Доманівщина: коли громада – сила

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Децентралізація влади та передача реальних повноважень місцевим громадам є не лише виконанням владою взятих на себе зобов’язань, у тому числі – перед міжнародними інституціями. Це – нагальна потреба сьогодення, адже на місцях люди готові взяти всю повноту повноважень та відповідальність на себе з тим, аби змінити власне життя на краще.

Ось і на Доманівщині небайдужі представники місцевої громади, навіть не чекаючи остаточної реалізації реформи, об’єдналися у Раду місцевих сільгоспвиробників та районний осередок Блоку Петра Порошенка, який очолив Віктор Власюк. Мета – домогтися реального покращення соціально-економічної ситуації у районі, сприяти розквіту освіти, культури, спорту тощо. При цьому варто зауважити, що за справу взялися не чергові «обіцяльники», а практики, котрі досягли певних успіхів у тій чи іншій сфері докладання власних талантів та зусиль. Про них і піде мова у цій статті.

Школа завтрашнього дня

Віталій Вікторович Богдан – освітянин, який не потребує зайвих рекомендацій як у Доманівському районі, так і на теренах області. І все ж… Свого часу директор Доманівської загальноосвітньої школи № 1 стояв у витоків створення районного навчально-виховного комплексу «Доманівська ЗОШ № 1 – Центр дитячо-юнацької творчості», котра є експериментальною з двох напрямків – медіа-освіти та естетичного виховання дітей. Ідея – цілком шляхетна: поглибити навчальний процес шляхом упровадження нових методів та форм роботи та доповнити його додатковим естетично-культурним розвитком школярів. Задля цього на базі школи були відкриті нові класи, численні гуртки та секції, закуплені відповідне обладнання та матеріали. Крім того, школярі залюбки долучаються до трудового процесу, доглядаючи за пришкільними садом та городом.

Виїзне засідання Асоціації сільгоспвиробників та підприємців району.

Як логічний підсумок – учні РНВК незмінно стають переможцями і лауреатами багатьох обласних олімпіад і конкурсів, а більшість випускників успішно складають іспити до вищих навчальних закладів. Але, за словами Віталія Вікторовича, кількість медалей та грамот – то не самоціль. Головний зиск від створення навчально-виховного комплексу полягає у тому, аби відволікти дитину від вулиці, розвинути в неї таланти і виховати справжніх патріотів України та своєї малої Батьківщини.

– Уже шаблонною стала фраза про те, що освіта – це основа розвитку суспільства, – каже В. В. Богдан. – Проте, з різних причин, освітянській галузі не приділяється достатньої уваги в нашій країні. Здавалося б, і нинішня складна ситуація в державі не сприятлива для розвитку галузі, та, попри всі негаразди, ми мусимо розвиватися, аби закласти надійні підвалини для майбутнього. Отже, саме тому я і мої колеги-освітяни об’єдналися в районний осередок БПП з метою не загубити надбання минулих років та підняти освітній процес на нові сучасні щаблі.

Гості на міжрайонному семінарі «Формування медіа-грамотності та медіа-компетентності учнів загальноосвітніх закладів» у Мостівському НВК.

«Проблемних питань у нашого закладу чимало, – зауважує Віталій Вікторович, – зокрема для школи повного дня не існує нормативно-правової бази. Тож хочеться, щоб у владі були люди, які б з розумінням відносилися до проблем освіти і допомагали їх вирішувати. І дуже добре, що обласну організацію Блоку Петра Порошенка очолює народний депутат Андрій Олексійович Вадатурський – людина молода, ініціативна, з європейською освітою і образом мислення. Нагадаю, що його батько, Герой України, керівник ТОВ «НІБУЛОН» Олексій Опанасович Вадатурський приділяв і приділяє чимало уваги розвитку сільської освіти. Та й Андрій Олексійович добре розуміє проблемні питання освіти і сповнений рішучості вирішувати їх разом із нами, освітянами.

