Обласна наукова бібліотека в іменах

11 листопада виповнилося 134 роки з дня заснування Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова, яку в народі ласкаво називають «Гмирьовкою».

Відкриття бібліотеки відбулося у 1881 році за ініціативою впливових діячів та просвітників, які відігравали значну роль у житті нашого міста. Ця подія стала знаменною для городян. У залі міських зібрань відбулися перші організаційні збори членів бібліотеки, де був складений проект статуту та обрана дирекція, яка покликана була опікуватися проблемами бібліотеки.

В усі роки, із самого початку заснування і до сьогодні, Миколаївську – спочатку громадську, тепер обласну наукову – бібліотеку очолювали творчі та активні особистості, справжні лідери. Адже бібліотечна професія – така необхідна, але, на жаль, й така непомітна – завжди вимагала відданих ідеї людей, які попри всі перепони несли знання, ідеали справедливості та людських чеснот, намагалися зробити їх надбанням кожної людини.

Першим очільником бібліотеки став міський голова Михайло Павлович Паризо-де-ла-Валетт, який сприяв затвердженню статуту Миколаївської громадської бібліотеки та формуванню і поповненню її фондів як книгами, так і періодичними виданнями.

У 1894 р. головою дирекції бібліотеки був Василь Андрійович Даценко – журналіст, видавець газети «Николаевский листок», громадський діяч, а згодом – Миколаївський міський голова. За його сприянням для бібліотеки було збудоване нове приміщення по вул. Різдвяній, 6 (нині вул. Лягіна, зараз у цьому будинку знаходиться міський Палац урочистих подій), відкрито перше відділення бібліотеки.

З 1910-го по 1914-й рр. бібліотеку очолював Сергій Васильович Дуброва, відомий на той час громадський діяч, перекладач, який дуже опікувався проблемами бібліотеки. Зокрема він неодноразово звертався із проханням до місцевих установ і товариств про надання річних звітів та інших видань до фондів бібліотеки, таким чином сприяв формуванню колекції краєзнавчих видань.

Із звітів бібліотеки за 19151920 рр., що збереглися у державному архіві Миколаївської області та архіві бібліотеки, відомо, що головою дирекції у цей період був Леонід Іванович Добровольський, якому довелося працювати під час політичної та фінансової кризи. Для того, щоб зберегти бібліотеку, її фонди, йому доводилося приймати складні і жорсткі рішення – скорочувати штат, збільшувати плату за користування бібліотекою.

У грудні 1920 р. Миколаївська громадська бібліотека була націоналізована і змінила свою назву на Миколаївську центральну бібліотеку. Керувати бібліотекою став директор, а не дирекція. На жаль, дані про те, хто очолював нашу бібліотеку у 20-ті роки ХХ ст., не знайдено. Відомо тільки, що станом на 1 січня 1922 р. у бібліотеці працювало 17 працівників, а в грудні того ж року їх залишилося лише п’ять.

З 1929 р. і до початку війни директором бібліотеки була Єва Аронівна Турецька, яка у 1941 р. була вимушена евакуюватися. У важкі роки окупації бібліотека продовжувала працювати без керівника, про що свідчать матеріали архіву Миколаївської області, але, незважаючи на складні обставини, з 1 серпня 1941 р. по 3 березня 1944 р. бібліотека обслужила 6391 користувача.

У квітні 1944 р. бібліотеку очолила Зінаїда Миколаївна Юрченко, яка доклала багато зусиль для збереження бібліотечного фонду та відновлення зруйнованої будівлі, що була перетворена на складське приміщення книжкових фондів бібліотек евакуйованих вузів та інших установ міста. За велику роботу по поверненню книг бібліотекам міста З. М. Юрченко була нагороджена медаллю «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.».

З 1945-го по 1950-й рр. бібліотекою керувала Єва Аронівна Турецька, яка повернулася з евакуації. Про її особистість відомо небагато: Єва Аронівна мала загальну середню освіту, до того ж закінчила місячні учительські та бібліотечні курси. У 1946 р. була нагороджена медаллю «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.».

У 1950 р. директором бібліотеки було призначено Ольгу Михайлівну Данильченко, досвідченого фахівця, яка мала вищу спеціальну освіту. Її трудовий стаж становив 25 років, з них 15 років – на посаді директора обласної бібліотеки. Ольга Михайлівна була вмілим організатором і керівником, згуртувавши колектив, за короткий час вона зуміла значно підняти рівень роботи бібліотеки.

