Соцвиплати для населення збережені

Фінансова криза, падіння національної валюти, ситуація на сході України позначилися на деяких статтях бюджету 2015 року. Чи торкнуться зміни соціальної сфери, чого слід очікувати найменш захищеним верствам населення – на ці та інші запитання під час прямої телефонної лінії в редакції «РП» відповідала директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ольга СИВОПЛЯС.

Першою до редакції звернулася Олена Трофименко з Первомайська. Її матері, інваліду війни I групи, учаснику бойових дій, конче необхідні засоби індивідуальної реабілітації (поруччя та сидіння для ванни), родина неодноразово зверталася до соціальної служби – та все марно. У відповідь Ольга Вікторівна повідомила, що в 2014 році ситуація з фінансуванням засобів індивідуальної реабілітації була дуже складною, тому вони практично не надавалися. Вона пообіцяла перевірити, чи внесена дана інформація до спеціальної бази і на якій стадії виконання перебуває замовлення, взявши вирішення цієї проблеми на особистий контроль.

Далі на «гарячу лінію» зателефонувала Ірина Калютіна з Миколаєва. Вона поцікавилася у директора департаменту соціального захисту населення ОДА рівнем мінімальної заробітної плати на 2015 рік.

Ольга СИВОПЛЯС.
 

– Хочу нагадати, що мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконаний працівником місячний, а також погодинний обсяг робіт. До мінімальної заробітної плати не входять доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати, – відповіла Ольга Вікторівна.

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на території України для підприємств усіхформ власності та господарювання. Роботодавець не має права виплачувати працівнику заробітну плату нижче мінімальної.

На 2015 рік встановлено такий розмір мінімальної заробітної плати: за місяць – із 1 січня – 1218 гривень, із 1 грудня – 1378 гривень; за годину – із 1 січня – 7,29 гривні, із 1 грудня – 8,25 гривні.

Проте в деяких випадках місячна заробітна плата може виплачуватися в розмірі, який менше рівня мінімальної заробітної плати (наприклад, якщо працівник працює в умовах неповного робочого часу, або в разі невиконання ним установленої норми виробітку).

Додзвонився на «гарячу лінію» і Володимир Іванов із Вознесенська.

– Я чув, що є новий вид допомоги – на оплату комунальних послуг. У якому випадку її можна отримати та які документи необхідно надати? – поцікавився наш читач.

– Компенсація додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води здійснюється у зв’язку з підвищенням цін і тарифів на ці послуги, – повідомила Ольга Сивопляс. – Для її призначення особа звертається із заявою до органу соціального захисту населення і надає довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, довідки про їх доходи (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) та пред’являє паспорт.

Право на отримання компенсації мають сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, що визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його приналежності до основних соціальних і демографічних груп населення.

Компенсація розраховується як різниця між розміром плати за вказані послуги у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів на послуги та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до їх зміни. При цьому враховується норма володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг.

Установлені прожиткові мінімуми на 2015 рік:

– для дітей віком до 6 років – 1032 грн.;

– для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн.;

– для працездатних осіб – 1218 грн.;

– для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн.

Компенсація розраховується з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014-2015 років. Із заявою на призначення компенсації може звернутися будь-яка особа, яка зареєстрована в житловому приміщенні.

Із запитанням про соціальний захист та матеріальну підтримку ветеранів війни, учасників бойових дій на «гарячу лінію» звернувся Іван Козуб, житель Миколаєва. Ось яку відповідь надала Ольга Сивопляс:

– На Миколаївщині продовжує діяти Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота». Для виконання її заходів із обласного та місцевих бюджетів виділяються відповідні кошти.

Так, щороку в рамках програми проводиться виплата одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни та у роки війни з Японією до річниць Перемоги, а також визволення України від фашистських загарбників. Хочу наголосити, що поточного року розмір виплати збільшено з 500 грн. до 1000 грн. до кожного свята, сума коштів, виділених з обласного бюджету на 2015 рік, становить 2274 тис. грн. Окрім того, відповідні кошти будуть передбачені і в місцевих бюджетах. У сумі учасники бойових дій цього року отримають по 4 тис. грн.

Також для даної категорії щороку проводиться передплата обласної газети «Рідне Прибужжя». У 2015 році обласне видання передплачено для 1137 жителів Миколаївщини на загальну суму 113,7 тис. грн.

Не залишаться поза увагою й ветерани війни – визволителі Миколаївської області від фашистських загарбників, вони теж отримають матеріальну допомогу. Цього року її розмір збільшено до 500 грн. щомісяця. Сьогодні допомога надається 10 визволителям Миколаївщини.

Також у рамках виконання програми «Турбота» вирішено питання надання одноразової допомоги сім’ям загиблих та померлих учасників бойових дій в Афганістані, інвалідам війни в Афганістані. Поточного року розмір допомоги збільшено на 10%, і він становить 1597 грн. На отримання зазначеної допомоги нині мають право 369 осіб.

– Мій чоловік – чорнобилець I категорії. Чи отримає він цього року матеріальну допомогу, як це було раніше? – поцікавилася Валентина Семенова з Арбузинського району.

У відповідь директор департаменту соціального захисту ОДА Ольга Сивопляс повідомила, що з обласного бюджету здійснюється виплата одноразової матеріальної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (I категорії) та дітям-інвалідам, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Кожного року її розмір збільшується на 10% відповідно до Меморандуму про співпрацю, укладеного між облдержадміністрацією, облрадою та громадською організацією «Союз Чорнобиль України». Поточного року сума коштів, виділених з обласного бюджету, становить 453,9 тис. грн., тому 341 особа отримає матеріальну допомогу в розмірі 1331 грн.

Окрім того, в субвенції обласного бюджету для районних та міських бюджетів передбачена виплата на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (для придбання ліків в аптеках за рецептами лікарів та зубопротезування) на загальну суму 1359 тис. грн., що на 179 тис. грн. більше, ніж у 2014 році.

Жительку Миколаєва Ольгу Артеменко, яка ось-ось має стати мамою, хвилює питання соціальних виплат, передбачених для неї державою.

– У Миколаївській області функціонує система соціальної допомоги, яка включає в себе державні допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам і система тимчасової допомоги. Виплати здійснюються за рахунок Державного бюджету України, – наголосила Ольга Сивопляс.

Виходячи зі встановлених Державним бюджетом України на 2015 рік прожиткових мінімумів, розміри державної допомоги будуть наступними:

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами: із 1 січня 2015 р. – 304,5 грн.; із 1 грудня 2015 р. – 344,5 грн. на місяць.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 грн. (10320 грн. одноразово та по 860 грн. щомісяця упродовж 36 місяців).

Хочу наголосити: цей вид допомоги виплачується протягом місяця. Тому не слід хвилюватися, якщо в установлену дату ви не отримали гроші на дитину.

По допомогу до директора департаменту соціального захисту населення звернулася і жителька Миколаєва Валерія Орлова. Її мама, О.М. Афанасьєва, є учасником бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, інвалідом I групи. Вона вже давно стоїть у черзі на отримання автомобіля.

– Чи будуть у цьому році інвалідам вручати транспортні засоби, як було раніше? І коли його зможе отримати моя мама, – запитала наша читачка.

У відповідь Ольга Сивопляс зауважила, що впродовж 2014 року автомобілями, придбаними за бюджетні кошти, інваліди не забезпечувались.

– Ваша мама як інвалід війни І групи по зору перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення для пільгового (за 7% вартості) позачергового забезпечення автомобілем зі звичайним керуванням. Станом на 1 січня 2015 року номер її черги – 62. Сьогодні на обліку для забезпечення спецавтотранспортом знаходиться 81 інвалід. О.М. Афанасьєва отримає автомобіль у порядку черговості.

Також В. Орлова поцікавилася, чи залишиться цьогоріч допомога по догляду за інвалідом. Ольга Вікторівна повідомила нашій читачці, що грошова компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги, у розмірі 142,35 грн. за січень 2015 року вже перерахована на особистий рахунок. Відтак, її виплата триватиме й надалі.

Сторінку підготувала Анна НІКУЛІНА
Фото автора

Добавить комментарий