Розвиваючи виробництво, дбає про село

Колись давно, ще за радянських часів, Доманівщина заслужено мала славу регіону із високорозвиненим тваринництвом. Відмінну продукцію місцевих виробників охоче споживали не лише на теренах району та області, а й по всьому Союзу. Та з часом галузь занепала…

А не вмерла – завдяки таким ентузіастам і професіоналам, як Олександр Васильович Сіроштан. Сільгосппідприємство «Україна» (с. Мостове), яке очолює цей достойник, є лідером тваринницької галузі Доманівського району. В акціонерному товаристві роблять акцент на розвитку молочного скотарства. На понад 500 голів великої рогатої худоби припадає дві сотні дійних корів. Безприв’язне утримання, забезпечення якісними кормами власного виробництва, сучасне доїльне обладнання, власні холодильники на 8600 літрів для зберігання продукції, дбайливий догляд – усе це сприяє гарним надоям та високій якості молока. Продукцію СПрАТ «Україна» охоче купують великі молокопереробні підприємства регіону – ПАТ «Лакталіс» (м. Миколаїв) і «Гормолокозавод» (м. Одеса).

Головний зоотехнік СПрАТ «Україна» Володимир Підбережник.
 

Проте, за словами Олександра Васильовича, низькі закупівельні ціни змушують замислитися над правильністю обраного шляху. «Чому пляшка води коштує дорожче молока, хіба ж на її виробництво витрачено більше зусиль, ніж на виробництво нашої продукції?», – обурюється керівник товариства. До речі, молочна ферма не лише дає надходження в касу господарства, а й забезпечує постійною, впродовж року, роботою 37 мешканців села Мостове. А це, окрім доярок та різноробів, ще й ветеринарний лікар і зоотехнік.

Звичайно, багатогалузеве підприємство успішно займається й рослинництвом. В обробітку СПрАТ «Україна» – 3100 гектарів орендованої землі. Це і зернові, і технічні культури. Із них до 500 гектарів засівається кормовими культурами – з тим, аби цілорічно забезпечити повноцінний калорійний раціон рогатих «утриманців» місцевої ферми.

Як одне із базових господарств Мостівської сільської ради, акціонерне товариство завжди охоче підставляє своє могутнє плече місцевій громаді. Це – постійна допомога і школі, і дитсадку, і лікарні, ремонт місцевих доріг. Та й пайовики не обділені увагою: цього року, до прикладу, кожен із володарів земельних ділянок отримає по одній тонні пшениці та ячменю, 300 кілограмів зерна кукурудзи та 200 кілограмів соняшникового насіння. Якщо перевести ці цифри в гривневий еквівалент, то виходить вельми достойний показник.

«Олександр Васильович Сіроштан є не лише спонсором Мостівського НВК, а й добрим другом нашої школи. Він – частий гість усіх заходів, які проводяться у школі. Допомагає покращувати матеріальну базу нашого закладу. Олександром Васильовичем було придбано нові меблі для комп’ютерного класу, відремонтовано дві класні кімнати. Він надає також велику допомогу в харчуванні учнів нашого НВК. З будь-якою проблемою в будь-який час можна звернутися до нього, і він допоможе і підтримає завжди. Олександром Васильовичем також започатковано добрі традиції в нашій школі: щороку на святі Останнього дзвоника він вручає грошові премії учням – відмінникам навчання, а на День учителя – матеріальну допомогу педагогічним працівникам школи», – ось таку рекомендацію дали Олександру Сіроштану в місцевому навчально-виховному комплексі.

Настоятель Свято-Миколаївського храму, благочинний Веселинівського округу протоієрей Миколай і вся православна громада Мостового також вдячні Олександру Васильовичу за постійну турботу і підтримку. Це і реставрація основної церкви села, і побудова, разом з іншими добродійниками, каплички ім. Святого Сергія Радонежського. «Віра без добрих справ мертва. Хочеться, щоб ми усі дбали не лише про тіло, а й про спасіння душі», – сказав о. Миколай.

