Держава допоможе тим, хто потребує

У нинішні скрутні часи, коли велика кількість миколаївців відчуває на собі безпосередній вплив таких нагальних проблем, як безробіття та безгрошів’я, набагато зростає значення соціального захисту, який надається державою. Директор департаменту соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації Ольга Вікторівна Сивопляс розповіла кореспонденту «Рідного Прибужжя» про сьогоднішню роботу свого закладу та відповіла на поставлені запитання.

– Ольго Вікторівно, які зміни у забезпеченні соціальних стандартів українських громадян і, зокрема, миколаївців відбулися останнім часом?

– На три місяці раніше, ніж планувалося на початку року, підвищена мінімальна заробітна плата. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання. Роботодавець не має права встановлювати працівнику заробітну плату нижчу від мінімальної.

Нагадаю, що підвищення мінімального розміру заробітної плати планувалося з 1 грудня 2015 року. Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено розмір мінімальної заробітної плати: на місяць – з 1 січня – 1218 гривень, з 1 вересня – 1378 гривень; погодинно: з 1 січня – 7,29 гривні, з 1 вересня – 8,29 гривні.

Зросла і середньомісячна заробітна плата по області. Для штатних працівників області за січень-вересень 2015 року вона становила 3 тис. 801,33 грн. та у порівнянні з відповідним періодом 2014 року збільшилась на 16,5%. Зростання рівня вищезазначеного показника спостерігається у всіх видах економічної діяльності області. За рівнем середньомісячної заробітної плати за підсумками дев’яти місяців року, з січня по вересень, Миколаївська область посідає 6 місце серед регіонів України.

– У зв’язку з підвищенням цін і тарифів на комунальні послуги урядом України для соціальної підтримки найменш захищених верств населення спрощено процедуру отримання житлових субсидій. Яка ситуація з отриманням громадянами субсидій склалася у нашій області?

– Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» від 28 лютого 2015 року № 106 для призначення субсидії необхідно подати лише два документи – заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, форма яких спрощена. Особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014-2015 років, субсидія на наступний період призначається на підставі раніше поданих документів, без необхідності надання заяви і декларації.

З травня нинішнього року до управлінь соціального захисту населення області за призначенням субсидії звернулося 111 тис. 055 громадян, що у 3,5 разу більше, ніж за весь 2014 рік. Із загальної кількості поданих заяв субсидії призначено 92 тис. 862 громадянам, крім того, автоматично субсидію призначено 25 тис. 776 громадянам, які її отримували протягом опалювального сезону 2014-2015 років.

Для забезпечення безперебійної роботи щодо прийому документів та своєчасного призначення житлових субсидій фахівці управління працюють з продовженим робочим днем до 19 години та у суботу. Крім того, в області організовано 52 додаткові пункти прийому громадян.

Станом на 1 жовтня субсидій на оплату житлово-комунальних послуг нараховано на загальну суму 57,4 млн. грн. Субсидію для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено на суму 22,3 млн. грн.

– Як Ви вважаєте, субсидію отримали усі, хто її потребує?

– Науковці і практики на державному рівні зробили дослідження по різних областях, визначаючи кількість потенційних отримувачів субсидій. Для Миколаївської області їх виявилося 134 тис. чоловік. На 13 листопада до нас звернулося 90, 2% мешканців області від цієї кількості. Тобто ми наближаємося до 100%. Передбачуваних показників поки немає по Миколаєву, де субсидію отримали 64,2% споживачів комунальних послуг, по Первомайську – 74,7%. У сільських районах цей показник сягає 80%.

– На яку допомогу можуть розраховувати найбільш незахищені верстви населення?

– Для виплат сім’ям з дітьми, допомоги на догляд за інвалідами 1-ї чи 2-ї групи, допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, доведено кошти у сумі 1 млрд.379 млн. 610,5 тис. грн. Допомогу отримують 92 тис. 035 сімей, що майже на 6,5 тисячі сімей більше, ніж за аналогічний період минулого року.

У червні 2015 року урядом внесено зміни до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Зазначеними змінами скасовано обмеження щодо визначення права на отримання допомоги сім’ям, у власності яких є земельна ділянка. Якщо раніше родина, яка володіла земельною ділянкою (паєм) площею понад 0,6 га, взагалі позбавлялася права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям на загальних підставах, то, враховуючи зміни, така родина має змогу отримувати державну соціальну допомогу навіть за наявності земельного паю.

Заборгованість з виплати всіх видів державної допомоги у Миколаївській області відсутня.

– Що змінилося у діяльності служби, коли виникла потреба працювати із переселенцями, демобілізованими воїнами та сім’ями мобілізованих громадян?

Ми працюємо, як і працювали. Втім, якби ми залишалися колективом, як і раніше, а не єдиною злагодженою командою, могли б не впоратися із завданням. Люди знаходилися на своїх місцях, незважаючи на тривалість робочого дня: і вдень, і вночі. Довелося відкласти на певний час свої функціональні обов’язки та працювати стільки, скільки потрібно.

До речі, реєструвати переселенців ми почали до появи законодавчих актів, які регламентують цю ситуацію. Наші комп’ютерники з комунального підприємства «Інформаційно-аналітичний центр» склали свою програму, що дозволило розпочати реєстрацію. З’явилися додаткові функції, проблеми. Коли на державному рівні нам сказали: реєструйте – і дали визначений порядок, то ми до цього були вже готові. А наша програма лягла в основу всеукраїнської програми, створеної потім у Києві.

– Тобто ми були першопрохідниками у цьому?

– Саме так. Пізніше вступила в дію виплата грошової допомоги переміщеним особам, яку ми виплачуємо до сьогодні. Це велика роз’яснювальна робота, збір документів разом з ними, і, звісно, додаткове навантаження на працівників соціальних служб.

Наразі в області загальна кількість осіб, облікованих як переміщені, становить 8 тис. 602, це 5 тис. 264 сім’ї, у яких виховується 2 тис. 251 дитина.

За призначенням адресної грошової допомоги звернулося 5 тис. 256 сімей. Призначено допомогу 5 тис. 014 сім’ям, триває призначення – 62 сім’ям, припинено – 2 тис. 249, відмовлено – 180. Особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, виплачено допомоги на загальну суму 35 млн. 465,0 тис. грн.

– Чим департамент соцзахисту допомагає учасникам АТО?

– Відповідно до бази даних «Облік потреб учасників АТО» всього в області на початок листопада проживає 2 тис. 157 осіб з числа демобілізованих учасників бойових дій та інвалідів війни. Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відвідали 1 тис. 510 сімей демобілізованих учасників АТО. Спеціалістами центрів проводиться робота з 1 тис. 134 особами. Під соціальним супроводом центрів перебувають 10 осіб. Також 1 тис. 124 особи отримали послуги без оформлення соціального супроводу. Виявлено основні потреби цієї категорії населення та за сприянням центрів надається гуманітарна, матеріальна, юридична, психологічна допомога, допомога у працевлаштуванні, підтримка сімей військовослужбовців.

Зокрема психологічна реабілітація та підтримка надана 519 воїнам та членам їх сімей. Для цього ми отримали з обласного бюджету 99 тис. грн. під соціальне замовлення та оголосили конкурс громадських організацій, які мають у своєму складі професійних психологів. Перемогла громадська організація «Ініціатива заради життя». Вона зараз освоює ці кошти та працює з воїнами та їх рідними. На наступний рік ми просимо додаткові кошти з бюджету для оплати роботи психологів, тому що проблема не буде знята найближчим часом. Адже у лютому – березні наступного року очікуємо хвилю демобілізації, і прийдуть люди, які потребуватимуть кваліфікованих порад психологів.

– Чи багатьом воїнам соціальні працівники допомогли влаштуватися на роботу?

– З 1 січня по 13 листопада нинішнього року на обліку у центрах зайнятості перебувало 648 осіб з числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, з них 622 особи отримали статус безробітного.

– Це означає, що вони не змогли повернутися на попереднє місце роботи?

– Можливо, що до АТО вони не працювали і не зверталися до служби зайнятості. Тепер вони прийшли, багато хто з них подорослішав, побувавши там, і бажає працювати легально. Тому і звернулися до служби зайнятості. Ми не тільки вже запропонували роботу 87 демобілізованим, але й навчаємо тих, хто перебуває у пошуку. Для професійної та соціальної адаптації військовослужбовців ми розробили спеціальну програму, на реалізацію якої з бюджету виділено 1 млн. 023 тис. грн.

