Хто сіє вітер, той жне бурю

Усе почалося ще три роки тому, коли врадіївчани, обурені згвалтуванням жінки, штурмували райвідділок міліції. Відтоді тут не перестають бунтувати, а мешканці селища набули собі слави непокірних. Хоча ще донедавна Врадіївка, чи не єдина в Україні, гриміла миролюбивою традицією духовного об’єднання некровних між собою.

Цього року це вже другий масовий скандал, і вдруге в поле зору потрапляють посадовці – спочатку директор гімназії, тепер – головний лікар ЦРЛ. Обох звинувачують у невідповідності обійманій посаді. А головним обвинувачем виступає районна адміністрація, яку з березня 2015 року очолює Василь Жосан. Окрім усього, обидва конфлікти зависли у своїй невирішеності, набираючи обертів та дестабілізуючи ситуацію в колективах. Тож хто сіє вітер поміж односельців, і в чому суть конфлікту, зокрема у місцевій лікарні, спробував розібратися журналіст «РП».

Деморалізація за правду?

Колектив медиків Центральної врадіївської лікарні лихоманить уже третій тиждень поспіль, власне, з моменту підписання головою райдержадміністрації розпорядження про звільнення головного лікаря Оксани Ростової з обійманої посади. Відтоді у них немає пресвітлої години. Перевірка за перевіркою (від фінансової до санепідемічної), скарга за скаргою. Ось і наразі виїхали розбиратися в черговому наріканні. І знову прецедент, як на думку колективу, не вартий ламаного гроша: хтось на когось не звернув уваги, комусь здалося це образливим, і пішло-поїхало… І так ледве не щодня. Звинувачення, виправдовування, стреси, колотнеча та деморалізація.

А все через те, розповідають у колективі, що вони стали на захист свого головного лікаря, якого сьогодні, на їхню думку, незаконно намагаються усунути з посади. А мотивацією до звільнення послужила тема «відповідністі нормам закону лікарняних листів». Оксану Ростову звинуватили в тому, що вона буцім-то видавала незаконні лікарняні листи директору гімназії, яку, до речі, теж звільняють з посади кілька місяців поспіль. Та це вже зовсім інша історія, хоча витоки конфлікту починаються саме звідси. Повернемося до лікарні, де саме через непорозуміння у гімназії поселився неспокій.

Колектив лікарні під час розмови з журналістом.

У голови адміністрації виникла підозра, що директорку гімназії прикриває головний лікар, тримаючи її на лікарняному тривалий час. Засумнівавшись у «хворобливості» освітянки, чиновник робить «хід конем», видаючи розпорядження про усунення з посади головного лікаря (до моменту встановлення істини). Об’єктивність чи необ’єктивність видання лікарняних мала установити комісія обласного управління охорони здоров’я, куди, власне, звернувся керівник району. Головному ж лікарю при цьому не дали навіть можливості висловити свою точку зору на дану ситуацію. Її просто виставили з кабінету владного чиновника.

До слова мовити, це не перша спроба звільнити Ростову з посади. В минулому році вона вже проходила таке випробування. Подейкують, що там були політичні мотиви. Бо, по-перше, Оксана Ростова – депутат райради уже кількох скликань, по-друге, дружина екс-голови РДА Віталія Ростова. Словом, є темні плями в тій історії. Тоді, правда, вдалося відстояти районним депутатам свою колегу, бо ж не бачили ані мотивів, ані порушень.

Цей рік історія повторюється, лишень в іншій інтерпретації. Тепер їй інкримінують зловживання посадовими обов’язками. До того ж, почалися й нарікання на роботу колективу.

Розмова з медиками була відвертою. До речі, колектив просив акцентувати – все, що вони говорять й роблять – це є їхнє волевиявлення. Ніхто на них не тисне. І навіть зустріч з кореспондентом – це суто за їхнім бажанням.

– Люди йдуть на роботу, як на каторгу, – скаржиться головна медична сестра Наталія Романова. – Бояться зайве слово сказати, або ж що інше, бо за кожним нашим кроком слідкуює невсипне чиновницьке око, очі контролюючих органів та місцевих активістів. Наша праця й авторитет нівелюються щодня. Складається таке враження, що адміністрація поставила собі за мету знищити повністю наш колектив.

