Соціальний захист населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги

З метою посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги урядом прийнято постанову від 05.04.2014 № 83, якою передбачено запровадження нового виду допомоги на оплату комунальних послуг – компенсації додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у зв’язку з підвищенням цін і тарифів на ці послуги. Зазначена постанова набрала чинності з 01.07.2014.

Компенсація призначається органами соціального захисту населення. Для призначення компенсації особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні,звертається із заявою до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації і надає довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, а також довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги), та пред’являє паспорт.

Право на отримання компенсації мають сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, що визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення. До складу сім’ї включаються особи, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку).

У разі, коли будь-хто з працездатних членів сім’ї надає інформацію про відсутність доходів за будь-який місяць протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, до розрахунку приймається дохід такого члена сім’ї на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Компенсація розраховується як різниця між розміром плати за вказані послуги у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів на послуги та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на послуги. При цьому застосовується норма володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких призначається субсидія.

Встановлені прожиткові мінімуми (з 1 січня 2015 року): для дітей віком до 6 років – 1032 грн.; для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн.; для працездатних осіб – 1218 грн.; для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн.

Компенсація розраховується з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014-2015 років. Із заявою на призначення компенсації може звернутися будь-яка особа, яка зареєстрована в житловому приміщенні.

Наприклад. За призначенням компенсації звернулася сім’я, яка складається з двох дорослих та двох дітей віком від 6 до 18 років. Батьки працюють і отримують заробітну плату у сумі 3000 грн. Чи матиме така родина право на компенсацію у разі, якщо до підвищення вартості комунальних послуг сплачували 250 грн. за послуги, а після підвищення – 350 грн.?

Спочатку ми визначимо право даної сім’ї на компенсацію. Прожитковий мінімум для родини становить 5008 грн. (по 1218 грн. – для батьків та по 1286 грн. – для дітей).

Середньомісячний сукупний дохід родини за 6 місяців, що передують місяцю звернення, становить 3000 грн. Таким чином, дана сім’я має право на отримання компенсації.

Наступним кроком визначаємо розмір компенсації. Після підвищення тарифів сім’я сплачує за комунальні послуги 350 грн., а до підвищення сплачувала 250 грн. Отже, розмір компенсації становить 100 грн. (350 грн. – 250 грн.).

Станом на 01.01.2015 органами соціального захисту населення Миколаївської області призначено компенсацію 452 сім’ям, загальна сума нарахованої компенсації – 134,74 тис. грн.

Добавить комментарий