Оксана Янішевська: «Кожен з нас має розуміти: після війни завжди настає мир»

У такий складний для України час Миколаївщина – одна з тих областей, які у перші хвилі мобілізації призвали найбільшу кількість людей. Сотні тисяч українців стали вимушеними переселенцями, і наша область приймає співвітчизників, що опинилися у скруті. Про те, як зустрічатимуть демобілізованих, про кадрові зміни та нововведення в освітянській галузі та проблеми, які доводиться долати, – в розмові журналіста «РП» із заступником голови облдержадміністрації Оксаною ЯНІШЕВСЬКОЮ.

– Оксано Альбінівно, хотілось би розпочати нашу розмову із суспільно-політичної ситуації в регіоні. Як вдається зберігати безпеку та утримувати внутрішній спокій серед населення?

– Коли розпочалася Революція Гідності, ми розуміли, що не буде легко чи просто, що зміни не настануть за один день.

Сьогодні усі сили нашої команди направлені на забезпечення безпеки та спокою у регіоні. Сьогодні складно всім, поготів, коли п’ята колона намагається розхитати ситуацію зсередини. Вони сіють паніку та обіцяють усілякі негаразди у майбутньому. Кожен з нас має розуміти: після війни завжди настає мир. Тоді економіка швидко розвиватиметься, інвестори сміливіше вкладатимуть кошти в розвиток регіону, Україна стане членом Європейського Союзу. Але для цього потрібен час, і перемога буде за нами. Тому я звертаюся до всіх миколаївців: будьте розважливими, пам’ятайте, що паніка направлена на дестабілізацію ситуації.

Сомволічно, коли на патріотичні акції виходять сотні патріотів, коли свічки біля пам’ятника Героям Небесної Сотні та військовослужбовцям постійно запалюють, коли в кожному районі люди активно долучаються до збору гуманітарних вантажів. Така розсудлива громада зможе дати достойну відсіч диверсантам.

– Через кілька тижнів військовослужбовці, які відслужили майже рік, будуть демобілізовані. Після бойових дій нашим героям слід прилаштовуватися до мирного життя. Чи розробляються в нашій області заходи щодо реабілітації та адаптації наших Героїв?

– Кожен з них пройшов крізь вогонь «гібридної війни», деякі вперше відчули запах пороху, більшість з них втратили на війні побратимів. Реабілітувати, адаптувати та соціалізувати військовослужбовців – це завдання не тільки для обласної влади, а й для кожного миколаївця та жителя області. І, можливо, настрої у суспільстві, в громаді, в родині будуть для хлопців більш важливими, навіть ключовими. Тому ми визначили для себе три складові реабілітації. Перш за все – фізіологічна, це допомога лікарів, медикаментозний курс реабілітації. На базі обласного шпиталю інвалідів війни створено Реабілітаційний центр для військовослужбовців – учасників антитерористичної операції. У неврологічному відділенні підготовлено дві палати на 10 ліжко-місць. Минулого тижня я особисто оглянула умови шпиталю, поспілкувалася з медичним персоналом та пацієнтами, відстежила, крок за кроком, шлях, який у закладі пройде боєць від вхідних дверей до своєї палати. Переконалася, що все враховано і підготовлено. Сьогодні в закладі проходять лікування 8 військовослужбовців – учасників АТО. Зараз шукаємо благодійників, збираємо потрібне обладнання по інших медичних закладах та вирішуємо, як забезпечити усіма необхідними ліками. Поки що ліками військовослужбовців забезпечують волонтери. Також у нас підготовлені і санаторні заклади для оздоровлення демобілізованих, а влітку організуємо літній відпочинок для родин військових. До речі, минулого літа 59 військовослужбовців та членів їхніх сімей відпочили на Чорноморському узбережжі. Тоді керівники приватних баз відпочинку в с. Коблеве відгукнулися на наше прохання організувати 5-денний відпочинок родинам військових.

Відволікти військових від думок про війну, втрати, біль та страждання, дати можливість поспілкуватися з родиною, друзями, вдихнути нові сили зможуть волонтери-психологи. Вони для наших хлопців – військові товариші у тилу. Для проведення індивідуальних консультацій психологів винайшли дві кімнати у приміщенні обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Місце обрано невипадково, оскільки соціальні працівники працюють із сім’ями загиблих військовослужбовців, але ми бачимо, що досвіду роботи з військовими, які повертаються із зони проведення бойових дій, у психологів центру недостатньо. Тому таке «сусідство» дасть можливість психологам на практиці обмінюватися знаннями, досвідом та корисною інформацією. Командна робота волонтерів, психологів та соціальних працівників зможе надати належну психологічну допомогу військовослужбовцям та їхнім родинам.

Ми розуміємо, що не всі військові та їхні родини захочуть відвідувати та спілкуватися з психологами. Такій категорії людей ми запропонуємо спілкування з військовими капеланами, які вже мають досвід у наданні психологічної допомоги у військовому шпиталі. Тому ті, кому ближче сповідь та проповідь, зможуть отримати підтримку церков. Капелани готові вивести військових з посттравматичних синдромів. У них розроблений цілий комплекс заходів для реабілітації, в основу якого покладено іноземний досвід, адаптований під наші умови.

І це – тільки перші кроки. Після такої комплексної реабілітації ми надамо можливість військовим отримати вищу освіту на пільгових умовах, працевлаштуватися, безкоштовно займатися спортом, відвідувати культурні заходи. Для нас головне, щоб вони не залишилися наодинці з синдромом війни, зі своїми переживаннями та проблемами. Сьогодні це завдання кожного небайдужого українця.

– Знаю, що ви запропонували створити в навчальних закладах області патронат дітей над військовослужбовцями. Чи справді діти зможуть стати відрадою для військових?

– Безперечно. Школярі, учні, студенти, педагогічні колективи одними з перших почали збирати необхідні речі для військовослужбовців, проводити благодійні акції, концерти, саме вони патріотично зустрічали військових, які поверталися на ротацію, та відправили тисячі листів, малюнків в зону проведення АТО. Малеча малює листівки, учні ліцеїв готують, випікають, шиють, в’яжуть та щотижня відправляють на передову гуманітарну допомогу, вироблену власними силами.

Щирі слова дітей надихали на перемогу наших кіборгів, а справжні історії про мужні подвиги наших військових украй потрібні новій генерації дітей.

– Хотілось би окремо зупинися на галузі освіти. За останній тиждень відбулися кадрові зміни, чи не вплинуть вони на хід навчального процесу?

– Звичайно, ні. Зрозуміло, що зміни, реформи, нововведення в певній мірі невідомість можуть лякати людей, але для освітян області це не буде перешкодою, оскільки ця галузь – це справжній годинник, який налаштований на єдиний результат – навчання, розвиток, а головне, безпеку тисяч дітей. Попереду чергові етапи олімпіад, ЗНО, яке проходитиме і для дітей-переселенців, завершення навчального року, підготовка до нового, впровадження інклюзивної освіти в навчальних закладах тощо. Кожен вчитель, вихователь, керівник навчального закладу усвідомлює всю відповідальність своєї роботи. Отже, якщо кожний на своєму місці якісно робить свою частину, то весь «годинник» працює чітко і злагоджено.

 

– Новий рік розпочався із гучного скандалу навколо школи-інтернату № 5. Що натепер: тривають перевірки чи вже прийнято кадрові рішення? Якою є поточна ситуація в цьому навчальному закладі?

– Ситуація справді складна. Треба чітко усвідомлювати, що кожен крок, кожне слово зачіпає дітей, які зараз там навчаються та живуть: чим більше галасу здіймається, тим більший стрес отримують діти.

Печиво для воїнів від учнів Миколаївського професійного промислового ліцею.

Як ви пам’ятаєте, в пресі з’явилася заява випускників інтернату про численні порушення їхніх прав у стінах цього закладу. З іншого боку, до цього моменту всі офіційні перевірки показували, що все добре: численні спортивні досягнення, подяки і відзнаки. Дітки-переселенці, що звикли жити у родинах і тимчасово були розміщені у цьому закладі, кажуть, що вони в захваті від умов проживання та навчання. Але ж я не перший рік працюю, розумію, що краще перевірити, ніж просто дивитися, що буде далі. Я вирішила, що краще за журналістів ніхто правдиву інформацію не здобуде. Тому запросила пресу відвідати інтернатні заклади області і скласти власне враження. Напевно, ви пам’ятаєте все, що було показано і написано за результатами цих відвідин. Одразу ж було відсторонено директора інтернату від виконання обов’язків, а інші відповідальні посадовці отримали догани. Вже завершилась службова перевірка, за результатами якої також прийнято ряд кадрових рішень. Поки що ми не отримали висновків прокурорської перевірки та фінансового аудиту. Саме через проведення перевірок фіскальною службою директор закладу був викликаний на роботу, щоб надати всі документи. Що зовсім не означає «повернення директора» та його непритягнення до відповідальності за скоєне. Ми звернулися до Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби з проханням надати правову оцінку висвітлених фактів порушення прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зазначу, у будь-якої медалі є два боки, і з першого дня конфлікту до нас щодня приходили представники то однієї, то іншої точки зору. Тому єдиний шлях прийняття зваженого рішення – провести всі перевірки, дослідити всі факти і вивчити всі точки зору. А поки що ми бачимо галас та піар-акції. Піднявши на прапори «почуття дітей», і що найгірше, добре розуміючи, що перевірки триватимуть певний час, вони цей час використовують, щоб дитячі переживання і долі послугували досягненням політичних амбіцій. Ще раз повторюю: подвійних стандартів, порушення закону і прийняття рішення під галасливим тиском: «зробіть швидко, як ми сказали, і ми вважатимемо, що це законно», – не буде.

– Такі собі представники п’ятої колони?

– Саме так. Такі дії не завжди вирішують проблеми, а ось до деструктивних ситуацій призводять. Зі свого боку, я запевняю, що за результатами перевірок відбудеться ряд кадрових рішень, але для цього слід отримати підтвердженні та перевірені факти.

– Принагідно хотілося б запитати Вас, які заходи вживаються, щоб забезпечити безпеку дітей у навчальних закладах?

– Усі навчальні заклади області в рамках цивільної оборони переведені в режим підвищеної готовності. Ми обмежили доступ сторонніх людей до навчальних закладів. Проводиться як інструктаж дітей та педагогічного колективу, так і відпрацьовується план навчальних заходів по евакуації. Відновлюються захисні споруди. Ці знання не будуть зайвими. Ми, на жаль, бачили прикрі приклади того, як мирні люди із зони проведення АТО у надзвичайній ситуації панікували і не знали, що робити. Це призвело до великої кількості жертв серед мирного населення. Два тижні тому разом із керівниками професійно-технічних закладів оглянули приміщення у Миколаївському професійному промисловому ліцеї, підготовлене для тимчасового перебування людей під час надзвичайної ситуації.

Важливим аспектом на сьогоднішній день є й інформаційна безпека дітей. Проросійська пропаганда ні в якому разі не повинна впливати на молоде покоління. І я вдячна вчителям, які об’єктивно розповідають учням про події в Україні і дають можливість їм самим зробити висновки. Приємно констатувати, що навчальні заклади сповнені духу патріотизму та любові до рідного краю.

– Оксано Альбінівно, вдячний Вам за інтерв’ю, і хотів би привітати Вас зі святом 8 Березня та побажати Вам сил та наснаги, що допомагають долати будь-які труднощі.

– Дякую, і я, в свою чергу, хотіла б привітати жіночий колектив вашої редакції, жінок нашої області, серед яких і жінка-військовий, лікар, вчитель, волонтер, депутат, а головне – матір, з весняним святом. Міцного здоров’я, жіночого щастя, родинного затишку та миру!

Бесідував Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий