Віз проблем зрушено з місця, але поки що недалеко…

Наша газета присвятила декілька публікацій ситуації на ринку автопасажирських перевезень області. З’ясувалося: якщо одні суб’єкти підприємницької діяльності працюють прозоро та у повній відповідності до норм законодавства, то інші намагаються знайти будь-яку шпарину, аби уникнути і оподаткування, і легалізації робочих місць. При цьому – грубо порушуючи права пасажирів.

На сполох почало бити ГО «Асоціація працівників транспортної галузі та інфраструктури». Активісти цієї громадської організації насамперед звернули увагу на діяльність двох «споріднених» суб’єктів господарювання – ТОВ «Миколаїв-Авто» і ТОВ «Південні Автовокзали». Виявилося, що засновник одного із цих товариств, маючи 90 відсотків статутного капіталу, водночас володіє 25 відсотками акцій другого товариства.

ТОВ «Миколаїв-Авто» здійснює автопасажирські перевезення, а інше підприємство надає, точніше, радше імітує надання автостанційних послуг. При цьому реальний обсяг обороту цього «синдикату», на думку представників транспортної асоціації, є набагато більшим того, що декларується в документах. Відтак, як вважають активісти, до бюджету не сплачуються мільйони гривень податків, а страждають законослухняні підприємці і пасажири, значних сум недоодержує і бюджет.

Так, 2014 року ТОВ «Миколаїв-Авто» задекларувало дохід у розмірі 2,7 мільйона гривень, а ТОВ «Південні Автовокзали» – 0,9 млн. грн. Проте, шляхом оцінки протяжності маршрутів та нескладних арифметичних підрахунків, представники Асоціації називають зовсім інші цифри річного доходу, що в рази більше тих даних, котрі подані до податкової звітності.

Чому так відбувається, здогадатися не важко. Адже, на відміну від «офіційного» автовокзалу, на автостанціях-клонах зазвичай пасажиру не видадуть квитки, а передача грошей відбувається до брутального просто – із рук пасажира в кишеню «касира».

Щодо надання автостанційних послуг, то і тут не все гаразд. На станціях-клонах ви не побачите ані багажних відділень, ані довідкової служби, ані туалетів. Зате «візитівкою» цих фіктивних автовокзалів є наявність верзили, який мало не на квартал навкруги гучним голосом зазиває пасажирів сісти в маршрутку «на обочині».

Отже, представники громадської організації поставили перед компетентними органами й таке запитання: чи не за підробленими документами функціонують автостанції-клони? Адже з таким «букетом» порушень навряд чи можна пройти атестацію автовокзалу.

Крім того, викликає подив: як лише 66 працівників обслуговують одразу 96 маршрутів? Чи не порушується таким чином законодавство про працю?

Усі ці питання Асоціація працівників транспортної галузі та інфраструктури адресувала органам місцевої влади, міліції, прокуратури та податкової служби. Щодо міліціянтів, то правоохоронці спочатку закрили кримінальне провадження за ч. 1 статті 172 Кримінального кодексу України («Грубе порушення законодавства про працю»). Але після втручання прокуратури області постанову слідчого про закриття справи було відмінено та направлено матеріали для проведення досудового розслідування.

Крім того, після наполегливості громадських активістів та позиції обласної прокуратури слідчим відділом Ленінського районного відділу міліції до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості про скоєння ще одного правопорушення. А саме – за статтею 358 Кримінального кодексу «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів».

Як проінформував начальник обласного УМВС В. Гончаров, «стан досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні заслухано на оперативній нараді при керівництві СВ ММУ УМВС України в Миколаївській області. На даний час досудове розслідування активізовано, вживаються заходи щодо всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення».

Отже, крига скресла, і працівники міліції рішуче, нарешті, взялися за виконання своїх прямих професійних обов’язків?

Тримає ситуацію на контролі і Миколаївська облдержадміністрація. В ОДА повідомили, що Головним управлінням ДФС у Миколаївській області було перевірено відомості стосовно кількості працівників ТОВ «Миколаїв-Авто» і ТОВ «Південні Автовокзали». При цьому було виявлено розбіжності у кількості працівників, що містяться у податковій декларації платника єдиного податку – юридичної особи, та даними податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб, і сум утриманого податку (форма № 1 ДФ).

З метою перевірки цих фактів, а також з’ясування достовірності та повноти нарахування та сплати податків і зборів Головним управлінням ДФС у Миколаївській області було направлено відповідні запити на зазначені підприємства.

Але, як повідомив у своїй відповіді тодішній начальник Головного управління ДФС у Миколаївській області В. Копіца, «в результаті перевірки в діях посадових осіб ТОВ «Миколаїв-Авто» і ТОВ «Південні Автовокзали» не виявлено кримінальних правопорушень, які згідно зі статтею 216 КПК України підслідні органам, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства». Отже, митарі спочатку не приступали до перевірки фірм, мотивуючи це змінами в законодавстві, а потому ж – не виявили ніяких порушень. «І це дуже дивно, – зауважує керівник ГО «Асоціація працівників транспортної галузі та інфраструктури» Юлія Житінська, – адже й неозброєним оком видно, які величезні обороти насправді мають ці підприємства».

Незрозумілою є й позиція з порушених проблем Укртрансінспекції. Здавалося б, ця структура якраз і мала б спільно з громадськими активістами наводити лад на ринку пасажирських перевезень. Але, схоже, у працівників інспекції інші клопоти…

Варто було з Миколаївського міжміського автовокзалу запустити рейс Миколаїв – Одеса, як представники обласного управління Укртрансінспекції одразу ж взялися перевіряти документи. Представники перевізника та самого автовокзалу припускають, що мета всіх цих перевірок – скласти якомога більше актів про порушення і таким чином паралізувати новий рейс, адже вартість проїзду на ньому є істотно меншою, ніж відправлення з автостанції-клону. Отаку б завзятість цього контролюючого органу і при перевірках інших перевізників та автостанцій!

Андрій ТЮРІН

Оставить комментарий