– Замість того, щоб допомогти лікарні виживати в ці непрості часи, принаймні, хоча б не заважати, – продовжує голова профспілки Людмила Шіллер, – в РДА все роблять навпаки. Роботу головного лікаря вважають незадовільною, праця медиків критикується. І це при тому, що медичний заклад в області на гарному рахунку. І з боку управління охорони здоров’я претензій до нас немає.

– Подивіться, – доповнює колег медична сестра Ірина Берліян, – скільки у нас зроблено в лікарні. Кожен дбає на своєму місці, щоб було все до діла. Та ми, коли потрібно, тут днюємо й ночуємо. Ось створювали центр первинної невідкладної допомоги, то всі гуртом ставали й робили, як то кажуть, методом народної толоки. Хто чим міг допомагав: наші меценати Ханагян, Топало, Удовиченко – грошима, хто не міг фінансово, той труд свій не жалкував. А тепер із нас монстрів зробили й ледь не зі всім селищем пересварили. На нас натравили працівників соцуправління, освітян. Та хіба ж так можна зі своїми людьми?

– Ми хочемо, щоб почули нашу думку й дослухалися до неї, – резюмували медики.

До речі, під час розмови з медпрацівниками, яка проходила на подвір’ї лікарні, підходили і, так би мовити, незацікавлені особи – пересічні громадяни, які готові вступитися за медицину. Бо, як кажуть вони, колотнеча у медиків напряму відбивається на стані здоров’я жителів Врадіївського району.

Конфлікт набирає обертів

На думку медичних працівників, конфліктна історія з адміністрацією триває з моменту проведення спільних зборів, які ініціював голова райдержадміністрації наприкінці серпня. Воно начебто нічого в тому поганого й немає: голова, нарешті, зібрався поговорити з колективом (до речі, вперше з моменту свого призначення). Та люди обурились, що на зустріч чиновник прийшов з правоохоронцями, головами сільських рад, місцевими «активістами». Начебто на суд. Та ще й до всього всі робочі моменти зборів, які, зрозуміло, проходили бурхливо, протранслювали в ефірі місцевого каналу, що найбільше всього обурило колектив. Хіба ж не можна було у вузькому колі поговорити про нагальне, тим паче, що є чимало питань, які в компетенції влади. Так ні, зробили колектив винним у всіх гріхах. Довели до відчаю й щоденних сварок. А окремі й на лікарняному ліжку уже встигли побувати.

Василь Жосан.
 

У тому, що сталося, медики звинувачують голову адміністрації Василя Жосана, який, не розібравшись, почав «махати шаблею», перевищивши, на їхню думку, тим самим свої повноваження, бо ж згідно зі статутом власником медичної установи є громада, інтереси якої представляє Врадіївська районна рада. Іншими словами, саме вона має право приймати якісь кадрові чи інші рішення щодо лікарні, здійснювати контроль тощо – є повноваженням депутатів районної ради. Окрім усього, колектив грудьми стоїть за свого головного лікаря, бо, кажуть, кращого їм годі й шукати. У лікарні чисто, світло, прибрано, укомплектовано. Більше того, свого часу тут вдалося відстояти баклабораторію, пройти атестацію та акредитацію. Пологове відділення – одне із кращих в області, обладнане сучасною апаратурою.

Незважаючи на скрутні часи, в лікарні не припиняються ремонтні роботи. Наразі ведеться капітальний ремонт в інфекційному відділенні, облагороджується навколишня територія, укладається плитка – і все це за кошти меценатів та благодійників. Від райадміністрації лише три банки фарби, решта – тільки претензії. Хіба ж то справедливо? – запитують медики. Хіба ж ми заслуговуємо на таке ставлення?

А приклад зі звільненням головного лікаря центру первинної невідкладної допомоги Ольги Жосан – це взагалі ні в які ворота не лізе. Людина з величезним досвідом роботи, багаторічний практик і раптом – звільнення за власним бажанням! Наразі центр обезголовлений, що призводить до певної дестабілізації в його роботі. Це все, безумовно, наштовхує на роздуми.

Мають у колективі й свою думку щодо призначених службових розслідувань.

– Ми не боїмося перевірок, бо впевнені, що за нами ніяких гріхів немає, – наголошують медики.

До речі, уже є результати перевірки обласного управління охорони здоров’я з коментарем про відсутність порушень. Більше того, в управлінні лише позитивні відгуки про роботу головного лікаря.

Наразі колектив звернувся з проханням розібратися в даній ситуації до губернатора Вадима Мерікова та в Адміністрацію Президента України, подано й позов до суду, засідання якого, до речі, було призначено на 10 вересня. Та відповідач не з’явився на судове засідання. Присутність лише юриста адміністрації суд не задовольнила, тому засідання було перенесено.

Що ж кажуть в адміністрації

Голова Врадіївської районної адміністрації Василь Жосан, до якого ми звернулися за коментарем з даного питання, пояснив, що поштовхом до конфлікту послужила ситуація в колективі Врадїївської гімназії. Там з 27 травня керівник через хворобу ніяк не може вийти на роботу, при цьому утримуючи у себе печатки та час від часу з’являючись на очі своїм колегам. Освітяни, невдоволені такою поведінкою свого керівника, звернулися до адміністрації для наведення ладу в навчальному закладі. Невідомо, чи пробували там вирішувати питання з самою директоркою (історія замовчує), зате було прийнято рішення про відсторонення від обов’язків головного лікаря, начебто через підозру необгрунтованого утримання на лікарняному директорки-освітянки. А також було направлено звернення до обласного управління охорони здоров’я щодо проведення розслідування достовірності такої інформації.

Щодо перевищення повноважень голови РДА з усунення або звільнення головного лікаря, то Василь Жосан стверджує, що видавав розпорядження відповідно до закону про місцеві адміністрації, який такі права йому надає.

– Мені закидають, що я «бєспрєдєльщик», – каже голова. – Та це вони, ще коли на посаді голови був чоловік Оксани Миколаївни, щоб уникнути конфлікту інтересів, внесли зміни до статуту лікарні, підпорядкувавши себе тільки районній раді. А як то так, щоб лікарня не підпорядковувалася адміністрації? То ми цей статут будемо опротестовувати. Я уже вніс пропозиції щодо його корегування на найближчій сесії.

Щодо того, чи знайомий голова з результатами комісії обласного управління охорони здоров’я, Василь Петрович відповів, що акта поки не бачив.

Незважаючи на скрутні часи, лікарня працює.

У Врадіївці подейкують, що чиновник перед виборами прибирає політичних опонентів. Хоча, як стверджує сам Жосан, ніяких на то політичних мотивів немає. Це, мовляв, суто об’єктивне бажання розібратися в ситуації гімназії.

Та тільки ось шлях «розбирання» вийшов якийсь дуже довгий, як то кажуть, «на Париж через Жмеринку». Та і учасників конфлікту надто забагато. Зачеплені не лише інтереси головного лікаря, а честь та достоїнство медичного колективу, тут же поруч і освітяни, працівники соцуправління – словом, поле для діяльності й урегулювання конфлікту широке. Тож крапку в даній історії поки не поставлено, навпаки, вона набирає обертів, а чим далі в ліс, тим більше хмизу. Чим закінчиться даний конфлікт, наразі невідомо. Попереду ще судові тяжби та з’ясування стосунків суто людського характеру. Хотілося б вірити в об’єктивність й неупередженість у вирішенні цієї ситуації. Сподіваємось, що здоровий глузд таки переможе. І не слід забувати народне прислів’я: хто сіє вітер, той пожинає бурю.

Влада Світлична

6 Comments on “Хто сіє вітер, той жне бурю”

  1. Читайте цiкаву  статтю на
    obzor.mk.
     "На Миколаївщині відкрито кримінальне провадження проти в.о. голови райдержадміністрації (фото, документи)» 

  2. Ростову просто бояться. Вона не вихована, нахабна, не має поваги до хворих. Це Ростова замовила цю стаття. В ній написана не правда.

  3. Голоного лікаря всі бояться.грубіянка,некоректно веде себе з головою адміністрації,

  4. коли вони були при власті шо вони робили у районі із людьми звільняли призначали робили ремонти в лікарні списували матеріали і оприходували назад.нехай дивляться за своїм носом а не тепер стали хорошими.

  5. А якщо ще прочитати статтю на первомайск iнфо, то дiзнаэтесь реальний хiд подiй. Колектив лiкарнi не треба примiшувати до справи, бо йдеться про окремих осiб. Голова адмiнiстрацii висловив подяку лiкарям,а де хто поливав його брудом. Тому ще невiдомо кому потрiбно захищати честь у судi. Навiщо ця брехня?

Добавить комментарий