Не дамо занепасти селу!

Функціонування дитячих садочків і шкіл у сільській місцевості – питання болюче. Іноді жителям громади доводиться в буквальному сенсі боротися за збереження закладів освіти.

Дошкільного навчального закладу в селі Володимирівка Доманівського району немає вже кілька років, а ось школа донедавна була. Проте на черговій сесії районної ради, яка відбулася сьомого серпня, депутати прийняли рішення про її ліквідацію.

«Під час засідання сесії райради я як сільський голова вперше дізнаюся, що Володимирівську ЗОШ І-ІІ ступенів мають ліквідувати. Я намагався висловити свою думку відносно функціонування школи, довести її необхідність, але учасники зібрання не дали мені й слова мовити», – розповідає Василь Літвін. Ось так, одним розчерком пера, маленьких жителів Володимирівки було позбавлено освітнього закладу.

Проте, як пояснив кореспондентові голова Доманівської районної ради Тарас Кушнір, своїм рішенням місцеві депутати лише позбавили Володимирівську ЗОШ І-ІІ ступенів юридичної адреси, адже вже більше року навчальний заклад фактично не функціонував, у ньому не було жодного повноцінного класу.

«Ще до ліквідації школи я неодноразово закликав Володимирівського сільського голову Василя Літвіна створити на її базі НВК І ступеня (школу-дитячий садок). На той час Бюджетним кодексом було передбачено, що такі заклади освіти фінансувалися із бюджету місцевої громади», – розповідає Тарас Леонідович. Як приклад він згадав сусіднє село Олександрівка, де зусиллями керівника сільськогосподарського підприємства було відкрито школу-дитячий садочок. А за 2,5 року в Доманівському районі з’явилося чотири навчально-виховні комплекси.

За словами голови Доманівської районної ради, перспективи для функціонування навчальних закладів є й у Володимирівці. Та для початку необхідно, щоб у селі з’явився дитячий садочок, тим паче, що є вільне приміщення, а бюджет сільської ради дозволяє утримувати дошкільний заклад.

«Якщо керівник сільської ради створить для дітлахів відповідні умови і подбає, щоб вони в подальшому продовжили навчання, районна рада розгляне питання про створення у Володимирівці початкової школи», – констатував Тарас Кушнір.

У свою чергу, начальник районного відділу освіти Ірина Святченко вважає, що приміщення ліквідованого закладу освіти можна переобладнати під дитячий садочок. Звісно, при наявності коштів. А ось у функціонуванні школи в селі Володимирівка необхідності немає.

Хто винен?

Колись Володимирівська загальноосвітня школа була триступеневою, тобто в ній могли навчатися учні 1-11(12) класів. Проте в 2013 році на громадських слуханнях вирішено зробити її двоступеневою (за відсутності учнів), а з вересня минулого року діяльність закладу освіти повністю призупинено. Тому дітей перевели до школи, розташованої в районному центрі. За словами Володимирівського сільського голови Василя Літвіна, відтоді з районного бюджету не було витрачено ні копійки на утримання цієї школи. Приміщення навчального закладу було передано на баланс сільської ради.

«Батьки пристали на цю пропозицію, оскільки керівництво району запевняло їх, що зекономлені бюджетні кошти, а це приблизно шістсот тисяч гривень, буде використано на підвезення дітей до шкіл району, але це залишилось тільки на словах. Оскільки шкільний автобус часто, а особливо в зимовий період, не приїздив за дітьми: то немає пального, то він на ремонті, то несприятливі погодні умови. Тож про який комфорт ми можемо говорити, якщо дітям, а особливо першокласникам, необхідно прокинутися о шостій ранку, щоб зібратися та встигнути на шкільний автобус», – пояснює Василь Миколайович.

Водночас у селі Володимирівка є школа, в якій могли функціонувати хоча б початкові класи, тим паче, що є діти, які повинні йти до першого класу: у 2016 р. – 10 осіб, у 2017 р. – 8, у 2018 р. – 3, у 2019 р. – 10, у 2020 р. – 6, у 2021 р.– 11.

Зараз сільський голова разом із громадою намагаються відновити роботу дитячого садочка, який колись був одним із кращих у Доманівському районі. Для цього необхідно зібрати цілий пакет документів, отримати дозвіл від санстанції та провести ремонт приміщення. А поки що батьки змушені возити малюків до сусіднього села та райцентру.

«Звертаюся зі сторінок газети до керівників Доманівського району на прохання громади села Волdодимирівка Доманівського району скасувати рішення 34-ї сесії районної ради «Про ліквідацію Володимирівської ЗОШ І-ІІ ступенів». Селяни сподіваються на відновлення її роботи, бо збереження навчального закладу на селі – збереження села в цілому», – пише в листі сільський голова.

Хто ж винен у тому, що володимирівська малеча залишилася без дитячого садочка та школи? Через чию недбалість та байдужість діти позбавлені можливості здобувати освіту в рідному селі? Щоб розібратися у цій проблемі та звернути на неї увагу обласного керівництва, редакція направляє матеріал на реагування до Миколаївської ОДА, департаменту освіти, науки та молоді.

Анна НІКУЛІНА

Добавить комментарий