Рада взяла курс проти олігархів

Упродовж десятків років законодавство України підлаштовували задля збагачення «грошових мішків». Однак парламент VIII скликання все ж почав працювати над пакетом антиолігархічних законів.

Рада ускладнила життя олігархам, що мають у власності акції державних підприємств. Внісши зміни до закону про акціонерні товариства, депутати знизили кворум до рівня 50% + 1 акція. Таким чином компанії, де держава володіє більш ніж половиною акцій, зможуть вчасно проводити загальні збори та виплачувати дивіденди, які надходять до державного бюджету.

ПЛАТІТЬ ЗА ТРУБУ

«Розкуркулити» олігархів із групи Фірташа-Льовочкіна покликаний законопроект про ринок природного газу, який минулого тижня пройшов успішне голосування у парламенті. Облгази, більшість із яких сьогодні перебуває у руках бізнесменів, відтепер будуть зобов’язані платити за використання газорозподільних мереж та державних газопроводів.

Прийняття цього закону означає перехід ринку природного газу України на принципи вільної конкуренції і, за словами депутата Об’єднання «Самопоміч» Вікторії Войціцької, дозволить посилити енергонезалежність. «Монополія, яка існувала досі, виливалась простим українцям у завищення об’ємів начебто спожитого газу, побори за підключення та користування газовими мережами. Тому позитивні зміни, я переконана, відчують і прості українці, і постачальники. Також завдяки цьому закону доступ до українського газового ринку матимуть європейські компанії», – зазначила секретар Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу.

РОЗСЕКРЕТИТИ АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ 

Таке завдання собі поставили депутати «Самопомочі», які вимагають забезпечити прозору діяльність АМКУ. Ініціатор законопроекту, член Комітету з питань економічної політики Вікторія Пташник констатує, що монополісти за попередньою змовою завищують ціни на товари – від сезонних продуктів харчування до палива, і Антимонопольний комітет дозволяє їм це робити. «Крім того, відомо про випадки, коли АМКУ накладає мільйонні штрафи на певні підприємства, після чого представник підприємства запрошується на «бесіду», і ці санкції з незрозумілих причин зменшуються до кількох тисяч», – зазначає нардеп.

Прийнятий закон зобов’язує Антимонопольний комітет публікувати свої рішення, аби громадськість могла контролювати їхню об’єктивність. А наступними кроками мають стати системне реформування комітету та призначення нового керівництва на основі прозорого конкурсу.

ЛІКИ БЕЗ МИТА 

Менше можливостей для корупції відтепер буде і під час закупівлі ліків за державними програмами. У березні Рада дозволила міжнародним неприбутковим організаціям, як-от ВООЗ і ЮНІСЕФ, здійснювати закупівлі. Доповненням до цього стало минулотижневе рішення скасувати 7% ПДВ та 5% мита на необхідні препарати.

За словами Ганни Гопко, голови Комітету з закордонних справ, ці зміни дадуть змогу знизити закупівельну вартість ліків майже на 42%. «Законопроекти № 2150 та № 2151 зможуть працювати лише в пакеті. Після їх прийняття міжнародні організації, які постачатимуть нашим співгромадянам ліки, мають побачити в Україні серйозного та цивілізованого партнера, готового до прозорості та боротьби з корупцією у сфері державних закупівель», – наголосила депутат.

Облгази зобов’язали платити за використання державних газорозподільних мереж

Завдяки нововведенням Міністерство охорони здоров’я зможе додатково забезпечити медпрепаратами близько 1,5 мільйона пацієнтів, хворих на СНІД, туберкульоз та вірусні гепатити. Також держава зможе зекономити на препаратах, потрібних для програми вакцинації.

БОРОТЬБА ТРИВАЄ 

Експерти та політологи чи не в один голос стверджують, що саме цей склад парламенту буде надалі підтримувати антиолігархічні закони. Фракція Об’єднання «Самопоміч» – у тому числі, адже вважає боротьбу з політичною корупцією одним із своїх пріоритетів. «Європа спостерігає за тим, чи зможемо ми використати історичний шанс і нарешті навести лад в управлінні держпідприємствами, прозорістю отримання прибутків на користь інтересів держави. Тому сьогодні настав час для серйозної розмови з олігархами – з усіма тими, хто роками отримував надприбутки, не даючи змоги державі інвестувати у свою економіку», – наголошує Ганна Гопко.

У такий складний час парламентаризм має проявлятися не у відстоюванні інтересів «грошових мішків» – олігархів, які стоять за спинами більшості політичних сил, а у злагодженій роботі над виходом із політичної та економічної кризи. І через запуск механізмів боротьби з корупцією потрібно зробити так, щоб закон був один для всіх.

Марія Юрків

Добавить комментарий