У період з 1954-го по 1960-й рр., у зв’язку з призначенням О. М. Данильченко директором Миколаївського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників, посаду директора посідає Валентина Іванівна Золотих, яка, як і попередній керівник, мала вищу фахову освіту. Період керівництва В. І. Золотих співпав з будівництвом теперішнього приміщення бібліотеки, що раніше призначалося для театру. А закінчила будівництво вже О. М. Данильченко, яка повернулася до обласної бібліотеки у 1960 р. 19 вересня 1964 р. бібліотека вже зустрічала своїх читачів за новою адресою по вулиці Московській, 9. За період роботи директором О. М. Данильченко обласна бібліотека стала базою проведення заходів республіканського значення та школою передового досвіду в галузі організації бібліотечно-інформаційного обслуговування фахівців сільського господарства. За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи України О. М. Данильченко присвоєне звання «Заслужений працівник культури УРСР».

У 1970 р. директором бібліотеки стала Катерина Трифонівна Чибрикова, яка підтримувала високий рейтинг обласної бібліотеки не лише в республіці, а й у колишньому СРСР, про що свідчила участь бібліотеки у ВДНГ. Вже після директорства в обласній бібліотеці Катерина Трифонівна одинадцять років очолювала обласні координаційні науково-методичні центри для всієї бібліотечної мережі Миколаївського регіону, була у складі авторського колективу, що працював над Концепцією розвитку бібліотечної справи в України (1990-1992), стала ініціатором і автором «Маніфесту про демократизацію бібліотек» (1995), стояла біля витоків створення Української бібліотечної асоціації (1995). У науковому доробку К. Т. Чибрикової понад 70 праць, зокрема підручник «Архівознавство», термінологічний словник, монографія, навчальні посібники, наукові статті тощо.

З 1975-го по 1980-й рр. бібліотекою керувала Ніна Андріївна Селіванова, яка була досвідченим фахівцем. Період її роботи співпав з процесом централізації бібліотек області, тому особливу увагу Ніна Андріївна спрямовувала на організацію мережі, фондів, навчання кадрів. В обласній бібліотеці був створений сектор інформації з проблем культури і мистецтва, що мав на меті здійснювати інформування читачів із зазначених питань. У 1976 р. Н. А. Селіванова була нагороджена медаллю «За трудовую доблесть».

З 1980-го по 1987-й рр. бібліотеку очолила Ольга Петрівна Франчук. За її керівництва до 100-річчя бібліотеки колектив був нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, кращі фахівці отримали значки «За відмінну роботу». Під керівництвом Ольги Петрівни було видано науково-допоміжний покажчик «Історія міст і сіл Миколаївської області».

З 1987-го по 2015-й рр. на чолі бібліотеки стояла Надія Федорівна Богза, яка зробила вагомий внесок у перетворення бібліотеки на провідний інформаційний і культурно-просвітницький центр регіону. Під час її керівництва бібліотека зробила значний крок на шляху інформатизації, реалізуючи інформаційно-бібліотечні проекти, створюючи власні електронні ресурси, впроваджуючи послуги віртуального обслуговування, організовуючи регіональну корпоративну каталогізацію, відкриваючи інформаційно-ресурсні центри.

Значну увагу Н. Ф. Богза приділяла розвитку мережі бібліотек області, зокрема питанням комп’ютеризації, створення модельних бібліотек на селі, впровадженню сучасних форм обслуговування користувачів. За її ініціативою було проведено Форум сільських бібліотекарів «Сільська бібліотека: стратегія поступу в майбутнє», Форум соціального партнерства «Бібліотека-влада-громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві», громадські обговорення «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» та «Бібліотеки в умовах кризи».

Н. Ф. Богза була відзначена державними нагородами: почесним званням «Заслужений працівник культури України» (1998), Почесною відзнакою за великий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи на Миколаївщині (2001), орденом княгині Ольги ІІІ ступеня (2004), Почесною грамотою Верховної Ради України за великий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи в Україні (2009), медаллю «20 років незалежності України» (2011). Вона є лауреатом обласної премії ім. М. Аркаса (2006).

У 2010 р. Н. Ф. Богза ініціювала створення Миколаївського регіонального відділення Української бібліотечної асоціації, яке зараз успішно очолює.

Бібліотека стала місцем проведення всеукраїнських і міжнародних заходів. Активна участь у багатьох професійних заходах зробила ім’я Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова відомим за межами України. У 2001 р. колектив обласної наукової бібліотеки за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи регіону, високий професіоналізм, плідну суспільну діяльність був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Колектив бібліотеки, яку я сьогодні очолюю, – це професійна команда, яка з кожним роком примножує здобутки та орієнтує свою діяльність на потреби громади. Ми створюємо усі умови для того, щоб наша Гмирьовка залишалася центром громадського життя та інноваційного розвитку, тому – наші двері завжди відкриті!

Директор Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова
В. В. Агаркова

4 Comments on “Обласна наукова бібліотека в іменах”

  1. Мы ценим ваше время и делим с вами общие цели. Ваши продажи для нас главный приоритет.
    заказать продвижение интернет магазина логин скайпа SEO2000

    оращайтесь договримся есть примеры работ логин скайпа SEO2000

Оставить комментарий