Настав час економити

Як вижити в умовах зростання цін? Як зекономити на комунальних послугах та не залізти в борги? Ці запитання є актуальними для більшості жителів нашої області. На семінарі, який проходив в Одесі, зібралися фахівці галузі ЖКГ із півдня України, щоб обговорити способи економії на електро- і теплоносіях, а також те, як зробити життя пересічних громадян більш комфортним.

Чи є альтернатива ЖЕКам?

Передусім учасники зібрання нагадали, що з 1 липня цього року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Приблизно 50% населення нашої крани мешкає у багатоквартирних будинках. Як наголошує радник із правових питань Проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» Зоя Гопцій, людина, купуючи квартиру, одночасно стає співвласником багатоповерхового будинку.

«Коли ми володіємо спільною власністю, це означає, що, окрім прав, у нас є ще й певні обов’язки – утримувати будинок у чистоті, піклуватися про нього, – переконана З. Гопцій. – Тож не слід вважати, що ЖЕК, який обслуговує будинок, зобов’язаний ремонтувати під’їзди, лагодити дах. Проте люди до цього часу вірять у те, що їм хтось щось винен».

Також із новим законом мешканці багатоквартирного будинку офіційно отримали право взяти його управління у власні руки, створивши ОСББ чи ЖБК, або ж довірити цю справу приватній структурі чи ЖЕКу, як було раніше. Зоя Гопцій пояснила, що відтепер усі рішення, що стосуються благоустрою та управління багатоквартирним будинком, можуть прийматися більшістю голосів. Тобто, якщо хтось із мешканців принципово не хоче брати участі у загальних зборах співвласників, то рішення, прийняті за його відсутності, будуть обов’язковими для усіх власників квартир. Окрім того, для вирішення питань, пов’язаних із благоустроєм будинку, може проводитися письмове голосування.

«Якщо ж мешканці залишаться байдужими – не захочуть створити об’єднання співвласників або не знайдуть управителя, то 1 липня 2016 року органи місцевого самоврядування самостійно оберуть обслуговуючу організацію, яка здійснюватиме управління їх будинком», – наголосила Зоя Гопцій. Відносини між співвласниками та управителем багатоквартирного будинку будуть регламентуватися офіційним документом – договором, який укладатиметься строком на один рік.

«Проте це не означає, що мешканці будинку потраплять у рабство призначеного владою управителя і не зможуть позбавити його повноважень. Право обирати того, хто обслуговуватиме житлову будівлю, залишається за власниками квартир», – наголосила радник із правових питань.

Окрім того, якщо раніше ОСББ змушене було випрошувати свій багатоквартирний будинок у попереднього балансоутримувача, то з прийняттям нового закону будинок передається в управління власників квартир від моменту реєстрації об’єднання співвласників.

Із прийняттям нового закону та внесенням відповідних змін до Цивільного кодексу України мешканцям багатоквартирного будинку дозволено оформити право власності на прибудинкову територію, повідомила Зоя Гопцій.

«Земельна ділянка, яка знаходиться біля багатоквартирного будинку, є спільним майном його мешканців. Тому вони можуть оформити на неї право власності або право користування», – наголошує радник із правових питань. Проте для того, щоб розробити порядок оформлення таких прав, органам місцевого самоврядування дається шість місяців із моменту набрання чинності Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Способи економії

Сьогодні 80% житлового фонду України потребує капітального ремонту. Не менш актуальним є й питання термомодернізації багатоквартирних будинків. За словами координатора Проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» Альони Деригуз, мешканці, які інвестують у термомодернізацію свого будинку, отримують можливість регулювати споживання енергетичних ресурсів і чітко знають, за що вони сплачують.

Існує п’ять основних заходів, які дозволяють підвищити енергоефективність житлових будинків. Передусім це – заміна елементів освітлення, вікон і дверей у місцях загального користування. Реальну економію здатні забезпечити утеплення стін, даху і підвалу, а також модернізація системи опалення. Ще одним кроком до заощадження має стати встановлення теплових лічильників, які допомагають зберегти до 30% тепла. Також Альона Деригуз радить установити індивідуальний тепловий пункт, що дозволяє підтримувати в усьому багатоквартирному будинку однакову температуру.

«Якщо, приміром, мешканцям достатньо 18 градусів тепла, то чому вони повинні сплачувати за 20? Окрім того, за допомогою індивідуального теплового пункту можна зменшити подачу тепла, якщо на вулиці стало тепліше», – пояснює А. Деригуз. Цей прилад дозволяє зекономити до 6% на оплаті за тепло. Підвищити енергоефективність будинку та заощадити до 10% теплової енергії допоможе і промивання системи опалення.

Як наголосив представник КП «Одеська обласна енергозберігаюча компанія» Віталій Савич, хоча заходи з підвищення енергоефективності характеризуються високими термінами окупності, їх можна скоротити до 3-5 років, залучаючи кошти державних програм. Разом з тим, інвестувавши в модернізацію багатоквартирного будинку, його мешканці зможуть значно зекономити. Наприклад, через дірявий дах втрачається від 10% до 20% тепла, через старі вікна – 15-20%, через підвал – 3-6%. Для того, щоб тепле повітря залишалося в приміщенні, утеплення потребує й фасад багатоповерхівки. За словами працівника енергозберігаючої компанії, щоб підвищити економію тепла до 40%, зовнішні стіни необхідно утеплювати на 12-20 см.

«Для порівняння: в Україні побутове споживання електроенергії становить 200 кВт на 1 квадратний метр, у той час як у Європі – приблизно 50 кВт. Тому енергозбереження має стати нашою головною ціллю», – говорить В. Савич. Перед установленням теплового лічильника, утепленням будинку чи проведенням інших заходів із модернізації ОСББ може найняти аудитора, який допоможе скласти перелік робіт та підрахувати їх вартість.

Де взяти гроші?

Звичайно, що модернізація житлових будинків – задоволення не з дешевих. Проте сьогодні діють державні програми, завдяки яким ОСББ можуть отримати кредит із держбюджету на проведення необхідних робіт, придбання будівельних матеріалів та ін.

Своїм досвідом залучення додаткових коштів поділився Сергій Авєрков, представник Агентства економічного розвитку у м. Вознесенську.

«У нашому місті був створений револьверний фонд підтримки ОСББ, до якого були залучені кошти різних цільових груп: 36 тис. грн. – із місцевого бюджету, 5% – внески ОСББ, 30 тис. грн.– гранти. Гроші видаються у вигляді позичок і призначені виключно для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Через рік ОСББ повертають позичені кошти, щоб ними мали можливість скористатися інші», – пояснює Сергій Авєрков.

Про те, яку підтримку ОСББ надає місцева влада в Одесі, розповів Дмитро Радулов, директор департаменту економічного розвитку міської ради. Нещодавно депутати затвердили програму компенсації кредитних коштів, залучених об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, зокрема на проведення робіт по енергозбереженню, реконструкції будинків, установленню теплових лічильників. Тепер ОСББ відшкодовують від 20 до 40 відсотків вартості кредиту. На ці цілі в бюджеті Одеси було закладено більше 8,5 млн. грн.

Виступили перед присутніми і представники державних банків, які розповіли про умови отримання кредитів у рамках державних програм, спрямованих на модернізацію житлового сектора.

Створення ОСББ – складний і відповідальний крок, зважитися на який можуть далеко не всі мешканці багатоквартирних будинків. Та, можливо, варто ризикнути і хоча б спробувати покращити умови свого проживання, зробити їх більш комфортними та сучасними? Як то кажуть, спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих, адже чекати, поки хтось вирішить наші проблеми, можна роками, а то й десятиліттями.

Анна НІКУЛІНА

Добавить комментарий