Газета із запізненням

У селі Пересадівка Жовтневого району пошту доставляють раз на тиждень – у суботу, до чого мешканці вже якось звикли та майже змирилися. Утім отримувати в один день усі видання, які виходять, приміром, тричі на тиждень, людям неприємно і незручно, та й дізнаватися про новини останніми не хочеться. Про це і розповів журналісту «РП» житель села Володимир Андрійович Компанієць, попросивши редакцію розібратися у цій проблемі.

За зверненням ветеранів

Комусь, можливо, ця тема здасться дріб’язковою, не вартою уваги та особливого розгляду. Ну, принесли газету на два-три дні пізніше, яка, мовляв, різниця, коли її прочитати?

Однак для Володимира Андрійовича Компанійця це питання виявилося далеко не другорядним. Він – один з найвідданіших та найбільш вдячних наших читачів: виписує «Рідне Прибужжя» багато років поспіль. А до того ж, ще з десяток періодичних видань, – як місцевих, так і обласних, а також всеукраїнські газети. Попри те, що у домі є і телевізор, і комп’ютер, Володимир Андрійович із дружиною читають пресу щоденно, причому дуже уважно.

– У газетах висвітлюють багато нагальних життєвих питань, які цікавлять саме мешканців нашого району та області. Причому відверто та правдиво. Це означає, що журналісти та редакції не замовчують їх, не ховаються від їхнього вирішення, а, навпаки, заявляють про них уголос та шукають рішення разом із своїми читачами. Приміром, мені дуже подобається рубрика газети «Рідне Прибужжя» під назвою: «Ви запитували? – Ми відповідаємо!».

Щороку сім’я виділяє на передплату суттєву суму грошей. У нинішньому році на газети та журнали витратили 350 грн.

– Газети нам приносять раз на тиждень, – говорить Володимир Компанієць. – Пам’ятаю, у СРСР пошту носили чотири рази, у незалежній Україні – три рази, а наразі – один раз, тільки у суботу, коли збирається вже ціла купа разноманітних видань. От і розбирай їх…

Володимир Андрійович скаржиться, що так пошту доставляють не тільки йому, але й усім мешканцям села, зокрема ветеранам, яких налічується 728 чоловік. Компанієць очолює ветеранську раду села Пересадівки, тому це звернення до редакції просить вважати колективним від своїх земляків.

Затримка як виняток?

Начальник поштового відділення Пересадівки Людмила Семенівна Кучманич пояснила затримки із доставкою пошти «відсутністю бензину», та й то тільки у минулий вівторок.

«Пошта у нас працює нормально, – запевнила вона. – «Рідне Прибужжя» доставляємо день у день – у четвер».

Але ж мова йде не тільки про одну газету, зауважив кореспондент, а й про всі інші. Чому вони потрапляють до читача із запізненням?

– У нас повинна бути триразова доставка на село, – пояснив виконувач обов’язків директора Миколаївської дирекції Українського державного підприємства поштового звязку (УДППЗ) «Укрпошта» Дмитро Володимирович Ганиченко.

Він повідомив, що із цим питанням розбереться спеціаліст та відповість обгрунтовано.

Про те, що доставка повинна бути саме триразовою, за дорученням начальника підтвердив і керівник відділу технології послуг Миколаївської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Сергій Анатолійович Козловський.

– У нас бувають поодинокі випадки затримок, – сказав він. – Взагалі у нас триразова доставка. На цьому тижні у вівторок, 29 березня, обміну не було, а в цілому у нинішньому році доставляли все вчасно. Перший раз у вівторок був невиїзний день. Це буває дуже рідко, зокремана початку року, поки проходять тендери. Якось не возили у січні, коли були сильні заметілі. А так проблеми немає, до нас ніхто не звертався. Втім, доставку по тих населених пунктах, про які ви говорили, візьмемо під особливий контроль.

«Випадковість», що підтверджує систему

Цілком зрозуміло, що працівники «Укрпошти» в один голос запевняють, що доставляють газети згідно із графіком: три рази на тиждень. Однак люди у селах свідчать про інше.

– Саме у день виходу отримувати газети ми не можемо, тому що пошта у нас працює тільки три дні на тиждень: у вівторок, четвер, суботу, – говорить Ольга Миколаївна Муха, Дмитрівський сільський голова Казанківського району. – У вівторок пошта працює, але завезення немає. Газети і кореспонденцію привозять з Нового Бугу. Однак люди на це не скаржаться, претензій по доставці немає.

– Пошту завозять раз на тиждень, – повідомив Валентин Іванович Красовицький, фермер, а ще у недавньому минулому Новолазарівський сільський голова Казанківського району. – У сільраді виписують 8-10 періодичних видань. Тож вони приходять раз на тиждень «купою». Треба доставляти пошту бодай два рази на тиждень. Але поштовики вважають, що їм це невигідно, адже пошту возять з Нового Бугу, іноді – з Баштанки. А у нас, в Казанці, поштові відділення скоротили. Щоправда, у своєму селі ми пошту відстояли.

Валентин Красовицький вважає, що тут недопрацьовує пошта, через що питання із доставкою у селі порушували неодноразово.

– Вони доводять, що їм невигідно возити газети вчасно, – говорить колишній сільский голова. – Якщо чесно, вони навіть не хочуть займатися передплатою. Є багато охочих виписувати газети, але у поштовиків чомусь немає ніякої зацікавленості. Раніше передплату пропонували самі листоноші, але наразі справу пустили на самоплив. І так не тільки по нашій сільраді, але й по всіх селах Казанківського району, та, мабуть, по всій області.

У кращому випадку двічі на тиждень отримують газети і в Єланецькому районі.

– «Рідне Прибужжя» приносять щочетверга, у день вихода, – зазначив Калинівський сільський голова Володимир Іванович Булах. – Інші газети приносять у суботу. Скарг на доставку не було. Возять з Вознесенська. Люди сприймають це нормально. Виписуємо багато видань: «Сільські вісті», «Єланецький вісник», журнали зі шкільних предметів, щонедільні видання кулінарних рецептів, а також «Сімейний доктор», «Корисні поради» тощо.

Пошта працює три дні. Люди пристосувалися та встигають заплатити через пошту за телефон, за світло та газ. Тут же отримують газети та посилки.

Володимир Булах запевнив, що як сільський голова допомагає поштовикам, як може.

– Вони звертаються по допомогу, бо у них складне фінансове становище. Я їх розумію, зменшуємо їм податки за продаж їхніх товарів. Мені здається, що скрута пов’язана із ціною на енергоносії. Наразі 92-й бензин коштує 18,75 грн. Його ціна зростає швидше, ніж це було закладено при оформленні передплати. Багато поштових відділень закрилися. Ми стараємось не брати з них оренду, аби люди мали змогу працювати.

Оплачено наперед

Варто зауважити, що питання про те, скільки разів доставляти газету читачам, не повинно залежати від кількості днів роботи поштового відділення. Адже витрати на доставку закладені у передплату, і є точний економічний розрахунок, який враховує витрати на пальне, оплату праці тощо.

– Певний відсоток від суми передплати йде на доставку, – пояснила начальник відділу передплати Миколаївської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Ірина Циганок. – Він входить у вартість видання. Редакція надає свою видавничу вартість. У нас є тарифи, відсотки, які залежать від кількості сторінок у газеті, розміру газети, все це вказується у каталозі для клієнта, там же позначена і вартість доставки.

Як приклад, Ірина Циганок навела газету «Рідне Прибужжя»: «Стандартна газета формату А3, двадцять сторінок. За доставку по області одного примірника газети ми беремо 21 копійку до вартості. У районних газетах такого формату цей показник становить 19 коп. Ці гроші залишаються у нас, це наші доходи. Вони йдуть на оплату бензину, зарплату листоношам, сортувальникам.

Тим паче, що все це читачі оплачують наперед, ще до того, як отримають газету.

Причиною того, що газети «притримуються» та не потрапляють до читача вчасно, Ірина Циганок вважає те, що гроші не завжди витрачаються за призначенням.

– Клієнт робить передплату, ми приймаємо, – говорить Ірина Циганок. – Більшість газет в області виходить раз на тиждень. Але чимало і таких, що мають триразовий вихід. Редакція нам привезла газету, ми повинні доставити її у відділення, а листоноша у цей же день – клієнту. Обов’язково, за правилами, встановленими Міністерством інфраструктури. Не повинно такого бути: хочу – несу сьогодні, не хочу – віднесу завтра. Листоноша зобов’язаний це робити.Поважати читача і журналіста

«Самодіяльність листонош, з якою ми будемо боротися», як причину затримки доставки назвала виконувач обов’язків заступника директора Миколаївської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Тетяна Євгенівна Водич. Однак зауважила, що прокоментувати ситуацію зможе тільки після того, як вивчить питання та розбереться.

– Щодо частоти доставки, то нічого не змінювалося, як і раніше, в селах є обов’язковою триразова доставка, – Т. Є. Водич. – А на виправдання поштовики можуть казати все, що завгодно. Як може не бути палива, якщо ми все оплачуємо і доставляємо пенсію разом з періодикою?

Виявляється, не таке вже й незначне питання порушив Володимир Андрійович Компанієць. Ми ж можемо додати, що невчасна доставка газет зачіпає інтереси не тільки читачів, але й журналістів та інших працівників редакцій. Виконуючи свою роботу, вони сподіваються, що газети будуть вчасно прочитані, адже саме для того вони й працюють. Інформація – чи то новини, чи репортажі з місць подій, або ж критична стаття чи журналістське розслідування – продукт, що «швидко псується». Недарма ж говорять, що газета живе один день. Таким чином, нелегка праця співробітників численних редакцій знецінюється через невчасне потрапляння до читача. Але про це чомусь забувають працівники пошти.

Тетяна ФІЛІППОВА

Добавить комментарий