Як заощадити на тарифах

Добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму, провалом навантаження в години нічної зони доби і майже рівномірним споживанням електричної потужності протягом годин ранкового та денного часу доби.

При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням електричної потужності протягом доби в зимовий період складає понад 8000 МВт, а в літній – 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях через необхідність забезпечення щоденних пусків-зупинень близько 10 енергоблоків. Як наслідок, отримуємо перевитрати палива та зростання вартості електричної енергії, що виробляється.

Враховуючи нинішню напружену ситуацію як з видобутком, так і з постачанням вугілля на теплові електростанції, питання забезпечення сталого електропостачання споживачам у денні та вечірні години доби залишається пріоритетним.

Посприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України можуть і споживачі, раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема, зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи навантаження на електромережі в нічні години доби.

Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення складає близько 30%, економічна зацікавленість українців у застосуванні енергоємних електроприладів у нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження в масштабі цілої країни.

В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це – тарифи, диференційовані за періодами часу. За ринкових умов господарювання цей інструмент є одним з найбільш ефективних засобів управління попитом на споживання електричної потужності.

Значна частина споживачів, які нині розраховуються за диференційованими тарифами, належить до групи «Промисловість» і суттєво впливає на форму добового графіка навантаження цієї групи, адже питома вага таких споживачів у зазначеній групі становить близько 50%. Разом з тим, кількість побутових абонентів, які розраховуються за диференційованими тарифами, складає лише близько 0,8% від їх загальної кількості, а їхній обсяг споживання електроенергії у 2014 році склав приблизно 2,0% від загального споживання електричної енергії населенням.

Усе це свідчить про необізнаність населення з можливостями економії коштів при розрахунках за електроенергію залежно від періодів доби користування нею.

З метою сприяння роботі енергосистеми України споживачам пропонується перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Застосування таких тарифів дозволить дієво заощадити кошти в оплаті за електроенергію, за умови здійснення таких заходів:

для населення:

– використання більшого обсягу електричної енергії в нічні години доби;

– незастосування енергоємних електроприладів у період з 8-ї до 11-ї год.та з 17-ї до 22-ї год.;

для промислових споживачів:

– перенесення часу роботи підприємств, які працюють в одну зміну, на нічні години доби, для тих, які працюють у першу та другу зміни, – перенесення роботи другої зміни на нічні години доби;

– незастосування енергоємного обладнання як для опалення, так і в технологічних процесах, у період з 8-ї до 11-ї год. та з 17-ї до 22-ї год.;

– зниження підприємствами з безперервним циклом роботи навантаження у період з 8-ї до 22-ї год. доби.

Самостійне впровадження споживачами зазначених заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіка навантаження об’єднаної енергетичної системи України, збільшить стійкість роботи вітчизняної енергосистеми та дозволить зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями.

Перейти на диференційовані тарифи нескладно. Для цього слід лише звернутись до місцевої енергопостачальної організації із відповідною заявою. Вам буде надано всебічне сприяння та всі необхідні роз’яснення.

Управління інфраструктури облдержадміністрації 
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Миколаївській області

Добавить комментарий