Петро Порошенко: «Децентралізація покликана наблизити владу до людини на відстань витягнутої руки»

У перший день липня Президент України Петро Порошенко презентував проект змін до Конституції України у частині децентралізації влади. Про перспективи, які відкриваються перед місцевими громадами, та нововведення, що очікують на українців, глава держави розповів представникам національних і регіональних ЗМІ.

Президент повідомив, що до кінця дня має намір підписати та направити на розгляд Верховної Ради проект Закону про зміни до Конституції у частині децентралізації влади, затверджений Конституційною комісією. Глава держави висловив сподівання, що конституційна більшість у парламенті підтримає даний законопроект.

Окреслюючи переваги децентралізації, Петро Порошенко наголосив, що ця реформа, передусім, покликана наблизити владу до людини на відстань витягнутої руки.

«Я свідомо і добровільно погоджуюся віддати громадам величезний обсяг повноважень і фінансових ресурсів, якими сьогодні розпоряджається президентсько-урядова вертикаль», – завив П. Порошенко. Він нагадав, що на початку року були внесені зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, у результаті чого на 40% збільшилися доходи місцевого самоврядування.

На думку Президента, належна повага до місцевих традицій, які не суперечать загальнонаціональним інтересам та законам, Конституції України, зроблять нашу країну сильнішою й могутнішою. Також Президент України переконаний, що запровадження децентралізації допоможе попередити авторитаризм та диктатуру, оскільки розосереджує владу між тисячами суб’єктів.

«Окрім того, децентралізація стане ще однією нашою цивілізаційною відмінністю від сусідів по «радянському табору». Справжнє самоврядування неможливе в авторитарній державі. Деспотія не терпить ані самостійності громад, ані, тим паче, свободи громадянина», – заявив Петро Порошенко.

За словами Президента України, децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської. «Цілком природно, що саме з європейськими стандартами місцевого самоврядування ми звіряємо нашу концепцію змін до Конституції в частині децентралізації», – наголосив він.

Петро Порошенко нагадав, що після запровадження децентралізації на рівні громад, які є базовою одиницею адміністративно-територіального устрою України, їм делегується левова частка повноважень від трикутника центральних органів влади – Верховної Ради, Президента, уряду.

Разом із тим глава держави наголосив, що він – лише суб’єкт подання змін до Конституції України. Справжніми ж їх авторами є дві високоповажні комісії – перша, яка зробила основну роботу, – українська Конституційна комісія, і Венеціанська комісія, яка схвалила даний проект. Президент зауважив, що реформу децентралізації підтримала й Рада регіонального розвитку, до якої входять не лише голови адміністрацій, а й усі голови обласних рад, більша частина міських голів, а також Асоціація міст України та Національна рада реформ.

Та головне, як підкреслив Президент, численні соціологічні дослідження, які проводились в Україні, переконливо свідчать, що вражаюча більшість українців категорично відкидає ідею федералізації і виступає за унітарний устрій нашої країни з децентралізованою політичною системою.

Президент повідомив, що з 1 липня органи місцевого самоврядування наділяються правом вносити зміни до своїх бюджетів – таким чином вони отримують повну фінансову децентралізацію. «Відтепер пряма норма оновленої Конституції вимагатиме, щоби будь-яка зміна компетенції органу місцевого самоврядування обов’язково здійснювалася з одночасними відповідними змінами у розподілі фінансових ресурсів. Не буде більше пустих обіцянок – кожна позиція підтримуватиметься фінансово», – наголосив Президент.

Важливою зміною глава держави вважає скасування інституту голів державних адміністрацій, які до цього часу призначалися у Києві. Відтепер управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів, які формуватимуться радами відповідного рівня, що їх обирають люди.

«Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам відповідного рівня. Лише – радам і нікому більше», – підкреслив Петро Порошенко.

У той же час глава держави зауважив, що питання оборони, зовнішньої політики, національної безпеки, верховенство права, дотримання громадянських свобод й надалі залишатимуться під контролем центральної влади.

«Ми маємо надійно застрахуватися від спроб ворога використати нові й надзвичайно широкі повноваження місцевих громад для порушення суверенітету й територіальної цілісності. Саме тому для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування в районах та областях вводиться інститут префектів», – пояснив П. Порошенко.

Він повідомив, що префекти призначатимуться за принципом, за яким нині призначаються голови ОДА, – указом Президента України за поданням Кабінету Міністрів України. Однак, зауважив глава держави, вони матимуть значно менший обсяг повноважень – не втручатимуться в оперативне управління, не розпоряджатимуться фінансовими ресурсами місцевого самоврядування, а лише здійснюватимуть контрольно-наглядові функції. Водночас префект отримає право зупиняти дію актів місцевого самоврядування у разі їх невідповідності Конституції чи законам України, одночасно звернувшись до суду, акцентував Президент.

«Конституційна комісія ухвалила мудре і відповідальне рішення, надавши можливість Президенту, Конституційному Суду і Верховній Раді – лише їм трьом, спільними зусиллями притягати до відповідальності ті ради, які, не дай Боже, согрішать сепаратизмом і створять загрозу суверенітету, територіальній цілісності і національній безпеці України», – зауважив Петро Порошенко. Він пояснив, що в такому випадку глава держави негайно призупиняє повноваження відповідної ради чи голови громади. У свою чергу, Верховна Рада ухвалює рішення про призначення позачергових виборів. Передбачення таких механізмів необхідне і зважаючи на нинішню ситуацію в країні, зауважив Президент.

Разом із тим глава держави висловив сподівання на те, що в Україні не виникне необхідності часто застосовувати зазначену норму. «Сподіваюся на мудрість виборців, відповідальність та патріотизм місцевих еліт, які не даватимуть приводів для радикального втручання з боку Верховної Ради, Конституційного Суду та Президента», – сказав він.

Проект змін до Конституції не передбачає введення особливого статусу Донбасу. «Він допускає можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування в адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей, що визначається окремим законом», – сказав Петро Порошенко. Ця норма не виходить за межі міжнародних зобов’язань у рамках Мінських домовленостей, які всім світом визнані безальтернативною основою для політико-дипломатичного врегулювання ситуації в Україні, підкреслив глава держави.

Відповідаючи на запитання журналістів, Петро Порошенко запевнив, що зміни до Конституції в частині децентралізації ніким не нав’язувалися. «Ми – суверенна держава і нікому не дозволимо на нас тиснути», – наголосив Президент України.

Також глава держави повідомив, що зміни до Конституції можуть спричинити реорганізацію роботи уряду, оскільки значна частина повноважень буде передана органам місцевого самоврядування. У той же час вони не вплинуть на повноваження Верховної Ради, тому немає необхідності в проведенні позачергових виборів до українського парламенту.

Анна НІКУЛІНА
Фото Олени ГРЕЧУК

Добавить комментарий