів автобуси товариства забирали не з «зупиночного павільйону» по вулиці Чигрина, а з платформ Миколаївського міжміського автовокзалу, при цьому плата за проїзд становила 60 гривень (з автовокзалу-клону – 100 гривень). Попри досить низькі тарифи, товариство сплачувало всі належні податки і збори, адже люди купували квитки у касах автовокзалу, а не передавали гроші із рук у руки невідомому «касиру».

– Наша діяльність прийшлася не до вподоби нашим конкурентам, – зазначає А. Нікітін. – Автостанції «Привоз» (м. Одеса) та «Південні автовокзали» (м. Миколаїв) категорично відмовилися укладати з нами угоди на станційне обслуговування пасажирів, причому причину нам ніхто не назвав. Відтак ми стали їздити з Миколаївського міжміського автовокзалу на Одеський центральний автовокзал.

Також, як згадує Андрій Нікітін, йому на телефон неодноразово поступали дзвінки з погрозами та вимогами припинити діяльність з перевезення пасажирів.

Хто і навіщо здійснив цей зухвалий злочин? Серед конкурентів ТОВ «Авто-Експрес» є могутні перевізники з впливовими власниками – «Миколаїв-Авто», «Оріон», «ПіК» тощо. Крім того, ТОВ «Авто-Експрес», що зареєстровано в м. Волноваха Донецької області, на початку 2015 року взяло участь у конкурсі на право здійснення перевезення пасажирів на маршруті Миколаїв – Одеса та в зворотному напрямку (рейси 67/68, 69/70, 77/78, 79/80). Документи на участь у конкурсі подали три підприємства, але члени конкурсного комітету одноголосно визнали перемогу ТОВ «Авто-Експрес», яке набрало найбільшу суму балів. На другому місці опинилося ПрАТ «Ширяївське АТП № 15167» з Одеської області.

Рішення конкурсного комітету було введено в дію відповідним наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 10.04.15. А 15 травня 2015 року товариству – переможцю конкурсу інспекцією було видано дозвіл на перевезення пасажирів на маршруті Миколаїв – Одеса.

Утім, уже в грудні 2015 року Укртрансінспекція дала «задній хід», позбавивши своїм наказом переможця конкурсу права здійснювати перевезення за маршрутом Миколаїв – Одеса, відповідно надавши це право ПрАТ «Ширяївське АТП № 15167». Підставою для такого рішення став лист Державної фіскальної служби про те, що ТОВ «Авто-Експрес» нібито надало до конкурсного комітету неправдиві відомості про середньооблікову кількість працівників протягом року.

– З усього видно, – вважає експерт Асоціації працівників транспортної галузі та інфраструктури Ігор Житінський, – Укртрансінспекцію брутально використали як додатковий інструмент по усуненню з ринку легального перевізника на догоду фірмам, які звикли робити бізнес за «чорними схемами». Поготів обурює в цій ситуації те, що методи недобросовісної конкуренції було застосовано проти фірми, яка не тільки сумлінно платила податки, а й безкоштовно перевозила осіб пільгової категорії – інвалідів, ветеранів АТО, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей.

Не погоджуючись з рішенням Укртрансінспекції, товариство «Авто-Експрес» звернулося до суду по захист своїх прав. І 10 травня 2016 року окружний адміністративний суд виніс постанову про скасування незаконного наказу Укртрансінспекції (Укртрансбезпеки) «Про позбавлення дозволу та призначення перевізника».

Отже, у даному випадку добросовісний перевізник відстояв свої права у судовому порядку. Водночас ТОВ «Авто-Експрес» продовжує судові суперечки з іще одним підприємством – ТОВ «Миколаїв-Авто». Предмет спору – все ті ж рейси на Одесу…

Як стало відомо редакції, прибувши на місце пожежі, працівники ДСНС висунули версію про загоряння через «коротке замикання». Але ця версія повністю спростовується як самим фактом бандитського нападу, так і іншими чинниками, котрі поки що не називатимемо в інтересах слідства.

– Завдання правоохоронців – усебічно та у стислі строки розслідувати цей резонансний злочин і передати справу до суду, – переконаний Ігор Житінський. – Бо інакше всі наміри навести лад у сфері пасажирських автоперевезень так і залишаться мильною бульбашкою. До того ж, завдання нової поліції – слугувати людям та державі, а не в інтересах воротил тіньового бізнесу.

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий