Бюджет освіти і вимоги часу

16 січня на позачерговій 28-й сесії Миколаївська обласна рада прийняла бюджет області на 2015 рік. Головний фінансовий документ регіону депутати оцінили як цілком збалансований та достатній, щоб без зайвої розкоші, але все-таки задовольнити потреби усіх галузей.

Про забезпеченість фінансами сфери освіти та дошкільного виховання кореспондент РП бесідував із директором департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації Валерієм Мельниченком.

Валерію Володимировичу, скільки коштів у бюджеті області виділено на освіту?

– Бюджет на 2015 рік по закладах та заходах, які фінансуються через департамент освіти, науки та молоді, складає більше 507 млн. грн., що у порівнянні з 2014 роком збільшено майже на 90,5 млн. грн., або на 21,7%.

Зокрема з них 254 млн. грн. призначається на інтернатні заклади, яких в області налічується 21, а також одна спеціальна школа-інтернат і вище училище фізичної культури. 201 млн. грн. виділено на утримання 30-ти професійно-технічних училищ.

За рахунок обласного бюджету у 2015 році буде утримуватися 64 установи та заклади. З них 6 установ, які до нинішнього року фінансувалися з державного бюджету: це вище професійне училище суднобудування, Новоодеський професійний аграрний ліцей, вище професійне училище № 21, ПТУ № 4 Національного університету «Одеська юридична академія», Миколаївське ПТУ «Морехідна школа» та Миколаївський державний Будинок художньої творчості.

Як відомо, ВНЗ фінансуються з державного бюджету, окремо – всі коледжі із їх структури. У проекті бюджету, який ми бачили на сайті Міністерства освіти, були вказані навіть 12 таких установ, які планувалося передати до обласного бюджету. Втім, передані лише шість з них. Це не означає для нас додаткового навантаження: фінансування відбуватиметься через обласний бюджет державними субвенціями.

Мене турбує оформлення двох навчальних закладів з цього переліку: Миколаївське ПТУ «Морехідна школа», яка є структурним підрозділом Київської державної академії водного транспорту, та ПТУ № 4, яке є структурним підрозділом Національного університету «Одеська юридична академія». Ось такий парадокс, коли навчальні заклади інших міст розташовані на території нашої області. Фактично вони будуть фінансуватися з державного бюджету через обласний бюджет. До нашої області буде надходити державна субвенція на підготовку робітничих кадрів. Але наразі нам потрібно вирішити певні організаційні питання: для того, щоб їх фінансувало наше, обласне казначейство, ці заклади повинні мати статус юридичної особи, а для цього їм потрібно отримати код, рахунок, прийняти статут. Потрібен певний час.

У бюджета нинішнього року є особливість, яку ще не всі зрозуміли. Вперше за роки незалежності України всі загальноосвітні навчальні заклади з 1 січня фінансуються з державного бюджету.

Державна цільова субвенція на освіту для міст та районів області згідно зі ст. 27 ЗУ «Про державний Бюджет України на 2015 рік» визначена за формулою, в яку включено кількість учнів, які навчаються в загальноосвітніх закладах відповідного регіону, та враховано фінансовий норматив на одного приведеного учня по загальноосвітніх закладах у 2015 році.

Народні депутати, які входять до профільного комітету Верховної Ради з питань науки і освіти відстояли, щоб з вчителів не знімали доплати за престижність, за перевірку зошитів і завідування кабінетами, а з наукових працівників – надбавки за науковий ступінь та вчені звання. Залишилося також і фінансування харчування для учнів 1-4 класів, і підвіз дітей та вчителів. Усе це враховано у бюджеті.

Тобто побоювання батьків стосовно того, що дітей у школах перестануть годувати та підвозити до школи і додому, виявилися марними?

– За рахунок бюджету харчувались і будуть харчуватися учні 1-4 класів, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. А харчування усіх інших учнів до 11 класу відбувалося за рахунок позабюджетних коштів. У деяких шкіл є земля. У кожному районі залишаються свідомі підприємці, фермери, добрі люди, які відпускають продукти для шкіл та дитячих садків. Таким чином, без харчування діти не залишаться.

В інтернатних закладах видатки на харчування заплановані у загальній сумі більше 43 млн. грн.із розрахунку середньої вартості харчування на день на одну дитину 56 грн., а із урахуванням зростання цін – по 59 грн.

Підвіз дітей та вчителів також залишається. Зазначу, що безкоштовний перевіз залишається для 7 тис. 139 учнів і 420 вчителів. Перевезення здійснюватимуться 220 автобусами, і на це передбачено 7 млн. грн.

До речі, ми звернулися до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка із листом, у якому просимо внести зміни до закону щодо державних закупівель продуктів харчування та паливно-мастильних матеріалів для шкіл. Вважаємо, що закон повинен надавати можливість закупати ці товари за прямими угодами із постачальниками, а не за тендерами. Буває, проведемо торги, а переможець відмовляється від співпраці, зокрема через зростання цін. Так просто тендерну угоду розірвати не можна. У торгах все регламентовано. Треба попередити постачальника, він перестає підвозити продукти. Оголошується наступний тендер, а це – 60 днів. Цей час діти будуть сидіти без харчування. Така ситуація наразі склалася у вищому училищі фізичної культури.

Або у районі одна заправка, вибирати немає з чого, а школа все одно вимушена оголошувати конкурс. До того ж, тендер проводять самі викладачі, які не є фахівцями у цій справі, однак несуть відповідальність, у тому числі і карну. До речі, проведення тендерів відволікає педагогів від їхньої безпосередньої роботи – навчання та виховання учнів. Школа і так сьогодні займається і харчуванням, і підвозом, і лікуванням, і теплом.

Хотів би розвіяти ще одне побоювання, яке висловлюють батьки: що навчання у 10-х та 11-х класах стане платним. Лунали такі зміни до Конституції. Втім, у основному документі записано, що у нас обов’язкова середня освіта.

Багато розмов було з приводу нібито закриття районних методичних кабінетів відділів освіти. У попередньому проекті вони взагалі мали бути ліквідовані. Райони навіть і не планували повністю фінансувати методичну службу. Але вона потрібна вчителям. Тому ми звернулися до голови облдержадміністрації Вадима Мерікова та його заступника Оксани Янишевської, які нас підтримали і вирішили це питання. Сьогодні жоден методкабінет в області не припинив свою діяльність. Керівники області потурбувалися, щоб кошти були знайдені у районних бюджетах.

Які зміни пропонуються у бюджеті нинішнього року?

– Є суттєві зміни. Для закриття школи не треба погодження громади, це питання наразі вирішує власник. Якщо це школа районна – сесія районної ради, якщо школа міста – міська сесія. Кошти державного бюджету відтепер контролюються ще суворіше. У нас в області 9 шкіл, у яких навчається всього по 10, а то й менше учнів. Собівартість утримання такого учня в рік становить 20-30 тис. грн. А у школі, де навчається більше 100 чоловік, цей показник усього 7 тис. грн.Ніякий бюджет не витримає такого навантаження, не тільки державний. До того ж, в області в середньому приміщення шкіл сільської місцевості використовуються тільки на 40%.

У нас створено освітні округи, соціально-культурні освітні кластери, які дають змогу в опорних школах освітнього округу створити базу, що відповідає якісній освіті. А їхнє фінансування, у свою чергу, бере на себе державний бюджет.

– Валерію Володимировичу, чи планується закриття шкіл?

– Скажу, щоб це не виглядало катастрофою. У нас в області 31 школа стоїть без учнів, через що їх все ж таки нікто не закриває, вони знаходяться у реєстрі. Але через відсутність учнів заклади не працюють.

Процес буде, тим більше, що законодавчо це дозволено. Можна говорити про те, що треба зберігати школи. Але ж не менш важлива якість навчального процесу та знань, які надаються дітям. Там, де 9 учнів і один вчитель, і він же – директор, усі предмети викладає, і школа не має ні компьютерного класу, ні бібліотеки – вибачте, які там можна отримати знання?

Треба говорити також і про демографічну ситуацію. За останні 5 років кількість учнів у Миколаївській області зменшилася на 10 тис. А якщо порівняти із 1991 роком, то їх стало на 80 тис. менше.

Що стосується початкової школи, я особисто за те, щоб вона залишилася. Будемо наполягати, щоб її не закривали, тому що це стосується найменших дітей. При сучасному навантаженні – інтелектуальному, розумовому – маленькому учню доводиться витрачати ще й багато фізичних сил: ранець, їжа, одежа – дитина з цим рюкзаком, портфелем, ранцем у двері не входить. Усе це великі навантаження для дітей. Тому школа повинна бути поряд із домом.

– Оцінювання якості знань учнів ніяк не зміниться?

– Є у нас зміни у зовнішньому незалежному оцінюванні. Кількість предметів ЗНО залишається такою ж – 4 предмети. У цьому році, на відміну від минулого, ми поєднуємо державну підсумкову атестацію з української мови і літератури із ЗНО. Це обов’язковий предмет, учень може здати підсумкову атестацію, і його результат буде врахований для отримання атестату.

З 5 січня ми розпочали реєстрацію участі в ЗНО, яка продовжиться до 20 лютого. Абітурієнти активно заходять на сайт Одеського центру незалежного оцінювання. Реєстрація відбувається у режимі он-лайн. На сьогодні вже зареєструвалося 4 тис. наших випускників, і не тільки нинішнього року. Хто не зареєструвався, не зможе вступати до навчального закладу. Пробне тестування відбудеться наприкінці березня.

– Чи передбачені кошти на проведення ремонтів закладів освіти?

– Якщо у минулому році заклади обласного підпорядкування зовсім не отримали коштів на капремонт і будівництво, то на 2015 рік заплановано 21,6 млн. грн. Планується відремонтувати 10 інтернатних закладів, а також зробити капітальний ремонт Новобузького педагогічного коледжу, замінити систему опалення та вікна. Буде приведена до ладу Миронівська школа-інтернат, де обвалилося одне крило будівлі. На це передбачено більше 7 млн. грн.

– Зрозуміло, що у першу чергу шукаються кошти на організацію навчального процесу. А як же оздоровлення дітей? Збережуться для цього якісь можливості?

– Видатки обласного бюджету на оздоровлення становлять близько 10 млн. грн. Утримання оздоровчого центру «Орлятко» обійдеться у 5,6 млн. грн., дитячого оздоровчого закладу «Вітрила» – у 1,32 млн. грн. На придбання путівок в інші оздоровчі заклади країни виділено 4 млн. грн. На жаль, фонди державного страхування у нинішньому році не будуть фінансувати оздоровлення, тому що там відбувається реорганізація. Менше буде грошей у позашкільних навчальних закладах. Розраховувати можна тільки на захищені статті. Зараз ми шукаємо інші джерела для фінансування цих видатків.

– Що можна сказати про зарплату вчителів?

– У минулому році не було затримок із заробітною платою. І вже за це дякуємо владі. Тепер підкреслюю: гарантія обов’язкової оплати праці вчителів закріплена законодавчо, тому що всі школи області – як сільські, так і міські – фінансуються з державного бюджету. Це, дійсно, досягнення. Досі вчителі отримували заробітну плату з районного бюджета. Якщо коштів не вистачило, брали кредит і виплачували їм зарплату. А потім кредит повертали за рахунок власних надходжень до бюджету. Думаю, що тепер освітяни можуть бути впевненими у тому, що за свою працю вони отримають винагородження.

– Валерію Володимировичу, дякую за інтерв’ю!

Тетяна Філіппова

Добавить комментарий