Не словами – справами любіть Україну!

Це цитата з виступу перед первомайською інтелігенцією доктора філософських наук, професора, завідувача кафедри Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова, академіка Академії наук вищої освіти України, письменника, заслуженого працівника освіти України, радника міністра культури України Віктора Жадька. І кілька годин спілкування підтвердили, що цю тезу він адресує не стільки нам, слухачам і читачам, а скільки самому собі. Справді, можна лише вражено дивуватися, ба навіть не вірити власним очам, побачивши лише деяку частку творчого доробку Віктора Олексійовича – тринадцять великоформатних книг різного жанрового спрямування, де кожне слово вивірене і підтверджене документом, а сотні фотознімків ілюструють текст. Воістину, титанічна праця, виконана захоплено, із синівською любов’ю до рідної землі і її трударів, будь то володар народних дум, політичний діяч, чи скромний сільський механізатор. Головний критерій – чи гідна поваги людина.

Звичайно, враження склалося пізніше, під час зустрічі, а спочатку ми були дещо приголомшені зливою титулів нашого шановного гостя, зачитаних ведучою. Та невдовзі збадьорилися, почувши теж немало титулів присутніх на заході первомайців: були в залі заслужені працівники освіти, промисловості і культури, кандидати технічних та історичних наук, магістр управління освіти. З вітальним словом виступила міський голова Людмила Дромашко (до речі, заслужений економіст України). Вона подякувала за візит і запевнила, що зустріч буде корисною і цікавою для обох сторін.

Оскільки у Первомайськ з конкретною метою прибула ще й кандидат філософських наук, заслужений працівник освіти України, директор Київського ліцею міжнародних відносин Світлана Шевцова, то їй і надали перше слово. Цікаво було дізнатися про неординарний освітній заклад, який має партнерські зв’язки з багатьма країнами Європи і Китаєм. З метою їх розширення директор ліцею Світлана Шевцова і директор ЗОШ № 4 Ольга Бандалет уклали угоду про співпрацю.

Розповідь Віктора Олексійовича про сільське дитинство на Черкащині, навчання у Миколаєві та початок літературної діяльності вкотре навела на думку, що Україна переповнена талантами. І хоч сам виступаючий переконував слухачів, що його успіх на літературній ниві складається з дев’яноста дев’яти відсотків праці і лише одного відсотка здібностей – дозволимо собі в цьому сумніватися. Адже навіть сумлінно зібрані факти, не зігріті теплом справжнього таланту, нікого не зворушать і не зацікавлять. Чого варта лише його розповідь про тринадцять розстріляних білоруських партизанів, які все ж зуміли вижити після страти, чи історія ікони, реставрованої Шевченком.

Віктор Жадько – автор двадцяти книг, здебільшого краєзнавчого характеру про рідну Черкащину і Миколаївщину. Походи у студентські роки партизанськими стежками надихнули письменника-початківця на створення перших повістей, а пізніше приохотили до пошукової роботи щодо неординарних особистостей української історії: тут і Микола Аркас, і Тарас Шевченко, і декабристи, і народовольці, і наші сучасники. Дещо незвичний термін – некрополезнавство, це література про некрополі, кладовища, цвинтарі і тих відомих особистостей, які там упокоїлися. Дослідження Віктора Жадька увінчалися кількома виданнями, які є унікальні по своїй фактологічній наповненості. Крім того, підручник «Журналістика» – теж його доробок.

Натхненну мову нашого гостя можна було слухати довгі години, настільки уміло він збуджує увагу слухача цікавими фактами, несподіваними думками і висновками, а коли ще й пролунала у його виконанні пісня про рідне село, то загальна симпатія до письменника доконечно заполонила всю залу. 

На закінчення Віктор Олексійович вручив директорам шкіл та вищих навчальних закладів Первомайська великі добірки своїх книг, які, звичайно, будуть використані на уроках та лекціях чи й просто прочитані небайдужим читачем. Адже справжнім громадянином є лише той, хто знає історію своєї держави, хто має тверді переконання і достойні принципи. А ще – прагне і уміє так плідно працювати, як для багатьох із нас уперше відкритий письменник Віктор Жадько.

Лоріна ЛИСОГУРСЬКА

м. Первомайськ

Добавить комментарий