Соціальний захист осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи

Про пільги, якими користуються «чорнобильці», та передбачені для них виплати кореспонденту «РП» розповіла директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ольга СИВОПЛЯС.

– Ольго Вікторівно, скільки в Миколаївській області проживає осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС?

– Сьогодні на обліку перебуває 7070 осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких 40,4% – учасники ліквідації, 57,4% – потерпілі від Чорнобильської катастрофи, з них 37% – це діти.

– Якими пільгами користується дана категорія населення?

– Згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ці громадяни мають право на різні види пільг:

• виплату підвищених стипендій;

• надання додаткової відпустки працюючим громадянам;

• санаторно-курортне лікування та оздоровлення;

• пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку, на придбання твердого палива, на проїзд.

Також вони отримують такі компенсації:

• за пільгове забезпечення продуктами харчування;

• за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомогу на оздоровлення у разі звільнення громадян;

Зазначені пільги надаються за рахунок коштів державного бюджету. Загальна сума усіх видів нарахованих пільг та компенсацій у 2014 році становила 10,2 млн. грн., з початку 2015 року – 2,3 млн. грн.

– Чи мають громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, право на безкоштовне медичне обслуговування, придбання ліків?

– Щорокувобласному бюджеті визначаються видатки на медичне обслуговування постраждалих від Чорнобильської катастрофи. За рахунок цих коштів громадяни забезпечуються в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів, а також мають право на безкоштовне зубопротезування (без застосування дорогоцінних матеріалів). Зокрема в 2014 році використано на ці цілі 1 млн. 180 тис. грн.

У 2014 року за рахунок благодійних коштів улітку було організовано оздоровлення 72 дітей. Вони отримали можливість відпочити в пансіонаті «Миколаїв» (с. Коблеве Березанського району).

– Чи виплачується їм матеріальна допомога?

– У Миколаївській області діє Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на період до 2015 року, в рамках якої громадянам 1 категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітям-інвалідам, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС, за рахунок коштів обласного бюджету надається одноразова матеріальна допомога кожній особі.

У 2014 році отримали цю допомогу 335 осіб у розмірі 1210 грн. на загальну суму 405,35 тис. грн. 2015 року ця допомога надається у збільшеному розмірі – по 1310 грн. кожній особі. З бюджетів міст і районів області громадянам зазначених категорій також виділяється одноразова матеріальна допомога, зокрема у 2014 році загальна сума виплаченої допомоги становила 371,96 тис. грн.

Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування приділяється постійна увага вирішенню питань постраждалих громадян.

– Якщо особа має право на пільги відповідно до декількох законів, наприклад, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яким чином надаються їй пільги?

– Положення статті 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не вимагає від особи вибору всього комплексу наданих пільг і компенсацій лише за одним із законів, а залишає право вибору окремої пільги чи компенсацій за цим законом або за іншим нормативно-правовим актом. Наприклад: якщо особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, водночас відноситься до інвалідів війни, учасників війни тощо, то вона може отримувати пільги на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та користуватися безплатним придбанням ліків за рецептами лікарів, отримувати компенсацію вартості продуктів харчування відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

– Дякую за інтерв’ю.

Бесіду вела Анна Нікуліна

Добавить комментарий