Обласна рада: очікувати ніколи!

Тему для нашої бесіди із виконуючим обов’язки голови облради Олександром Миколайовичем Смирновим не треба було вигадувати особливо: події та завдання сьогодення самі підказують і запитання, і відповіді. Отже, завершується 2014 рік, час підбивати певні підсумки та окреслювати плани на майбутнє. У цей час місце голови облради є вакантним: Олександр Миколайович Смирнов тимчасово виконує обов’язки голови Миколаївської обласної ради, а попередній її керівник Тарас Кремінь став депутатом Верховної Ради і вже відбув на роботу в парламенті. Якраз напередодні нашої зустрічі Олександр Миколайович повернувся з Києва, де брав участь у першому засіданні нового складу Верховної Ради восьмого скликання.

– Новообрана Верховна Рада України розпочала свою роботу. Ви разом із миколаївськими депутатами були присутніми у залі засідань. Які у Вас залишилися враження від першого дня її роботи?

– Це, без перебільшення, історична подія. Настрій у нашої делегації був піднесений, тому що легітимно обраний орган влади приступив до роботи. На такі події запрошується вся політична еліта, це ще раз підтверджує, що відбувається подія загальнодержавного значення.

Наша обласна рада також отримала таке запрошення.

Першим враженням була підкреслена урочистість моменту початку роботи нового парламенту. По-друге, відбулася суттєва ротація депутатського корпусу. Поки депутати отримували картки для голосування, ми знаходилися у кулуарах та спілкувалися. На перше засідання прибули практично всі, понад 400 депутатів. Було багато нових облич. Я зазначив, що ті народні обранці, які раніше були центром впливу або визначали обличчя минулого парламенту, не були вже такими популярними серед журналістів та своїх колег-депутатів. Навколо них не концентрувалося стільки людей, як коло нових особистостей, які висунулися на виборах цього року, і це було помітно. Сподіваюся, що і у керівництві комітетами, і спікерами від фракцій будуть нові люди.

Для мене це ще надія на те, що ми на порозі суттєвих якісних змін і у законодавчому органі, і в суспільстві. У мене є очікування, можливо, й завищене, що прихід нових людей змінить роботу парламенту на краще.

Настрій у депутатів був відчутно консолідований. Чітко вимальовується проєвропейська, проукраїнська більшість.

– Як налаштовані миколаївські депутати? Чи вже мають намітки перших законопроектів, у яких би вирішувалися проблеми нашого регіону?

Від Миколаївської області до парламенту обрані Борис Козир, Олександр Лівік, Артем Ільюк, Тарас Кремінь, Ігор Бриченко, Андрій Вадатурський, Аркадій Корнацький, Олександр Жолобецький. Під час урочистого відкриття роботи парламенту всі миколаївці трималися разом. Вони мають намір створити неформальне об’єднання, в якому будуть координувати свої дії і законотворчу діяльність в інтересах миколаївського регіону.

Наразі актуальною є підготовка бюджету на наступний 2015 рік. Хотілося б, щоб при роботі над цим проектом були почуті і по можливості враховані ті питання соціально-економічного розвитку, які ми традиційно намагаємося реалізувати в області. Перелік таких питань буде підготовлений департаментами облдержадміністрації для кожного депутата. В основному питання стосуються стратегічних напрямків соціально-економічного розвитку нашої території, фінансування соціально значущих об’єктів незавершеного будівництва з високим рівнем готовності, дорожнього будівництва, питання, які ставляться працівниками аграрної промисловості, перспективного розвитку морегосподарського комплексу, можливості завантаження найбільших підприємств, оздоровлення ситуації на підприємствах державної власності та інші. Це на місцевому рівні.

На загальнодержавному рівні, думаю, що для депутатів одним з головних завдань буде децентралізація влади. Потрібні зміни до Бюджетного кодексу України, котрі б склали фінансову основу для поділу повноважень між центральними органами влади та місцевим самоврядуванням. Це стосується і Податкового кодексу. Якщо ми говоримо про зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, нашим депутатам потрібно буде обов’язково внести відповідні зміни до Бюджетного і Податкового кодексів. Якщо норми законів не будуть змінені, то бюджет формуватиметься на старій законодавчій базі, і в ньому не буде ресурсів, необхідних для запуску реформ.

Голова облради Тарас Кремінь пішов у Верховну Раду. Наскільки був плідним період, коли він очолював облраду? Щовдалося, ащо – ні?

Зауважу, що заступнику завжди неетично оцінювати дії керівника. З точки зору того внеску, який Тарасу Дмитровичу як колезі-депутату вдалося зробити, я б відзначив кілька моментів. Він провів дуже багато особистих зустрічей, публічних заходів, і був у цьому дуже ефективним. Він оперативно відгукувався на об’єктивні виклики, які підносила супільно-політична ситуація у країні. Безпосередньо за його участю були реалізовані проекти, в яких проявився патріотизм миколаївців, їхня підтримка осіб, які тимчасово опинилися на нашій території. Наразі переселенців зі сходу налічується більше 7 тис. Це непроста робота, вона вимагає великої концентрації сил, і, на мій погляд, була дуже результативною завдяки тому, що голова облради постійно тримав ці питання на контролі.

Те ж можна сказати і про підтримку воїнів, які служать у зоні АТО, та їхніх сімей, або ж тих військових, які проходять ротацію у Миколаївській області. Це і підтримка волонтерського руху, і придбання спорядження для призовників з нашої області. Тарас Дмитрович займався цим предметно і щоденно. Багато працював з сім’ями військовослужбовців. Він не шкодував особистого часу на це, вихідних для нього не існувало. Він у цьому задавав тон, і багато керівників місцевого самоврядування, міст намагалися відповідати цьому ритму роботи.

Моя оцінка: він діяв самовіддано, часто не рахуючись із часом.

Мені можуть заперечити, що на недавній сесії з боку окремих депутатів була надана негативна оцінка роботі голови облради. Акцентую увагу на тому, що таких депутатів усе ж таки була меншість серед присутніх. Нагадаю: критика першої особи напряму залежить не стільки від результатів її роботи, скільки від оцінки кроків політичної сили, яку вона представляє. Тому у висловленій критиці я бачу більше політиканства, ніж бажання об’єктивно оцінювати результат діяльності голови облради. А ще є такий крилатий вислів: «Один у полі – не воїн». Критикуючи голову, депутати, за великим рахунком, виставляють негативну оцінку і самим собі.

Як би Ви оцінили роботу постійних комісій облради?

Вони тому й називаються постійними, що є діючими протягом всієї каденції органами обласної ради і незалежно займаються розглядом питань своєї компетенції. Від якості їх опрацювання залежить перспектива розгляду питань у сесійній залі. Голови комісій у нас достатньо досвідчені і працюють з самого початку скликання, а це не один рік.

Їхню ефективність я оцінюю за досягнутими результатами. Дуже продуктивно працювала комісія промислової політики, зв’язку, транспорту та енергетики, яку очолює Володимир Фукс, комісія з питань комунальної власності та приватизації Олександра Зубка, великий внесок у вирішення соціальних проблем зробила комісія Віктора Відяпіна. Завдяки прийняттю змін до обласного бюджету галузь охорони здоров’я отримала значний фінансовий ресурс, медичним закладам було додатково направлено 8,9 млн. грн.До кінця нинішнього року медики мають змогу безперервно проводити пацієнтам процедуру гемодіалізу, отримувати необхідні ліки та харчування. Медичні заклади отримали змогу закупити паливо та забезпечити тепло у приміщеннях.

Активно проявили себе депутати комісії з питань агропромислового комплексу та земельних відносин під керівництвом Юрія Кормишкіна. Великий пласт проблем дістався Сергію Рижкову та його комісії з питань охорони навколишнього природного середовища у частині вирішенння питань користування надрами, виділення суб’єктам різних форм власності земельних угідь для ведення мисливського господарства тощо. Саме на нинішнє скликання припав термін закінчення багатьох договорів на право оренди та користування земельними ділянками, і була необхідність виділяти ці угіддя новим суб’єктам з урахуванням думки і згоди землекористувачів. Це торкнулося практично всієї території області, і роботи насправді було багато.

Комісія АПК активно порушувала питання про неефективне використання земель державної власності. Причини криються у тому, що у законодавстві була закладена ідея проведення аукціонів, але методика та механізм реалізації цього закону не були прописані. Це призводить до того, що земля використовується без правовстановлюючих документів та не підлягає оподаткуванню, або взагалі простоює через відсутність документів. Нашими депутатами було ініційовано ряд звернень до Верховної Ради, на які є реакція.

Важливим підсумком роботи бюджетної комісії вважаю те, що в області добре прижився конкурс проектів та програм місцевого самоврядування. Ми щороку виділяємо кошти на співфінансування проектів, які є переможцями цього конкурсу. Нинішнього року завершується реалізація більш ніж 10 проектів з 15, на це виділено 765 тис. грн. проти 503 тис. грн. у минулому році.

Відбувся такий конкурс і у 2014 році. Зараз експертна група працює над цими проектами, і до кінця року будуть визначені переможці, які отримають значний фінансовий ресурс від області, щоб у наступному році вирішити свої нагальні проблеми. Робота набула системного характеру. Вважаю, що цей третій за рахунком конкурс теж буде результативним.

– Роботу яких депутатів Ви виділили б за останній час? Хто працював найбільш продуктивно у звітному періоді?

– Не хотів би говорити про прогульників, які з’являються на засіданнях тільки напередодні виборчої кампанії. Для цього у нас є комісія з питань депутатської діяльності, і її очільник Петро Зібров, який аналізує всі ці факти. А комісія в цілому дає оцінки поведінці порушників, проводить з ними профілактичну роботу. На жаль, є у депутатському корпусі і такі депутати, які виявляють активність лише під час виборчої кампанії, а потім поступово втрачають зв’язок із виборцями.

Серед по-справжньому активних депутатів я назвав би Олександра Голодницького, який, будучи заступником голови, фактично керував роботою комісії з транспорту, зв’язку та енергетики.

Відзначу роботу Ігоря Овдієнка, який надає багато конструктивних пропозицій щодо діяльності підприємств державної власності, а особливо суднобудування.

Добре знає проблеми дорожньої галузі Ольга Татаренко. Вона завжди «б’є в набат», звертаючи увагу на найболючіші питання, і шукає шляхи їх вирішення.

Не можна не згадати активну роботу Юрія Козловського, Федора Димова, Григорія Ташлика, які приділяють значну увагу контролю за діяльністю підприємств комунальної власності.

Позитивно оцінюю діяльність у комісії Миколи Гоменюка, Анатолія Кравченка, Маргарити Капусти, яка саме в силу своєї активної депутатської позиції очолює наразі обласне управління охорони здоров’я.

Депутат і журналіст Ярослав Індиков не випадково очолив Миколаївську обласну державну телерадіокомпанію.

Невтомним політичним бійцем можна назвати Вадима Підберезняка. У комісії культури, науки, освіти, сім’ї, молоді та спорту відзначив би Миколу Кравченка, Тамілу Бугаєнко, Марину Дубіну, Сергія Пучкова, Наталю Баштову. Серед аграріїв помітно виділяються Юрій Кормишкін, Тетяна Демченко, продуктивно працює Андрій Кротов, Микола Підгородинський.

У комісії з підприємницької діяльності та торгівлі, побутового обслуговування ефективно попрацювали Артем Хачатуров, Олександр Мезнік, а також Олександр Лівік, який не випадково був обраний народним депутатом.

– Що б Ви могли сказати про фінансовий стан області зараз, і як іде підготовка бюджету-2015?

– Наповнення бюджету йде задовільно і навіть краще, ніж варто було б очікувати, враховуючи суспільно-політичну ситуацію в країні.

За доходами ми маємо перевиконання більш ніж на 4%. У минулому році таких цифр не було. Досягнути цього вдалося за рахунок системної роботи з платниками податків. Позитивні результати роботи демонструє агропромисловий комплекс. Відзначається збільшення обсягів вантажів, що переробляються нашими портами у зв’язку з втратою таких можливостей у Криму та Маріуполі. Щодо формування бюджету-2015, то Миколаївська облдержадміністрація напрацювала достатню кількість матеріалів, які складуть основу проекту бюджету наступного року. Але без контрольних цифр, певних чітко закріплених на державному рівні показників неможливо його видати у повному обсязі. Втім, поки що практично немає необхідних даних від Мінфіну через те, що ні в якому варіанті немає проекту Державного бюджету на 2015 рік, який був би доступним у відкритому режимі. Обласний бюджет буде розглядатися не пізніше, ніж через 14 днів після прийняття закону про держбюджет.

– Питання, без якого обійтися не можна. Чи розглядаються вже кандидатури на пост голови облради? Хто ці люди?

– Я не назву жодного прізвища, але зупинюся на критеріях, яким, на мою думку, повинна відповідати людина, що претендує зайняти цю посаду.

Бажаючих бути головою облради завжди значно більше за кількістю, ніж тих, хто знає, навіщо вони хочуть прийти, вміють працювати у якості керівників колегіальних органів, добре підготовлені до роботи професіонально і можуть спиратися на підтримку більшості складу ради. Людина повинна знати, вміти, хотіти займатися тим, до чого прагне.

Втім, для мене найважливіше моральні якості майбутнього керівника облради, які мають величезне значення. Ніякими вчинками не можна отримати перевагу, якщо ти не маєш морального авторитету серед своїх колег. У жодному разі не може бути керівником облради людина, яка задіяна у корупційних скандалах, пов’язана з привласненням державної або комунальної власності, коли за нею тягнеться шлейф кримінальних справ. Той, хто претендує керувати депутатським корпусом, не повинен мати на меті досягнення якоїсь особистої вигоди, преференцій власного бізнесу або лобіювання чиїхось інтересів, як партійних, так і господарських. Це дуже важливі речі. Я завжди говорив, що посада – лише додаток до людини. Якщо у людини немає чітких моральних установок та запобіжників, ніяка посада не зробить її значущою політичною фігурою. А тим більше впливовою, тим більше авторитетною.

Зовсім інакше складається кар’єра у людини високоосвіченої, з серйозним моральним стрижнем. Вона може не мати певного досвіду управління, але здатна навчитися за короткий час та надолужити ті навички та знання, яких їй не вистачає. Це, насамперед, продемонстрував Тарас Кремінь, який всього за декілька місяців зміг значною мірою реалізувати себе як перспективний керівник.

Мене часто запитують, як я розцінюю власні шанси обійняти цю посаду. Я відповідаю на це філософськи: «Нічого не виключаю. І ніколи не кажу «ніколи». Я належу до людей того покоління, яке не звикло напрошуватися на керівні посади, але завжди відповідально ставилося до доручень. Якщо було необхідно, ми жертвували своїми особистими планами, щоб виправдати той кредит довіри, який будь-якому керівникові видається людьми, які за нього голосують або рекомендують.

Єдине серйозне обмеження, яке я бачу для керівника такого рівня саме у нинішній ситуації, – це вкрай малий термін до закінчення каденції, який би дозволив реалізувати масштабні проекти. Мова йде лише про гідне завершення розпочатих справ, а ще про недопущення непотрібної конфронтації у суспільстві і у самій раді. Збереження стабільності в складних соціально-політичних умовах стає головним завданням для будь-кого, хто прийде керувати обласною радою.

– Щоб Ви побажали працівникам органів місцевого самоврядування напередодні їхнього професійного свята?

– Хочу щиро привітати їх з цим днем. Знімаю капелюха перед керівниками органів місцевого самоврядування усіх рівнів, у яких вистачає мужності, терпіння, бажання, відповідальності виконувати цю роботу в інтересах людей, які їх обирають. Вітаю всіх та бажаю успіхів як у особистому житті, так і у роботі, у майбутньому реформуванні органів місцевого самоврядування. Сьогодні про це починають говорити, з’явилися базові документи, які дозволяють діяти.

Взагалі йдеться про укрупнення територіальних громад. Ми маємо велику кількість місцевих рад, нечисленних за складом, у яких практично відсутні виробничі потужності, де єдиним серйозним платником до бюджету є сама рада або декілька бюджетних організацій на її території. Є законодавча база, щоб вони об’єднували свої зусилля для розвитку територій. Нинішній період часу показав, що суспільство вже не чекає змін, а починає творити їх самостійно. Це помітно на таких прикладах, як волонтерський рух, різні добровольчі ініціативи. Теж саме потрібно робити і у плані соціально-економічного розвитку, підвищення конкурентної спроможності регіону, зменшення витрат на утримання органів управління, подолання корупції, для чого є потужний запит суспільства і законодавча база.

В адміністративно-територіальному устрої Миколаївської області налічується 19 районів, 5 міст обласного та 4 міста районного значення, 17 селищ міського типу та 894 сільські населені пункти. Інтереси територіальних громад області представляють 333 місцеві ради, з яких 287 – сільських, 17 – селищних, 9 – міських (міст обласного та районного значення), 19 – районних та 1 – обласна.

Найбільше селищних та сільських рад налічується у Первомайському (22), Жовтневому (21), Миколаївському та Казанківському районах – по 18 рад. Найменша кількість сільських рад (11) налічується в Очаківському районі.

За результатами виборів 2010 року до місцевих рад Миколаївської області обрано майже 6 тисяч депутатів, з яких близько 62 відсотків обрані до органів місцевого самоврядування вперше.

Роботу рад Миколаївської області та їх органів обслуговують близько 2,6 тисячі посадових осіб місцевого самоврядування, з яких близько 1,5 тисячі – безпосередньо спеціалісти. Найбільше посадових осіб місцевого самоврядування (без урахування міст обласного значення) працює у Жовтневому та Снігурівському районах – по 88, найменше – в органах місцевого самоврядування Очаківського району – 41.

Органи місцевого самоврядування Миколаївської області – це ціла армія працівників, здатних вирішувати найскладніші завдання, які ставить перед нами життя.

До усіх теплих привітань із професійним святом працівників місцевого самоврядування додав би ще одне. Давайте не будемо діяти як солдати, які очікують наказу командира. Своєму уряду ми вже одного разу сказали: не робіть нічого для нас без нас! Це передбачає не тільки участь у прийнятті рішень, але й активну роботу з реалізації прийнятих рішень і обов’язково врахування думки органів самоврядування. Адже жоден законопроект не виноситься на обговорення, якщо не пройшов процедуру погодження з усіма суб’єктами, чиї інтереси він зачіпає. У повній мірі це стосується і органів самоврядування.

– Олександре Миколайовичу, дозвольте і Вас привітати з Днем працівників місцевого самоврядування, адже це і Ваше професійне свято. І побажати здоров’я і успіхів у будь-якій справі! Дякую за інтерв’ю.

Тетяна ФІЛІППОВА

One Comment on “Обласна рада: очікувати ніколи!”

  1. “Великий пласт проблем дістався Сергію Рижкову та його комісії з питань охорони навколишнього природного середовища у частині вирішенння питань користування надрами, виділення суб’єктам різних форм власності земельних угідь для ведення мисливського господарства тощо. Саме на нинішнє скликання припав термін закінчення багатьох договорів на право оренди та користування земельними ділянками, і була необхідність виділяти ці угіддя новим суб’єктам з урахуванням думки і згоди землекористувачів. Це торкнулося практично всієї території області, і роботи насправді було багато.” – это же сколько баблусиков в карманы поплыло от такой кропотливой работы!!! А заместитель этой комиссии -наш “незапятнанный” депутат,он же гл.лесник области, так сказать -“незаинтересованное” лицо П.Паламарюк. Во как заверчено -не подкопаешься.

Добавить комментарий