Захисники Вітчизни також потребують захисту

Ось уже майже два роки на сході нашої країни триває війна. На захист Батьківщини без вагань стали десятки, сотні тисяч наших співвітчизників. Ризикуючи власним здоров’ям та життям, учасники антитерористичної операції не лише зупинили наступ ворога, а й зберегли мирне життя у більшості регіонів нашої держави.

Утім будь-яка війна рано чи пізно закінчується. Повертаючись додому, демобілізовані бійці стикаються з безліччю проблем, серед яких чи не чільне місце займають питання їхньої соціальної та психологічної реабілітації. Тож святий обов’язок і держави, і суспільства – усіляко підтримати цих людей та допомогти їм адаптуватися до мирного життя.

Завжди готові простягнути руку допомоги демобілізованим учасникам АТО в державній службі зайнятості. У рамках цієї роботи на підтримку колишніх воїнів 9 грудня в обласному центрі зайнятості відбувся двохетапний інформаційно-просвітницький захід «Соціальна інтеграція учасників АТО та осіб з інвалідністю» за участю представників органів виконавчої влади, соціальних партнерів, громадських організацій, роботодавців та демобілізованих учасників АТО. Зокрема активну участь у роботі взяли заступник голови облдержадміністрації Оксана Янішевська, директор департаменту соціального захисту населення Ольга Сивопляс, директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Чекарь.

– Тема допомоги демобілізованим учасникам антитерористичної операції є однією з найголовніших для влади, – наголосила О. Янішевська. – Більшість із проблем соціального захисту ветеранів АТО вдається вирішувати, і все ж найгострішим лишається питання працевлаштування. Хлопці, які гідно виконали військовий обов’язок, мають отримати не просто роботу, а гідний заробіток і увагу з боку суспільства.

Як зазначила в.  о. директора обласного центру зайнятості Ірина Валах, демобілізовані учасники АТО досить активно звертаються до служби зайнятості у надії знайти роботу аби підвищити власну конкурентоспроможність на ринку праці – лише з початку року до центрів зайнятості завітало 752 особи зазначеної категорії. Усі захисники України отримують у державній установі інформаційні, консультаційні послуги, залучаються до громадських робіт та інших видів тимчасової зайнятості. Водночас, як підкреслила І. Валах, велике значення приділяється й психологічній реабілітації воїнів, котрі пройшли через горнило жорстокої війни. У центрах зайнятості працюють кваліфіковані фахівці, котрі допомагають колишнім воїнам повернутися до повноцінного життя.

Також безробітні мають змогу здобути нову освіту або підвищити кваліфікацію. Але найголовнішим підсумком такої роботи є те, що 93 колишні учасники АТО вже працевлаштовані за допомогою служби зайнятості. І, що також обнадіює, 27 чоловік відкрили власну справу шляхом виплати одноразової допомоги по безробіттю, ставши таким чином роботодавцями. Одним із таких роботодавців став мешканець Миколаєва Дмитро Дем’яненко.

– Демобілізувавшись, – розповідає Дмитро, – я повернувся до рідного міста. Але вдома роботи не було, до того ж дружина чекала дитину. Тож з метою працевлаштування я звернувся до центру зайнятості. На щастя, там підтримали мою ідею по створенню власного бізнесу в сфері ІТ-технологій. Пройшовши в центрі зайнятості двотижневе навчання та захистивши бізнес-план, я отримав від держави стартовий капітал у вигляді одноразової допомоги по безробіттю. Ця фінансова допомога стала мені у пригоді на початковому етапі становлення мого проекту.

За словами колишнього військового, серед демобілізованих є чимало будівельників, представників сфери послуг. Але, аби отримати державну підтримку, необхідно офіційно зареєструвати свою діяльність, сплачуючи при цьому податки. «І в будь-якому разі не лінуйтеся і не бійтеся змінити своє життя!», – закликав на завершення своєї цікавої розповіді Дмитро Дем’яненко.

Немов підтверджуючи цю тезу, поділився власним досвідом роботи колишній безробітний і учасник АТО Андрій Трунов.

– Мене демобілізували 1 квітня минулого року, – розповів А. Трунов. – Спочатку я потрапив до 79-ї аеромобільної бригади, згодом мене перевели до Національної гвардії. У січні – вересні перебував у зоні проведення антитерористичної операції. Коли ж демобілізувався, то одразу ж звернувся до центру зайнятості. Маючи вищу освіту та відповідний досвід, мріяв працювати з дітьми. І завдяки допомозі працівників центру зайнятості мені вдалося влаштуватися за покликанням! З недавніх пір працюю на посаді заступника директора Миколаївського муніципального колегіуму. Хочу подякувати працівникам цієї служби за високий рівень культури, професіоналізм та небайдужість до безробітних.

Вдалося працевлаштуватися і захисникам Вітчизни, котрі повернулися на рідну Баштанщину. Троє демобілізованих воїнів знайшли застосування власним силам у комунальній організації «Правопорядок», яка функціонує за кошти Баштанської міської ради. Бійці КО «Правопорядок» несуть варту по забезпеченню правопорядку на нічних вулицях міста, під час проведення масових заходів та у виборчому процесі, ведуть профілактичну роботу серед неблагонадійного контингенту. Збільшення чисельності штатного розкладу стало можливим завдяки відповідному рішенню депутатів міськради. «Ми вдячні за таку турботу про нас, – кажуть хлопці. – Пам’ятайте, що ми зробили для вас, а ми в боргу не залишимось».

– Дуже вам дякую за вашу громадянську позицію, – сказала заступник голови ОДА Оксана Янішевська. – Адже значною мірою соціальній адаптації колишніх воїнів АТО заважає брак інформації. Тож ділитесь корисними даними зі своїми бойовими побратимами! Ми ж, влада, зі свого боку, тісно співпрацюємо у цьому напрямку з Центром реабілітації демобілізованих учасників АТО.

Директор департаменту соціального захисту населення Ольга Сивопляс запевнила, що кероване нею відомство налаштовано на вирішення проблем захисників Вітчизни. Так, для осіб зазначеної категорії проведено 111 індивідуальних та 100 групових консультацій психологів. 2 мільйони 287 тисяч гривень бюджетних коштів спрямовано на оздоровлення учасників АТО, а 98 демобілізованих воїнів, які є інвалідами першої та другої групи, проходять лікування та відновлення у санаторних закладах України. Крім того, для захисників України придбано 14 квартир. 84 родини загиблих героїв отримали матеріальну допомогу в сумі 50 тисяч гривень. А з метою кращого вивчення проблем та запитів колишніх воїнів серед них наразі проводиться анкетування.

Директор Інституту післядипломної освіти Чорноморського державного університету ім. П. Могили Ганна Норд розповіла про перспективи підвищення освітнього рівня демобілізованих учасників АТО. При цьому, як наголосила Г. Норд, пріоритетом великої перспективи для майбутніх шукачів мають бути знання англійської мови та ІТ-технологій.

Після закінчення першого етапу запрошені учасники заходу мали змогу відвідати ярмарок вакансій, на якому 11 роботодавців Миколаєва (ТОВ «Антарес-буд», КП «Миколаївський зоопарк», Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП», ТОВ «Логістик груп» та інші) презентували понад 40 актуальних вакансій.

Загалом інформаційно-просвітницький захід пройшов у конструктивній доброзичливій атмосфері, а його учасники набули необхідних знань та досвіду. І немає сумнівів у тому, що демобілізовані учасники АТО зробили ще один крок до успішної соціальної адаптації у суспільстві.

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий