Семенівка: з турботою про людей і землю-годувальницю

Прибузьке село Семенівка, що на Арбузинщині, відоме своєю історичною спадщиною. Воно знало часи козаччини, бурхливі події Жовтневої революції, встановлення Радянської влади, голодомору. Тут, на околицях села, під час визволення від фашистської окупації у 1944 році, йшли жорстокі кровопролитні бої, а в період післявоєнної відбудови зароджувались основи соціалістичного господарювання.

Однак не менш вагомими для сучасної історії села, і в цілому Арбузинського району, стали події останнього 30-річчя, коли жителі Семенівки вирішили господарювати в інший спосіб. Першими в районі тут провели земельну реформу, і семенчани відчули себе повноправними землевласниками, які мають право самостійно вирішувати, чи господарювати власними силами на своїй землі, чи передати її в оренду і мати від цього певний дохід.

Складний період реформування витримав і колишній колгосп імені Леніна. На перших порах на матеріальній і фінансовій базах колгоспу було утворене СТОВ «Семенівське», потім – СЗАТ «Добре життя». І тільки з 2002 року на території Семенівської сільської ради господарюють ПрАТ «Оберіг» та ТОВ «Семенівський агросервіс», які очолює депутат Миколаївської обласної ради Олександр Чебан. Поряд з цими сільгосппідприємствами також працюють п’ять фермерських господарств і близько 170 одноосібників. Характерно, що між різними суб’єктами господарювання діють принципи взаємоповаги і взаєморозуміння, відтак від цього у виграші – всі жителі. Адже вдається об’єднати спільні зусилля для розвитку сіл Семенівської сільської ради.

«Оберіг» і «Семенівський агросервіс» зміцнюють свої позиції

Начальник управління агропромислового розвитку Арбузинської райдержадміністрації Олександр Сердюк переконаний, що семенівські ПрАТ «Оберіг» та ТОВ «Семенівський агросервіс», які очолює О.О. Чебан, це – успішні сільськогосподарські підприємства, котрі функціонують на теренах Арбузинщини. Агрооб’єднання обробляє більше 6 тисяч гектарів землі, що дає можливість не лише збирати високі врожаї зернових та технічних сільськогосподарських культур, а й зберігати родючість землі, дотримуючись сучасних технологій у сільському господарстві.

Звісно, це дає свої результати. Так, у 2014 році господарства забезпечили врожайністю зернових – 60,4 ц/га, із них пшениці озимої – 60,1 ц/га, озимого ячменю – 58,8 ц/га, соняшнику – 34,6 ц/га, сої – 13,7 ц/га. Під урожай 2015 року господарствами посіяно 1870 гектарів озимої пшениці та 445 гектарів озимого ячменю.

Високі врожаї забезпечує наявність повного комплекту сучасної високотехнологічної сільгосптехніки, посівного матеріалу, засобів захисту рослин провідних виробників, що дає можливість застосовувати інтенсивну технологію вирощування зернових та технічних культур.

Сьогодні зі стабільною роботою ПрАТ «Оберіг» та ТОВ «Семенівський агросервіс» пов'язаний добробут 1780 жителів Семенівської сільської ради, у тому числі: 184 працівників господарства та 1228 власників земельних ділянок (паїв), які уклали договори оренди з підприємствами. Розрахунки за паї господарства проводять вчасно та в повному обсязі. Середня заробітна плата в агрооб’єднанні – одна з найвищих у Арбузинському районі.

Це економічно сильні, високорентабельні сільськогосподарські підприємства, які не лише ефективно й по-господарськи використовують можливості сучасних агротехнологій, а й активно підтримують соціальну сферу.

У пошуку кращої долі

Ветеран праці, пенсіонер з 20-річним стажем Володимир Іванович Мимченко розповідає про той нелегкий шлях, яким ішли жителі Семенівки разом з Олександром Чебаном у перші роки реформування і завдяки чому досягли сьогодні високих результатів:

– Олександр Олександрович у жовтні 1985 року змінив на посту голову колгоспу імені Леніна Є.О. Крикуненка, який вийшов на пенсію. Наше господарство завжди було серед передових у районі. У той час в області впроваджувались механізовані загони, тому й нам належало замість тракторних бригад запровадити мехзагони. За досвідом їздили в Баштанський район, зустрічались з ініціатором руху, Героєм Соціалістичної Праці Віталієм Митрофановичем Махном, який, до речі, зазначив, що для них це вимушена справа, щоб компенсувати дефіцит робочої сили. У нас вистачало механізаторів, однак загони були створені, хоч і з деякою поправкою, так, щоб не вивільняти людей. Взагалі добре розвивалось і тваринництво, і рослинництво, навіть вівчарством займались, активно створювали переробні підприємства. Однак з роками в господарстві збереглись лише прибуткові галузі, мабуть, тому, що держава не достатньо підтримувала сільське господарство.

Мені довелось 20 років працювати головою ветеранської організації і очолювати дорадчу раду при керівництві ПрАТ «Оберіг» та ТОВ «Семенівський агросервіс». Не скажу, що було складно, але клопітно. Пільговиків у господарстві чимало. Кожного належало привітати з днем народження, на ювілеї доставити грошову допомогу. До свят і пам’ятних дат формували і розвозили по домівках продуктові набори. Люди вдячні були за допомогу. Ветеранам, колгоспним пенсіонерам ніколи відмови в чомусь не було. О.О. Чебан виділяв достатньо коштів для підтримки людей.

