16 січня на позачерговій 28-й сесії Миколаївська обласна рада прийняла бюджет області на 2015 рік. Головний фінансовий документ регіону депутати оцінили як цілком збалансований та достатній, щоб без зайвої розкоші, але все-таки задовольнити потреби усіх галузей.
Про забезпеченість фінансами сфери освіти та дошкільного виховання кореспондент РП бесідував із директором департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації Валерієм Мельниченком.
– Валерію Володимировичу, скільки коштів у бюджеті області виділено на освіту?
– Бюджет на 2015 рік по закладах та заходах, які фінансуються через департамент освіти, науки та молоді, складає більше 507 млн. грн., що у порівнянні з 2014 роком збільшено майже на 90,5 млн. грн., або на 21,7%.
Зокрема з них 254 млн. грн. призначається на інтернатні заклади, яких в області налічується 21, а також одна спеціальна школа-інтернат і вище училище фізичної культури. 201 млн. грн. виділено на утримання 30-ти професійно-технічних училищ.
За рахунок обласного бюджету у 2015 році буде утримуватися 64 установи та заклади. З них 6 установ, які до нинішнього року фінансувалися з державного бюджету: це вище професійне училище суднобудування, Новоодеський професійний аграрний ліцей, вище професійне училище № 21, ПТУ № 4 Національного університету «Одеська юридична академія», Миколаївське ПТУ «Морехідна школа» та Миколаївський державний Будинок художньої творчості.
Як відомо, ВНЗ фінансуються з державного бюджету, окремо – всі коледжі із їх структури. У проекті бюджету, який ми бачили на сайті Міністерства освіти, були вказані навіть 12 таких установ, які планувалося передати до обласного бюджету. Втім, передані лише шість з них. Це не означає для нас додаткового навантаження: фінансування відбуватиметься через обласний бюджет державними субвенціями.
Мене турбує оформлення двох навчальних закладів з цього переліку: Миколаївське ПТУ «Морехідна школа», яка є структурним підрозділом Київської державної академії водного транспорту, та ПТУ № 4, яке є структурним підрозділом Національного університету «Одеська юридична академія». Ось такий парадокс, коли навчальні заклади інших міст розташовані на території нашої області. Фактично вони будуть фінансуватися з державного бюджету через обласний бюджет. До нашої області буде надходити державна субвенція на підготовку робітничих кадрів. Але наразі нам потрібно вирішити певні організаційні питання: для того, щоб їх фінансувало наше, обласне казначейство, ці заклади повинні мати статус юридичної особи, а для цього їм потрібно отримати код, рахунок, прийняти статут. Потрібен певний час.
У бюджета нинішнього року є особливість, яку ще не всі зрозуміли. Вперше за роки незалежності України всі загальноосвітні навчальні заклади з 1 січня фінансуються з державного бюджету.
Державна цільова субвенція на освіту для міст та районів області згідно зі ст. 27 ЗУ «Про державний Бюджет України на 2015 рік» визначена за формулою, в яку включено кількість учнів, які навчаються в загальноосвітніх закладах відповідного регіону, та враховано фінансовий норматив на одного приведеного учня по загальноосвітніх закладах у 2015 році.
Народні депутати, які входять до профільного комітету Верховної Ради з питань науки і освіти відстояли, щоб з вчителів не знімали доплати за престижність, за перевірку зошитів і завідування кабінетами, а з наукових працівників – надбавки за науковий ступінь та вчені звання. Залишилося також і фінансування харчування для учнів 1-4 класів, і підвіз дітей та вчителів. Усе це враховано у бюджеті.
– Тобто побоювання батьків стосовно того, що дітей у школах перестануть годувати та підвозити до школи і додому, виявилися марними?
– За рахунок бюджету харчувались і будуть харчуватися учні 1-4 класів, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. А харчування усіх інших учнів до 11 класу відбувалося за рахунок позабюджетних коштів. У деяких шкіл є земля. У кожному районі залишаються свідомі підприємці, фермери, добрі люди, які відпускають продукти для шкіл та дитячих садків. Таким чином, без харчування діти не залишаться.
В інтернатних закладах видатки на харчування заплановані у загальній сумі більше 43 млн. грн.із розрахунку середньої вартості харчування на день на одну дитину 56 грн., а із урахуванням зростання цін – по 59 грн.
Підвіз дітей та вчителів також залишається. Зазначу, що безкоштовний перевіз залишається для 7 тис. 139 учнів і 420 вчителів. Перевезення здійснюватимуться 220 автобусами, і на це передбачено 7 млн. грн.
До речі, ми звернулися до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка із листом, у якому просимо внести зміни до закону щодо державних закупівель продуктів харчування та паливно-мастильних матеріалів для шкіл. Вважаємо, що закон повинен надавати можливість закупати ці товари за прямими угодами із постачальниками, а не за тендерами. Буває, проведемо торги, а переможець відмовляється від співпраці, зокрема через зростання цін. Так просто тендерну угоду розірвати не можна. У торгах все регламентовано. Треба попередити постачальника, він перестає підвозити продукти. Оголошується наступний тендер, а це – 60 днів. Цей час діти будуть сидіти без харчування. Така ситуація наразі склалася у вищому училищі фізичної культури.
Або у районі одна заправка, вибирати немає з чого, а школа все одно вимушена оголошувати конкурс. До того ж, тендер проводять самі викладачі, які не є фахівцями у цій справі, однак несуть відповідальність, у тому числі і карну. До речі, проведення тендерів відволікає педагогів від їхньої безпосередньої роботи – навчання та виховання учнів. Школа і так сьогодні займається і харчуванням, і підвозом, і лікуванням, і теплом.
Хотів би розвіяти ще одне побоювання, яке висловлюють батьки: що навчання у 10-х та 11-х класах стане платним. Лунали такі зміни до Конституції. Втім, у основному документі записано, що у нас обов’язкова середня освіта.
Багато розмов було з приводу нібито закриття районних методичних кабінетів відділів освіти. У попередньому проекті вони взагалі мали бути ліквідовані. Райони навіть і не планували повністю фінансувати методичну службу. Але вона потрібна вчителям. Тому ми звернулися до голови облдержадміністрації Вадима Мерікова та його заступника Оксани Янишевської, які нас підтримали і вирішили це питання. Сьогодні жоден методкабінет в області не припинив свою діяльність. Керівники області потурбувалися, щоб кошти були знайдені у районних бюджетах.
– Які зміни пропонуються у бюджеті нинішнього року?
– Є суттєві зміни. Для закриття школи не треба погодження громади, це питання наразі вирішує власник. Якщо це школа районна – сесія районної ради, якщо школа міста – міська сесія. Кошти державного бюджету відтепер контролюються ще суворіше. У нас в області 9 шкіл, у яких навчається всього по 10, а то й менше учнів. Собівартість утримання такого учня в рік становить 20-30 тис. грн. А у школі, де навчається більше 100 чоловік, цей показник усього 7 тис. грн.Ніякий бюджет не витримає такого навантаження, не тільки державний. До того ж, в області в середньому приміщення шкіл сільської місцевості використовуються тільки на 40%.
У нас створено освітні округи, соціально-культурні освітні кластери, які дають змогу в опорних школах освітнього округу створити базу, що відповідає якісній освіті. А їхнє фінансування, у свою чергу, бере на себе державний бюджет.
– Валерію Володимировичу, чи планується закриття шкіл?
– Скажу, щоб це не виглядало катастрофою. У нас в області 31 школа стоїть без учнів, через що їх все ж таки нікто не закриває, вони знаходяться у реєстрі. Але через відсутність учнів заклади не працюють.
Процес буде, тим більше, що законодавчо це дозволено. Можна говорити про те, що треба зберігати школи. Але ж не менш важлива якість навчального процесу та знань, які надаються дітям. Там, де 9 учнів і один вчитель, і він же – директор, усі предмети викладає, і школа не має ні компьютерного класу, ні бібліотеки – вибачте, які там можна отримати знання?
Треба говорити також і про демографічну ситуацію. За останні 5 років кількість учнів у Миколаївській області зменшилася на 10 тис. А якщо порівняти із 1991 роком, то їх стало на 80 тис. менше.
Що стосується початкової школи, я особисто за те, щоб вона залишилася. Будемо наполягати, щоб її не закривали, тому що це стосується найменших дітей. При сучасному навантаженні – інтелектуальному, розумовому – маленькому учню доводиться витрачати ще й багато фізичних сил: ранець, їжа, одежа – дитина з цим рюкзаком, портфелем, ранцем у двері не входить. Усе це великі навантаження для дітей. Тому школа повинна бути поряд із домом.
– Оцінювання якості знань учнів ніяк не зміниться?
– Є у нас зміни у зовнішньому незалежному оцінюванні. Кількість предметів ЗНО залишається такою ж – 4 предмети. У цьому році, на відміну від минулого, ми поєднуємо державну підсумкову атестацію з української мови і літератури із ЗНО. Це обов’язковий предмет, учень може здати підсумкову атестацію, і його результат буде врахований для отримання атестату.
З 5 січня ми розпочали реєстрацію участі в ЗНО, яка продовжиться до 20 лютого. Абітурієнти активно заходять на сайт Одеського центру незалежного оцінювання. Реєстрація відбувається у режимі он-лайн. На сьогодні вже зареєструвалося 4 тис. наших випускників, і не тільки нинішнього року. Хто не зареєструвався, не зможе вступати до навчального закладу. Пробне тестування відбудеться наприкінці березня.
– Чи передбачені кошти на проведення ремонтів закладів освіти?
– Якщо у минулому році заклади обласного підпорядкування зовсім не отримали коштів на капремонт і будівництво, то на 2015 рік заплановано 21,6 млн. грн. Планується відремонтувати 10 інтернатних закладів, а також зробити капітальний ремонт Новобузького педагогічного коледжу, замінити систему опалення та вікна. Буде приведена до ладу Миронівська школа-інтернат, де обвалилося одне крило будівлі. На це передбачено більше 7 млн. грн.
– Зрозуміло, що у першу чергу шукаються кошти на організацію навчального процесу. А як же оздоровлення дітей? Збережуться для цього якісь можливості?
– Видатки обласного бюджету на оздоровлення становлять близько 10 млн. грн. Утримання оздоровчого центру «Орлятко» обійдеться у 5,6 млн. грн., дитячого оздоровчого закладу «Вітрила» – у 1,32 млн. грн. На придбання путівок в інші оздоровчі заклади країни виділено 4 млн. грн. На жаль, фонди державного страхування у нинішньому році не будуть фінансувати оздоровлення, тому що там відбувається реорганізація. Менше буде грошей у позашкільних навчальних закладах. Розраховувати можна тільки на захищені статті. Зараз ми шукаємо інші джерела для фінансування цих видатків.
– Що можна сказати про зарплату вчителів?
– У минулому році не було затримок із заробітною платою. І вже за це дякуємо владі. Тепер підкреслюю: гарантія обов’язкової оплати праці вчителів закріплена законодавчо, тому що всі школи області – як сільські, так і міські – фінансуються з державного бюджету. Це, дійсно, досягнення. Досі вчителі отримували заробітну плату з районного бюджета. Якщо коштів не вистачило, брали кредит і виплачували їм зарплату. А потім кредит повертали за рахунок власних надходжень до бюджету. Думаю, що тепер освітяни можуть бути впевненими у тому, що за свою працю вони отримають винагородження.
– Валерію Володимировичу, дякую за інтерв’ю!
Тетяна Філіппова