Сесія дводенна – питання не буденні

Уперше на сесійному засіданні депутати Миколаївської обласної ради голосували відкрито та поіменно. Враховуючи це, а також те, що до порядку денного було внесено чи не рекордну кількість питань, більшість із яких потребували негайного вирішення, сесію розділили на два пленарні засідання, які пройшли 11 та 12 березня.

День перший: звіт голови ОДА, інвестпрограма «Миколаївоблтеплоенерго» та реформування ЗМІ

На початку засідання керівники області вручили ряд відзнак та нагород кращим миколаївцям. Після урочистостей присутні перейшли до розгляду запланованих питань. Зі звітом щодо виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку області перед депутатами виступив голова облдержадміністрації Вадим Меріков.

Він повідомив, що в 2015 році обласний бюджет розвитку становив 121 млн. гривень. Це дало можливість придбати обладнання та закупити необхідний інвентар майже на 28 млн. гривень. Зокрема обласна лікарня отримала комп’ютерний томограф вартістю більше 6 млн. грн., а також рентгенапарат, який коштує понад 3 млн. гривень. Для обласної дитячої лікарні був закуплений цифровий рентгенівський комплекс – 2,5 млн. грн., а для дитячої інфекційної лікарні – апарат штучної вентиляції легенів для дітей до одного року, вартість якого становить 700 тисяч гривень.

Не залишилися поза увагою спортсмени області – учасники Олімпійських, Параолімпійських ігор 2016 року. Вони отримали обладнання та інвентар загальною вартістю 2 млн. гривень.

Також, за словами В. Мерікова, більш ніж 82 млн. грн. було спрямовано на будівництво, реконструкцію і ремонт 120 об’єктів житлово-комунального господарства, сфери освіти, соціального захисту, охорони здоров’я, фізкультури, спорту. У свою чергу, сім’ї загиблих учасників АТО та інвалідів-військовослужбовців І-ІІ груп отримали житло загальною вартістю 11 млн. гривень.

Завдяки запровадженню системи електронних закупівель «Прозорро» вдалося зекономити майже 9 млн. гривень. На сьогоднішній день Миколаївщина займає четверте місце по Україні за кількістю тендерів, зареєстрованих у даній системі. «Зареєстровано понад 2 тисячі оголошень про закупівлю; з них завершених – більше 900», – повідомив голова облдержадміністрації. Він навів приклад, який наочно демонструє результативність таких закупівель: придбання 80 зимових шин для автомобілів швидкої медичної допомоги, що дало можливість заощадити 25% від їх загальної вартості.

Окрім того, за звітний період було погашено приблизно 53 млн. грн. заборгованості по заробітній платі, левова частка якої утворилася в суднобудівній галузі. «Також у 2015 році нам вдалося стабілізувати економічний спад, за багатьма показниками Миколаївщина займає лідируючі позиції серед інших областей», – наголосив Вадим Меріков.

Що стосується капітальних інвестицій, то в минулому році їх обсяг зріст на 26%, а це – більше 5 млрд. гривень. Об’єм експорту перевищує об’єм імпорту майже в три рази і становить 1 млрд. 800 млн. доларів. На 19% підвищилася й номінальна середня заробітна плата.

В області активно реалізуються реформи Президента України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради. У 2015 році була створена перша об’єднана територіальна громада – Куцурубська. «Її об’єднання та фінансова незалежність дали перші плоди: за два місяці 2016 року надійшло податків та зборів на суму 889 тис. 400 грн., що в 6,6 разу більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року», – підкреслив В. Меріков. Згідно з Перспективним планом, затвердженим обласною радою, передбачається створення 32 таких громад.

На виконання програм у 2015 році з обласного бюджету було виділено 74,2 млн. гривень. Найнижчий процент виконання має програма охорони навколишнього середовища (лише на 39,5%), а також програма підтримки житлового будівництва у сільській місцевості (на 26,1%).

За підсумками 2015 року п’ять комунальних підприємств спрацювали з прибутком, повідомив голова ОДА. Серед них – «Фармація», «Миколаївкнига», «Профдезінфекція», «Рідне Прибужжя», Миколаївська обласна друкарня. У той же час чотири КП закінчили рік зі збитками.

Заслухавши звіт губернатора, депутати поставили йому кілька запитань. Зокрема Вадим Олабін попросив Вадима Мерікова озвучити позицію обласного керівництва стосовно забезпечення населення лікарськими засобами за доступною ціною та розповісти про перспективи розвитку ОКП «Фармація». Голова ОДА наголосив, що сьогодні керівник підприємства робить усе можливе, щоб зберегти аптечну мережу.

«Та для того, щоб це підприємство запрацювало на повну силу, необхідні інвестиції, оптимізація та програма розвитку», – зауважив Вадим Іванович. У той же час він повідомив, що в 2015 році «Фармація» отримала більше 94 млн. грн. чистого прибутку.

Разом із тим депутат Андрій Кротов поцікавився, як вирішується проблема, пов’язана з аварійним станом приміщення обласної філармонії. У відповідь він почув від голови ОДА, що наразі розглядається можливість тимчасово розмістити філармонію в Обласному палаці культури або в художньому російському драматичному театрі. Що стосується ремонту існуючого приміщення філармонії, то в 2016 році кошти на це не передбачені.

У результаті депутати проголосували за те, щоб узяти звіт голови облдержадміністрації до уваги, та перейшли до розгляду наступних питань.

Не вистачило голосів, щоб затвердити Інвестиційну програму ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» на 2016 рік. При цьому проявили активність депутати від Опозиційного блоку. Так, депутат Оксана Солтис поцікавилася у в. о. директора Віталія Бородіна, чому підприємство неекономно, на її думку, витрачає теплову енергію, адже сьогодні люди вимушені відкривати кватирки через високу температуру в житлових приміщеннях. У свою чергу, В. Бородін наголосив, що інвестиційна програма спрямована на те, щоб громадяни сплачували лише за те тепло, яке вони реально споживають: «До кінця року весь житловий фонд, який обслуговує «Миколаївоблтеплоенерго», буде 100-відсотково забезпечений приладами обліку теплової енергії. У зв’язку з тим, що відбувається підвищення тарифів, передусім це спрямовано на те, щоб люди платили конкретно за теплову енергію».

Також в.  о. директора КП повідомив, що підприємство сьогодні перебуває в режимі економії газу, і з 10 до 16 години котельні взагалі не працюють, тому що зовнішня середньодобова температура третій день піднімається вище 8,5 градуса.

Депутата Андрія Кротова цікавила ситуація з опаленням в Очакові. Як повідомив В. Бородін, в місті знаходиться чотири котельні «Миколаївоблтеплоенерго», проте за минулі роки приблизно 70% містян відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне. А котельні розраховані на великі потужності і їх модернізація економічно невигідна.

У свою чергу, депутат Вадим Олабін запропонував ініціювати аудит підприємства, на що голова обласної ради Вікторія Москаленко дала протокольне доручення.

Урешті-решт проект Інвестиційної програми ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» був поставлений на голосування. Проте його підтримали лише 30 депутатів, «проти» проголосували троє народних обранців, «утрималися» – 18.

А ось питання щодо реформування комунального ЗМІ – газети «Рідне Прибужжя» депутати обласної ради підтримали. Заслухавши доповідь редактора друкованого видання Тетяни Фабрикової, депутат Вадим Олабін зауважив, що присутнім повідомили тільки про один із чотирьох шляхів реформування, який передбачає вихід облради із засновників газети. «Ми можемо дати згоду на приватизацію, проте ми навіть не знаємо, яка кількість майна облради знаходиться в «Рідному Прибужжі», – зауважив В. Олабін, попрохавши депутатів зважено підійти до прийняття даного рішення.

Головний редактор газети Тетяна Фабрикова заперечила депутату, повідомивши, що згідно з Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» після зборів трудового колективу обласна рада протягом місяця повинна ухвалити рішення. Якщо цього не станеться, то газета має домогтися виконання закону в судовому порядку.

«Ми йдемо не в пілотному проекті, тому рішення щодо виходу із засновників буде прийматися через три роки. Сьогодні ми повідомляємо Державному комітету з телебачення і радіомовлення про те, що сесія підтримала приватизацію газети «Рідне Прибужжя». Більше нічого ви не передаєте, не приймаєте», – повідомила Тетяна Миколаївна.

Окрім того, цього дня депутати розглянули ряд кадрових питань та затвердили кілька обласних програм.

День другий: стан доріг та поліцейська комісія

Друге пленарне засідання розпочалося з обговорення одного з найактуальніших для Миколаївської області питань – про стан доріг, їх ремонт та реконструкцію. Окрім депутатів, до слова були запрошені представники дорожніх служб, миколаївських підприємств та портів.

Як наголосив начальник Служби автомобільних доріг у Миколаївській області Олександр Антощук, головною причиною, за якої наші дороги опинилися в такому стані, – є недофінансування, а також відсутність стратегії їх розвитку. Також О. Антощук повідомив, що в фінансовому плані передбачено 324 мільйони гривень, котрі будуть спрямовані на ремонт доріг державного значення, а також на інші роботи. У той же час ремонт дороги Н‑11 планується провести за ті 100 мільйонів гривень, які обіцяли виділити з державного бюджету. Хоча, за словами Олександра Антощука, цих коштів і недостатньо, вони дозволять уже найближчим часом приступити до ремонтних робіт і забезпечити «проїзну здатність» даної траси.

Далі перед присутніми виступив начальник територіального управління Укртрансінспекції у Миколаївській області Леонід Костенко. Він повідомив, що було прийнято рішення виділити на Миколаївську область п’ять вагових комплексів – два стаціонарні і три пересувні. Тож потрібно визначитися, де будуть встановлені ці комплекси, провівши відповідні обстеження.

Слово взяв і заступник начальника ГУ Національної поліції в Миколаївській області Валерій Коба, який заявив про необхідність внесення змін до законодавства. Виявляється, на сьогоднішній день взагалі не врегульовано питання, пов’язане з функціонуванням вагових комплексів. Тож він запропонував депутатам обласної ради звернутися до голови Національної поліції з проханням залучити до охорони порядку поліцейських. Його пропозицію підтримали одноголосно. У цілому за проект рішення «Про стан доріг загального користування у Миколаївській області та перспективи вирішення проблемних питань, пов’язаних з їх ремонтом та реконструкцією» проголосували 42 депутати.

Водночас депутати визнали діяльність Служби автодоріг та підрядної організації – Облавтодору незадовільною, передусім через відсутність системних дій та прозорості у роботі.

Після цього присутні перейшли до розгляду наступного питання. Начальник управління інфраструктури ОДА Едуард Волошинович презентував «Програму розвитку автомобільних доріг загального користування Миколаївської області на 2016-2018 роки», наголосивши, що її прийняття дасть можливість у рамках співфінансування направляти кошти на ремонт доріг державного значення з місцевих бюджетів. Зокрема з державного бюджету планується використати більше 1,5 млрд. грн., з обласного – майже 157 млн., місцевих бюджетів – приблизно 156 млн., а також залучити 495 млн. грн. кредитних коштів.

Перший раз не вистачило депутатських голосів для затвердження даної програми. Тож депутати з фракції «Опозиційного блоку» запропонували взяти її за основу, щоб у подальшому була можливість внести необхідні зміни. Під час повторного голосування рішення було прийнято. Але, що цікаво, ніяких доповнень внесено не було. То для чого було влаштовувати це «політичне шоу», адже питання ретельно розглядалося як на засіданнях комісій обласної ради, так і на президії?

Також учасники засідання прийняли рішення звернутися до Кабміну та Верховної Ради України з проханням включити Миколаївську область до переліку областей, де проводиться експеримент, пов’язаний з використанням коштів від надходження акцизних та митних зборів для ремонту та реконструкції доріг. Це – також важливе рішення депутатів, адже дає надію на надходження значних додаткових коштів на утримання миколаївських автошляхів.

Із другої спроби депутати включили до складу поліцейської комісії, яка впродовж трьох років займатиметься підбором кадрів для правоохоронних органів Миколаївської області, двох колег – Михайла Талпу та Вадима Олабіна. Окрім них, свої кандидатури висунули понад 30 представників різних громадських організацій. Після коротких виступів депутатів Андрія Закусілова, Михайла Соколова за прийняття даного рішення висловилися 34 депутати.

Також під час другого пленарного засідання присутні завалили кілька звернень, пов’язаних зі збільшенням видатків на медичні заходи, передачею дитячого оздоровчого центру «Комунарівець» із державної власності у спільну власність громади Миколаївщини, а також встановленням розміру орендної плати за землі сільгосппризначення.

Серед важливих рішень обласної ради стало призначення одразу кількох керівників обласних комунальних закладів. Це дає перспективу стабільної роботи цих підприємств – звичайно, за умови пильного контролю з боку депутатського корпусу та врахування побажань і зауважень повноважних представників своїх територіальних громад.

Враховуючи нагальність порушених питань, у сесійному залі була присутня велика кількість народних депутатів – І. Бриченко, А. Вадатурський, О. Жолобецький, Т. Кремінь, О. Лівік, О. Нечаєв, В. Підберезняк.

Анна НІКУЛІНА
Фото Віктора ЩЕРБИНИ

Добавить комментарий