Тернівські болгари вшанували пам’ять Кирила та Мефодія

День слов’янської писемності та культури, який щорічно відзначається в Україні 24 травня, ще є днем ушанування пам’яті рівноапостольних Кирила та Мефодія. Адже саме ці два брати, котрі жили у дев’ятому столітті, стали творцями слов’янської азбуки. А оскільки подвижники також проповідували християнство, несучи східноєвропейським народам Правду про Творця та Спасителя, та зробили перший переклад богослужбових книг на слов’янську мову, то Кирила і Мефодія канонізовано православною церквою і зачислено до лику святих рівноапостольних.

Особливо піднесено вшановують пам'ять світочів писемності та християнської віри болгари, адже, як відомо, брати мали саме болгарське походження. Ось і у мікрорайоні Тернівка обласного центру, де компактно проживає велика болгарська діаспора, щорічно урочисто відзначається День ушанування пам’яті Кирила та Мефодія. Не стала винятком і неділя 24 травня. Уже зранку цього вихідного дня в церкві Успіння Пресвятої Богородиці було велелюдно – десятки красиво вдягнених тернівчан та гостей свята разом із дітьми поспішали до храму, аби взяти участь у святковому богослужінні. Божественну літургію правив митрополит Миколаївський та Очаківський Питирим, якому допомагали благочинний Миколаївського міського округу архімандрит Варнава, Жовтневого округу архімандрит Петро Струкало, настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці отець Валерій Голуб та клірик храму отець Василій Тимчук.

Подякувавши за теплий прийом, Правлячий архієрей звернувся до присутніх: «Вітаю всіх вас, дорогі браття і сестри, з недільним святом! Найголовніше – те, що ми сьогодні спілкуємось духовно, з миром, у Церкві. І це – завдячуючи трудам і подвигам святих рівноапостольних Кирила и Мефодія».

Згодом усі миряни рушили хресною ходою до центру селища, де якраз розташована меморіальна дошка православним подвижникам. Владика Питирим прочитав молитву за здравіє та окропив присутніх святою водою.

Потому ж на учасників святкового заходу чекав концерт, котрий підготували колективи болгарської культури. «Чечольнички», «Хоро», «Золотой Колосок» та інші гурти порадували глядачів іскрометним мистецтвом братського слов’янського народу. Разом із тернівчанами щиро радувалися та аплодували самодіяльним артистам гості із болгарського села-побратима Тернівки – Кулєвчі Одеської області, а також інші почесні гості – начальник управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Михайло Димитров та голова правління Ради національних товариств Миколаївської області Лоліта Каймаразова.

Крім того, було організовано виставку болгарської кухні, де всі охочі могли поласувати національними болгарськими стравами – баніцей, зелдиком, лютеницею. А поряд демонструвалися витвори майстрів декоративно-прикладного мистецтва та книги письменників болгарського походження.

Чекав на учасників свята і справжній сюрприз. Цього недільного дня було урочисто відкрито музей болгарської культури, що розмістився на першому поверсі селищної ради. Експонати для нового закладу подарували болгари з ближніх та дальніх усюд, а в ремонті приміщення суттєву допомогу надала відомий меценат, директор ТОВ «Золотий Колос», лауреат церковного ордена святої Анни Надія Іванова. Надія Валеріївна, до речі, корінна тернівчанка, також фінансово сприяла селищній раді та Товариству болгарської культури у проведенні Дня вшанування пам’яті рівноапостольних святих Кирила та Мефодія. Й, разом зі своєю сім’єю, Н. Іванова взяла активну участь у святкових заходах.

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий