Олександр Лівік: «Для мене важлива оцінка моїх виборців»

Зустрічі депутата Верховної Ради України від мажоритарного округу № 131 Олександра Лівіка з місцевими журналістами є традиційними і відбуваються декілька разів на рік. Передостаннє подібне спілкування пройшло у грудні минулого року. А 3 березня у бізнес-центрі «Олександрівський» відбулася чергова прес-конференція народного обранця для представників регіональних засобів масової інформації Миколаївщини.

На часі – боротьба з корупцією

На початку прес-конференції О.П. Лівік висловив своє бачення парламентського процесу та в цілому охарактеризував суспільно-політичну ситуацію в країні. За словами Олександра Петровича, одним із головних питань порядку денного є безвізова тематика, а також асоційовані з нею антикорупційний та економічний блоки законів. Однак, на переконання народного депутата, отримання Україною безвізового статусу автоматично не розв’яже увесь гордіїв вузол наявних проблем. До того ж і самі європейці наразі з осторогою дивляться на таку перспективу, зважаючи на різке зростання потоку біженців до країн Єврозони. Поготів – в умовах складної ситуації в світі, коли триває війна на Донбасі та в Сирії.

Щодо національного антикорупційного законодавства, то Верховною Радою ухвалено низку важливих законів. Зокрема відтепер чиновники різного рівня зобов’язані декларувати власні доходи, а за подання неправдивої інформації передбачені карна відповідальність і режим спецконфіскації відносно як самих декларантів, так і третіх осіб.

 

– З позиції правової, напевно, це не дуже хороша норма, – зауважив О. Лівік. – Натомість Україна є надто корумпованою країною, відтак подібні методи є виправданими. Однак є нюанс: прийняті закони, зокрема щодо режиму спецконфіскації, розповсюджуються не лише на чиновників, а й на всіх громадян, котрі скоїли карні злочини.

Водночас, на думку народного депутата, поряд із цими кроками вкрай потрібно здійснювати й судову реформу, адже в цьому напрямку ще практично нічого не зроблено. Серед інших чинників, котрі гальмують хід реформ, Олександр Лівік назвав відсутність реформування банківської системи та надто низький рівень доходів українців. За його словами, невтішне соціально-економічне становище в країні й призвело до порушення питання відставки уряду. Власне на розгляді скандально відомих подій у парламенті народний депутат від 131-го округу зупинився окремо.

Відставка уряду: поспіхом і без переголосування

– Як ви знаєте, звіт Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка було визнано незадовільним, однак це не призвело до відставки уряду. Існує відеоряд голосування в парламенті, з якого видно, як проходив процес постановки питання на голосування, як ішов сам процес і що відбувалося потім. Тож з відео добре видно, що сам я не встиг проголосувати за відставку Кабінету Міністрів та А. Яценюка. І таких людей у залі було щонайменше 12-15, серед них – два депутати від БЮТу та депутати від Блоку Петра Порошенка, котрі того ж дня написали заяви стосовно своєї позиції.

Неабияк здивувало Олександра Лівіка і те, що перед таким важливим голосуванням не було проведено сигнального голосування, під час якого зазвичай перевіряється присутність депутатів у залі та наявність у них карток для голосування. Однак спікер парламенту не лише відмовився проводити сигнальне голосування, а й не провів повторне голосування, швиденько закривши засідання Верховної Ради. До речі, як зазначив Олександр Петрович, на засіданні фракції Блоку Петра Порошенка, що відбулося напередодні розгляду цього резонансного питання, частина депутатів недвозначно завила, що з тих чи інших причин не буде підтримувати відставку уряду. Не голосували здебільшого за відставку Кабміну й фракції Опозиційного блоку, «Волі народу» та «Відродження».

На думку О. Лівіка, у недалекому майбутньому не менш гарячими обіцяють бути голосування за зняття депутатської недоторканності та прийняття законодавчих актів у рамках судової реформи.

Окремо народний депутат від округу № 131 зупинився на проблемах рідної для нього Миколаївської області.

– Мені було дуже соромно, – зазначив Олександр Петрович, до речі, колишній кадровий офіцер, – коли по телевізору показували пішу колону військових на Миколаїв. Це було принизливо… І так сталося завдяки відсутності контролю з боку як Міністерства оборони, так і з боку деяких чиновників. Чому протягом року ніхто не побував на Широколанівському полігоні та не поцікавився тим, як там живуть люди?

Дороги, люди і політикани

Наболілою проблемою, що хвилює десятки тисяч українців, є і стан автомобільних доріг, або, точніше, того, що від них залишилося. На Миколаївщині протягом останнього часу обурені мешканці перекривали рух на ряді автошляхів, зокрема на трасах Миколаїв – Дніпропетровськ і Миколаїв – Кіровоград. І якщо оперативно не реагувати на ці ситуації, вважає народний депутат, то процес блокування доріг може розростатися, як сніжний ком. «Чи можна звинувачувати у цій ситуації облдержадміністрацію? – риторично запитав О. Лівік. – Навряд чи, адже без фінансів важко щось зробити. Проте мене дуже бентежить те, що дехто з місцевих політиків провокує перекриття трас».

Як приклад такої безвідповідальності народний депутат навів  блокування автодороги поблизу села Водяне-Лорине. На місце подій приїхали голова облдержадміністрації, його перший заступник, народний депутат О.П. Лівік.

– Зрештою, – розповів Олександр Петрович, – губернатор переконав присутніх вирушити до сільської ради та вже там, у спокійній ситуації, виробити план спільних дій. Люди почали заспокоюватися, аж раптом хтось починає кричати: «Не розходимось, Тетяна Василівна із телебаченням їде». І знову всі тридцять чоловік повертаються на дорогу, знову ніхто нікого не слухає – крики, гам… Після цього ледве вдалося налаштувати людей на конструктив. Звісно, громадяни мають повне право так поводитися, адже через поганий стан доріг вони не отримують гарантовані їм законами України послуги – немає нормального підвезення дітей до школи, хліб не завозять. Проте проблему потрібно не нагнітати, а вирішувати.

Зі свого боку, народний депутат Олександр Лівік взяв на себе зобов’язання безкоштовно надати для ремонту зазначеної ділянки дороги щебінь на суму 100 тисяч гривень, і ця обіцянка вже виконується.

 

Далі О. Лівік відповів на запитання журналістів. Коментуючи ефективність Вадима Мерікова як керівника обласної державної адміністрації, народний депутат зазначив: важко порівнювати нинішнього губернатора з попередниками, адже і принципи управління суттєво змінилися, і об’єми державного фінансування через кризу надто зменшилися порівняно з минулими часами. «А оцінку і Мерікову, і мені, як народному депутату, народ дає однакову, адже всі ми – влада. Якщо люди живуть бідно, не можуть проїхати по нормальній автодорозі, то влада – як суспільний інститут, вертикаль – працює незадовільно».

Децентралізація: з думкою про село

Чимало часу Олександр Лівік приділив темі децентралізації. За його словами, нині цей процес у країні дещо призупинено, адже накопичено як позитивний, так і негативний досвіди об’єднання місцевих територіальних громад.

– Я – противник проведення децентралізації в тому вигляді, як це робиться деінде на місцях, – наголосив народний обранець. – У законі прописана добровільність об’єднання громад, проте часом цей процес відбувається «через коліно». Я знаю настрої виборців, їх цікавить одне: якщо об’єднати три села, то яку користь матимуть від того самі люди?

Як повідомив Олександр Петрович, відповідаючи на запитання від «Рідного Прибужжя», він був і залишається категоричним противником варіанта децентралізації «по-вознесенськи», коли в результаті об’єднання міста і сіл району будуть закриті сільські школи. Цього допустити не можна, переконаний народний депутат, адже можна втратити українське село. «Так, справді, – каже Олександр Лівік, – школи, в яких навчається по 20-30 дітей, не мають майбутнього через низький рівень освітніх послуг. Але чому б не зберегти Прибужанівську та Олександрівську школи – навчальні заклади, в яких є достатня матеріально-технічна база і навчається велика кількість сільських дітей?».

Відверті відповіді на гострі запитання

Відповідаючи на іще одне запитання від «РП», О. Лівік висловив упевненість, що цього року дострокові парламентські вибори навряд чи відбудуться. Адже у цьому немає як нагальної політичної доцільності, так і об’єктивних передумов. А ось переформатування уряду, із його очільником включно, – вельми ймовірно. Тож, на думку О. Лівіка, дострокові парламентські вибори можуть відбутися не раніше весни 2017 року.

Представники медіа попросили Олександра Лівіка прокоментувати критичні випади на його адресу з боку депутата Южноукраїнської міської ради Еріка Григоряна. Як відомо, Е. Григорян був суперником О. Лівіка на минулих виборах до Верховної Ради, але програв ці перегони із значним відставанням від переможця.

Почавши відповідати із філософських роздумів про еволюцію, що виникають у нього під час відвідування Миколаївського зоопарку, Олександр Петрович недвозначно заявив: «Мені важлива не оцінка Григоряна, а оцінка моїх виборців».

Щодо звинувачень деяких недобросовісних опонентів у відсутності активної депутатської діяльності, Олександр Петрович показав журналістам товстелезні папки звітів про свою депутатську діяльність. Це і розробка та прийняття парламентом не менше десятка законопроектів (передусім – у царині альтернативної енергетики та енергозбереження), і придбання першокласникам району ранців та шкільного приладдя на День знань, і постійна допомога ветеранам, і підтримка діяльності громадської організації «Мій рідний край», інші благодійні проекти тощо. Утім, лише на детальне вивчення цього «звіту» навряд чи вистачить часу проведення окремої прес-конференції.

На закінчення прес-конференції Олександр Петрович Лівік тепло привітав із Міжнародним жіночим днем усіх Берегинь Миколаївщини та побажав їм міцного здоров’я, матеріального благополуччя, професійних успіхів та кохання.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Добавить комментарий