Миколаївським аграріям продемонстровано унікальні можливості селекційних сортів пшениці

У Миколаївській області цілком реально збирати до восьми тонн зернових з одного гектара. У цьому переконалися учасники науково-практичної конференції «Основні засади стабільного виробництва продукції рослинництва в умовах 2015 року та роль нових сортів зернових культур у збільшенні виробництва зерна», яка пройшла на базі товариства «Насінпром» у с. Полігон Жовтневого району.

Тут на експериментальному полі виросла пшениця трьох елітних селекційних сортів «Наталка», «Подолянка» і «Богдана», придбаних в Інституті фізіології рослин і генетики Національної академії наук України. Після жнив це супер-зерно очистять, откалібрують, висушать на власному заводі і запропонують сільгоспвиробникам для подальших посівів.

За словами заступника директора Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, академіка Миколи Гаврилюка, це селекційні сорти степового екотипу, які досить пластичні до природних умов цієї зони. За таким борошном у центральних та північних областях пекарі вже шикуються в чергу, і Миколаївщина в цьому сенсі може отримати значні конкурентні переваги на ринку зерна.

З цим згоден і Сергій Чмирь, доктор економічних наук, директор ДПДГ «Агрономія». На землях цього дослідного господарства в Арбузинському і Братському районах було засіяно тисячу гектарів, і результатом експерименту Сергій Михайлович вдоволений. Тепер кожний миколаївський фермер чи керівник аграрного підприємства завдяки елітному насінню може розраховувати на врожайність, яка в кілька разів перевищує традиційні показники.

Учасників конференції зацікавила не лише елітна пшениця, а й можливість її збирання та очищення. Для цього їм було продемонстровано нову техніку відомих світових виробників. Її вже сьогодні можна взяти у лізинг, що набагато вигідніше, ніж брати кредити в українських банках під непідйомні відсотки.

Перед учасниками семінару виступає Сергій Чмирь.

Можливості очисних ліній було показано на прикладі комплексу з очистки насіння КОС 0,5 ТОВ МНЗ «Насінпром». На сьогодні це єдине підприємство у Миколаївській області. Як каже його керівник Ігор Чмирь, на німецькому обладнанні переробляється на рік тисяча тонн зернових, півтори тисячі тонн соняшнику, інші культури. Також підприємство вирощує і реалізує насіння гібридів соняшнику селекції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва Національної академії аграрних наук.

Висновок, який зроблено за результатами конференції, дає сільгоспвиробникам надію сподіватися на підвищення ефективності бізнесу, не чекаючи при цьому на державну підтримку. Багато з них взагалі вважають, що Україні слід скоріше переймати європейський досвід: безпосередньо передавати функції регулювання аграрного сектора від міністерства до спеціалізованих асоціацій, які об’єднують виробників сільгосппродукції.

А майбутнє українського хліба – це вдале використання власних наукових технологій, і приклад тому – той рівень співробітництва, який сьогодні демонструють ТОВ МНЗ «Насінпром», ДПДГ «Агрономія» та Інститут фізіології рослин і генетики НАН України.

Микола КРУТИХ

Оставить комментарий