Територіальним громадам на Миколаївщині – бути!

На XXX позачерговій сесії обласної ради шостого скликання депутати більшістю голосів ухвалили Перспективний план формування територіальних громад Миколаївщини, а також обговорили болючі для нашої області питання.

Нагороди знайшли своїх героїв 

На початку пленарного засідання хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять нашого земляка – Сергія Татаринова, сержанта 79-ї аеромобільної бригади, який загинув рік тому і був посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня, а також усіх співвітчизників, котрим не судилося живими перейти безкрайнє поле війни.

– За цей час у зоні проведення АТО загинуло майже 100 жителів Миколаївщини, відважних захисників нашої держави. Вони є для нас символом мужності, відваги та чоловічої доблесті, – наголосив голова обласної ради Володимир Луста.

Лунає Державний Гімн.

Також перед початком сесії він вручив грамоти Верховної Ради екс-керівникові Фонду держмайна України в Миколаївській області Євгену Казанському, відзнаки обласної ради «За заслуги перед Миколаївщиною» II ступеня командиру відділення частини 2137 Сергію Танасову, редактору телекомпанії «НІС-ТВ», учаснику АТО Олексію Гаркуші, зав. відділу суспільно-політичних передач МОДТРК Наталії Єчкаловій, редактору інтернет-видання «Інше.TV» Вікторії Тонковід, головному редактору газети «НикВести» Олегу Деренюзі, журналісту інформаційного агентства «Українська медіа-група – УМГ» Андрію Лохматову, відповідальному секретарю редакції районної газети «Голос Баштанщини» Юлії Дубогрій, оператору Олександру Терещенку, нагороду редактору «Єланецького вісника» Юрію Латію в номінації «Краща районна газета».

Нагороду отримує Юрій Латій.

Першим у порядку денному роботи сесії стояло питання про висунення кандидатур на відзначення педагогічних працівників щорічною Премією Верховної Ради. Депутати вирішили, що цієї премії має бути удостоєна керівник народного художнього колективу – ансамблю танцю «Джерельце» Палацу творчості учнів м. Миколаєва Ганна Макарова, яка представляє систему позашкільної освіти, та директор Миколаївського вищого професійного училища технологій та дизайну Тамара Белоусова, котра представляє систему професійно-технічної освіти.

Також депутати доручили нещодавно обраному голові обласної ради Володимиру Лусті від імені Миколаївської обласної ради шостого скликання клопотати перед Верховною Радою України про нагородження Почесною грамотою Верховної Ради України, Грамотою Верховної Ради України та відзначення цінним подарунком. Раніше ці повноваження мав Тарас Кремінь.

Об’єднатися заради майбутнього 

Найактивніше обговорення викликано питання про схвалення Перспективного плану формування територій громад Миколаївської області. Як наголосив керівник апарату облдержадміністрації Андрій Ничипорчук, одним із пунктів євроінтеграції є впровадження реформи територіальної організації влади, формування спроможних громад.

– Спроможною вважається та громада, яка має достатні фінансові, інфраструктурні та кадрові ресурси для вирішення питань місцевого самоврядування. Для цього держава залишить об’єднаним громадам додаткові фінансові джерела, зокрема 60% податку на доходи фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку, 100% єдиного податку, податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності. Окрім того, громадам надається право розпоряджатися землями, розташованими на території громад, навіть поза межами населених пунктів, – пояснив А. Ничипорчук. Також, за його словами, об’єднані громади отримають повноваження, пов’язані з наданням соціальної допомоги населенню через розгалужену мережу відповідних центрів. Практично в кожному селі будуть створені центри надання адміністративних послуг.

– Громади, у свою чергу, нестимуть велику відповідальність за належне, не гірше, ніж до об’єднання, життя своїх мешканців, – наголосив Андрій Григорович.

Проектом Перспективного плану передбачено створення 32-х спроможних територіальних громад. Так, Вознесенська, Миколаївська, Первомайська територіальні громади створюються в діючих межах відповідних міських рад. Южноукраїнська територіальна громада створюється шляхом об’єднання Южноукраїнської міської ради та Костянтинівської селищної ради Арбузинського району. Очаківська територіальна громада утворюється шляхом об’єднання територіальних громад Очаківського району та Очаківської міської ради.

Крім Арбузинської селищної територіальної громади, Первомайської селищної та Шевченківської сільської громад Жовтневого району, Снігурівської міської громади, при формуванні інших міських, селищних та сільських територіальних громад не передбачено зміну чинних меж районів.

Також планується утворити 11 територіальних громад, які об’єднають усі територіальні громади відповідного району – Арбузинська (за винятком Костянтинівської селищної ради), Березанська, Березнегуватська, Братська, Веселинівська, Вознесенська, Врадіївська, Доманівська, Єланецька, Казанківська, Кривоозерська.

– Перспективний план жодним чином не зобов’язує та не нав’язує громадам об’єднуватися виключно в визначених ним межах. Він носить суто рекомендаційний характер. Але наш обов’язок підказати, як буде краще, при якому форматі об’єднання громада може стати самодостатньою, – підкреслив керівник апарату ОДА.

Заслухавши доповідь, депутати засипали Андрія Ничипорчука запитаннями. Зокрема депутат Алла Могилевська поцікавилася, скільки сільських рад вже обговорили Перспективний план формування громад. Виявилося, що поки тільки 6-7 громад прийняли рішення про об’єднання (в Новобузькому, Березанському, Казанківському районах). А депутат Василь Кульчицький запитав, чим керувалася облдержадміністрація, коли рекомендувала створити в Первомайському районі дві територіальні громади – Підгороднянську й Кам’яномостівську, а окремо на території м. Первомайська – міську територіальну громаду. У відповідь А. Ничипорчук повідомив, що в цьому районі працювало кілька експертних груп, до яких були залучені як представники сільських рад, так і міської, тому прийняте рішення буде ефективним.

Депутата Ярослава Індикова цікавила фінансова складова ухвалення Перспективного плану. За словами керівника апарату ОДА, прийняття даного рішення не потягне за собою витрат із державного бюджету. Заходи щодо добровільного об’єднання територіальних громад фінансуватимуться за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. У свою чергу, депутат Тетяна Демченко поцікавилася, чи залишаться у результаті створення територіальних громад райони та чи не зникне взагалі з карти Миколаївська область.

– Сьогодні мова не йде про райони, ми формуємо лише територіальні громади, – запевнив її А. Ничипорчук.

Післе цього присутні перейшли до обговорення даного питання. Першим слово взяв депутат Анатолій Кравченко. На його думку, для українців прийшов час ставати самодостатньою нацією, діяти рішуче. Депутат В’ячеславБонь вважає, що процес децентралізації нерозривно пов’язаний із адміністративно-територіальною реформою. Він закликав своїх колег не побоятися взяти на себе відповідальність і підтримати Перспективний план об’єднання територіальних громад. У життєздатності реформи переконаний і голова Кривоозерської районної адміністрації Олексій Мірошниченко. Чиновник наголосив на тому, що наразі необхідно розпочати її професійну реалізацію.

У свою чергу, депутат Сергій Пучков вважає, що реформи впроваджуються передусім для людей, тому вони повинні взяти в обговоренні активну участь. Депутати Валерій Бєдний і Олександр Голодницький закликали колег стати провідниками для пересічних жителів Миколаївщини, які мають усвідомити необхідність майбутніх процесів, не боятись їх і не ставати в опозицію. А народний депутат Тарас Кремінь наголосив, що при проведенні реформи необхідно враховувати досвід зарубіжних країн, які вже давно стали на цей шлях і значно випередили Україну.

Після обговорення присутні більшістю голосів підтримали Перспективний план формування територій громад Миколаївської області. «За» реформу свій голос віддав 51 депутат, «проти» – 10, четверо депутатів утрималися від голосування.

Де взяти мільярд?

Учасники сесійного засідання обговорили ще одне болюче питання. Про те, які дорожні артерії підлягають ремонту, розповів начальник Служби автомобільних доріг в Миколаївській області Валерій Блошенко. На сьогоднішній день проведено ямковий ремонт 62-х км дороги на Дніпропетровськ, необхідно відремонтувати ще 33 км дорожнього покриття, також не відремонтованими залишаються майже 23 км дороги на Кіровоград. За словами В. Блошенка, ділянка траси від Баштанки до Нового Буга вже давно потребує ремонту, проте через те, що районна влада не бажає співпрацювати з облавтодором, цей процес затягується. Як повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Микола Романчук, для проведення капітального ремонту доріг у Миколаївській області необхідно 1 млрд. 185 млн. грн.

– Це – питання номер один. Ми за нього відповідаємо, проте ремонтувати дороги без грошей неможливо, тому ми робимо все можливе, щоб якнайшвидше отримати державне фінансування, – наголосив Микола Павлович.

Також депутати зійшлися на думці, що необхідно забезпечити максимальний контроль за рухом великовантажного транспорту вдень та змусити перевізників, якізаймаються доставкою вантажів, нести відповідальність за пошкоджені дороги.

Анна НІКУЛІНА
Фото Віктора ЩЕРБИНИ та прес-служби облради

One Comment on “Територіальним громадам на Миколаївщині – бути!”

  1. Повна БРЕХНЯ про Новобузьку громаду.Цей упирь іванов навіть ні кого не спитав а сам від нашого імені все зробив.Але всі проти його планів.Він падлюка тільки землі собі нахапав на підставних людей

Оставить комментарий