На захисті інтересів селян

Інтереси аграріїв покликана захищати Асоціація сільгоспвиробників та підприємців Доманівського району. Виконавчий директор Асоціації Олександра Григорівна Сохань зазначає, що керівники великих сільгосппідприємств Доманівщини об’єдналися, аби відстоювати інтереси людей села. У складі Асоціації сільгоспвиробників – такі відомі господарства, як СПрАТ «Україна», ТОВ «Меліоратор-Юг», ПСП ім. Суворова, ФГ «Владіана», ПСП «Едем» тощо, а очолює громадську організацію Микола Касімов.

– Під час зборів Асоціації, – розповідає О. Г. Сохань, – обговорюються нагальні питання, що тривожать сільгоспвиробників. Зокрема велику користь мав семінар на тему захисту рослин та виїзне засідання в селекційному інституті м. Одеси, під час якого відбулася презентація перспективних сортів зернових культур та укладені попередні контракти.

Крім того, члени Асоціації проводять заходи до тих чи інших дат, організовують свята для своїх працівників, дітей та інших мешканців села. Асоціація сільгоспвиробників – надійний інструмент для відстоювання інтересів селян на різних рівнях.

«Едем» відпочинку

До речі, один із членів Асоціації сільгоспвиробників Доманівського району, керівник ПСП «Едем» Сергій Борисович Бесараб одним з основних своїх завдань убачає не лише розвиток аграрного виробництва, а й організацію змістовного дозвілля для земляків, і не тільки. Тож декілька років тому С. Б. Бесараб узявся наводити лад на захаращеній території біля села Куйбишевка Богданівської сільської ради. За радянських часів на цьому місці були виробничі потужності місцевого колгоспу, а ще раніше – панський маєток.

Краєвиди тут – пречудові: з одного боку вихлястою змійкою тече річка Південний Буг, а з усіх інших оточують погорби, луки та лісопосадки. Цілюще повітря, прекрасна природа та чудове розташування у далечині від цивілізації роблять цей унікальний куточок Побужжя ідеальним місцем для організації зеленого туризму. Тож Сергій Бесараб, розчистивши територію, висадив довкола молодий сад і розарій та почав зводити будиночки для відпочивальників та необхідну інфраструктуру – освітлення, водопостачання, магазин, бар. До послуг відпочивальників кемпінгу «Едем» також мангал, автостоянка, зоокуточок, в якому є не лише віслюки та барани, а й красень-страус. А любителі активного відпочинку мають можливість зіграти у футбол та волейбол, спуститися на «тарзанці» та досхочу порибалити в місцевому ставку, в якому водяться товстолобик і карась, білий амур і короп.

Про все це подбав Сергій Бесараб. А з якою любов’ю та дотепністю виконані композиції з каміння та «дорожні покажчики»! Звісно ж, житлові будинки забезпечені необхідним як для умов зеленого туризму комфортом – телевізорами та холодильниками, поблизу є літній душ і туалет, старовинний колодязь із питною водою. А які смачні страви готують тутешні кухарі! Це і борщ, і печеня, і шашлики з домашньої баранини, юшка з щойно виловленої риби тощо! До речі, хліб, як і більшість продуктів харчування, – власного виробництва, тобто відмінної якості. А у планах невгамовного Сергія Борисовича – започаткувати туристичні стежки, катати гостей на справжньому козацькому візку, облагородити місце останнього спочинку дочки пана, і ще багато-багато задумок, що зроблять відпочинок в «Едемі» змістовним та неповторним. І все це – за вельми помірну платню.

– У планах, – зазначає голова районного осередку Блоку Петра Порошенка Віктор Власюк, – проводити у цій чудовій місцині районні змагання з футболу та пляжного волейболу, різноманітні заходи, організовувати відпочинок дітей Доманівщини.

Андрій ТЮРІН
Фото автора і з архіву Мостівського НВК


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.