– Чи враховуються побажання самих військових при влаштуванні на роботу?

– Звичайно. Багато хто з них виявив бажання працювати водіями, і близько 40 осіб вже розпочали навчання цій професії у Миколаєві, Снігурівському, Новоодеському та інших районах.

У Чорноморському державному університеті імені Петра Могили набирають групу психологів з числа мобілізованих, які працюватимуть зі своїми колегами, які проходять наразі службу. Вони будуть військовими психологами і використовуватимуть ці знання в зоні АТО.

Окрім цього, демобілізовані воїни висловлюють бажання працювати автослюсарями, трактористами, комбайнерами, операторами котелень та комп’ютерного набору.

Держава підтримує не тільки воїнів, але й підприємства, де вони працювали до служби в армії. 607 підприємствам держбюджет відшкодував виплату середньомісячної зарплати за 1 тис. 859 мобілізованих працівників. На сьогодні це 34 млн. 653 тис. грн. по вересень включно.

– Чи можуть усі наші захисники скористатися можливостями санаторно-курортного лікування?

– Таку можливість ми запропонували практично всім демобілізованим. Сьогодні на обліку стоять 174 учасники бойових дій, з них мають інвалідність або поранення 36 осіб. Фінансування цієї статті відбувається з різних джерел: державного, а також обласного і районних бюджетів. За рахунок держави в область надійшло 103 путівки, які розподілені 78 учасникам антитерористичної операції, вони зможуть відпочити у листопаді – грудні поточного року.

На виконання заходів комплексної програми соціального захисту населення «Турбота» на 2015 рік на оздоровлення воїнів область передбачила 2 млн. 280,0 тис. грн.За рахунок коштів обласного бюджету оздоровлено 148 осіб, у тому числі 11 членів сімей.

Районними та міськими бюджетами на подібні цілі передбачено кошти в сумі 335,2 тис. грн., за рахунок яких оздоровилися 68 учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, витрачено 160,5 тис. грн.

Основна маса воїнів хоче поїхати в санаторії. Визначено 10 санаторіїв на території України, які пройшли конкурс і мають право оздоровлювати демобілізованих учасників АТО.У розмовах із соціальними працівниками демобілізовані часто кажуть: нам необхідно кілька місяців, щоб, повернувшись додому, адаптуватися і потім думати про відпочинок. Їхні побажання, звичайно, враховуються.

– Як відбувається забезпечення воїнів житлом?

– Для родин загиблих військовослужбовців, які потребували покращення житлових умов, придбано чотири квартири: за рахунок коштів державного бюджету – двокімнатну квартиру для сім’ї Героя України Кривоносова Сергія Сергійовича за 712,8 тис. грн.; за рахунок благодійних коштів – трикімнатну квартиру для сім’ї Татарінова Сергія Петровича за 518,3 тис. грн.; за кошти місцевого бюджету Снігурівського району придбано квартиру за 96,5 тис. грн.для сім’ї Платонова Сергія Сергійовича; для сім’ї Карачевського Станіслава Володимировича придбано двокімнатну квартиру за 800,0 тис. грн. за рахунок благодійних коштів.

Сім’ї загиблого військовослужбовця Заграничного Валентина Анатолійовича у м. Одесі благодійники подарували 3-кімнатну квартиру.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 407 в державному бюджеті для Миколаївської області передбачено 716,75 тис. грн. для забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок. Незабаром для таких наших захисників буде придбано 2 квартири.

Миколаївській області за бюджетною програмою «Будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов» виділено кошти в сумі 10 млн. 900 тис. 474,00 грн. У черзі перебувало 19 сімей, які проживають на території Миколаївської області. Станом на 5 листопада надійшло 9,08 млн. грн. Придбано 7 квартир для сімей загиблих, на часі придбання ще 7 квартир.

– Ольго Вікторівно, дякую за інтерв’ю!

Підготувала Тетяна ФІЛІППОВА

Оставить комментарий