І сьогодні нічого не змінилось. У господарстві кожного року безкоштовно проводять оранку городів, допомагають і у веденні присадибного господарства. Чим можуть, у господарстві діляться. А ще останніми роками зросли виплати за оренду землі, яку можна отримати продукцією чи грошима, і це всіх радує. Значить, в «Оберега» та в «Семенівського агросервісу» є впевненість у своїх силах.

Турбота про село – на першому плані

– Ідея створення благодійного фонду для фінансування позабюджетних проблем сільської ради виникла у Олександра Олександровича Чебана ще в далекі 90-ті роки минулого століття, коли соціальна сфера в наших селах, і не тільки в них, почала занепадати через недофінансування, – розповідає Ірина Герасименко, Семенівський сільський голова Арбузинського району. – Спочатку місцевий колгосп імені Леніна, а згодом – сільгосппідприємство «Семенівське», незважаючи на фінансову скруту, виділяли кошти на утримання «соціалки». Згодом, у 2002 році, О.О. Чебан запропонував створити благодійну організацію «Семенівський добробут», яка з 2009-го стає надійною опорою сільської ради у вирішенні невідкладних проблем. Ідея полягала у тому, що виконком сільської ради щороку мав укладати угоди на участь в утриманні сільської інфраструктури з усіма суб’єктами господарювання, що знаходяться на підвідомчій території. Умови для всіх однакові. Наприклад, у минулому році в угодах закладено показник сплати до благодійного фонду по 15 грн. з кожного гектара приватної чи орендованої площі. Це стосується землекористувачів – ПрАТ «Оберіг», ТОВ «Семенівський агросервіс», фермерських господарств. Одноосібники, підприємці та не зайняті у виробництві мешканці залучаються до благодійної діяльності за власним бажанням. Таким чином, правління благодійної організації «Семенівський добробут» протягом року мало можливість направити на фінансування невідкладних проблем близько 100 тисяч гривень. Це відчутна допомога для проведення ремонтних робіт у дитячому садку, в лікарні, в школі, для придбання інвентарю, матеріалів тощо. У нинішньому році сума цих надходжень збільшиться.

Приємно зазначити, що після знайомства з діяльністю «Семенівського добробуту» подібні благодійні організації та фонди створено в багатьох селах Арбузинського району та за його межами. Доречно зауважити, що для інформування жителів про діяльність благодійної організації, про надходження коштів та їх витрачання ми постійно інформуємо читачів зі сторінок газети «Вісник Семенівської сільської ради», яка надходить до кожної оселі.

Ми вдячні всім благодійникам за допомогу і вважаємо це патріотичним вчинком для відродження села, нашої малої Вітчизни. Особливі слова вдячності адресуємо керівнику ПрАТ «Оберіг» О.О. Чебану, на плечі якого випадає левова частка благодійної допомоги селу, а ще – за активність, наполегливість, доброту до людей і всебічну допомогу інвалідам, ветеранам, пенсіонерам, багатодітним сім’ям, і не тільки в Семенівці, Остапівці та Булацеловому, а й в Арбузинському районі.

Що далі? Ми у пошуку нових форм і методів вдосконалення місцевого самоврядування. Сподіваємось, що знайде підтримку в суспільстві і у владі пропозиція О.О. Чебана про передачу земельних ресурсів в управління сільській раді. Ось тоді, у поєднанні з обіцяною децентралізацією, сільська рада стане справжнім господарем на селі.

Допоможемо Українській армії спільними зусиллями

В Арбузинському районі на належному рівні ведеться волонтерська діяльність, спрямована на збір коштів, майна, ремонту бойової техніки для славних воїнів, які захищають Україну на сході від агресора. Збором коштів та благодійної допомоги займається волонтерська рада району, керівником якої є Г.В. Волошина. Тут усі охочі перераховують кошти в благодійний фонд «Арбузинщина». У благодійній справі підтримки наших земляків, воїнів АТО беруть участь як підприємці, керівники фермерських господарств, так і звичайні люди, пенсіонери – всі небайдужі. У цілому по району до благодійного фонду надійшло близько 2 млн. грн.Одним з перших учасників допомоги Українській армії став керівник ПрАТ «Оберіг» та ТОВ «Семенівський агросервіс» О.О. Чебан, який направив на підтримку воїнів АТО вже понад 500000 гривень. Це і збір у фонд Збройних Сил України, і перерахунки в різні волонтерські організації, ремонт військової техніки та адресна допомога воїнам-землякам. Нещодавно Олександр Чебан передав миколаївській військовій частині два автомобілі «Урал», відремонтовані за кошти і на ремонтній базі товариства.

У Семенівці долучився до допомоги Українській армії і колектив народного театру сільського Будинку культури, який зібрані кошти від продажу квитків на театральну виставу до 8 Березня та зібрані благодійні кошти в сумі майже 1200 грн. направив у благодійний фонд «Арбузинщина».

***

Ось так, крок за кроком, спираючись на народну ініціативу, впроваджуючи кращий досвід господарювання, ефективно використовуючи свої надбання і з надією на краще, жителі Семенівки, що в Арбузинському районі, долають сходинки формування нових відносин на селі.

Анатолій НЕНЬКО

Добавить комментарий