У пошуках професійного майбутнього

Шкільні роки небезпідставно вважаються одним із кращих періодів людського життя. Але процес навчання – це не лише процес здобуття нових знань та позитивні емоції від спілкування з друзями, а й найвідповідальніша пора для кожної молодої людини. Адже професійне самовизначення є надважливим моментом у трудовій біографії особистості. Від того, наскільки правильно майбутній учасник ринку праці обере свою професійну стезю, залежить і його успішність як людини, і доля країни.

Звісно, професійний вибір – непросте завдання, поготів для нинішнього покоління. Ситуація на ринку праці швидко змінюється, тож важливо не помилитися із пріоритетами. Звичайно, багато що залежить від особистісних уподобань самої молодої людини, позиції його батьків та допомоги шкільних наставників. Але значною мірою на професійне самовизначення учнівської молоді впливає державна служба зайнятості. Спеціалісти цієї державної структури реалізують цілу низку профорієнтаційних проектів.

Так, протягом січня – жовтня 2014 року груповими профорієнтаційними послугами охоплено майже 33,5 тисячі осіб, що навчаються у навчальних закладах різних типів. З них 29,5 тисячі – учні загальноосвітніх шкіл (9,8 тисячі – учні 9 класів та 6,8 – учні 11 класів).

Біля стендів навчальних закладів.

Під час формування планів профорієнтаційної роботи враховуються результати соціологічних опитувань майбутніх випускників. Цього року фахівцями служби зайнятості таке опитування проводилось серед учнів 9-х та 11-х класів та їх батьків і було направлене на визначення професійних намірів старшокласників, а також вивчення ступеню впливу членів родини на вибір професії їх дітьми. В опитуванні взяли участь понад 700 випускників та майже 350 їхніх батьків.

З метою забезпечення системності в профорієнтаційній роботі з учнями ЗОШ Миколаївським обласним центром зайнятості щороку організовуються різнопланові тематичні акції профорієнтаційного спрямування.

Так, протягом квітня – травня по Миколаївській області проходила профорієнтаційна акція «Миколаївщина професійна» під гаслом «Професію пізнай – рідний край прославляй!». Особливістю акції стало ознайомлення молоді з історичним розвитком професій на території області, їх особливостями, перспективами розвитку на сучасному етапі. Розглядались ключові професійні напрямки, які були актуальні 200 років тому і сьогодні мають суттєвий попит на регіональному ринку праці. Учні ознайомились з першими кроками та розвитком торгівлі, медицини, педагогіки, агрономії, транспорту, суднобудування на Миколаївщині.

Запрошує Миколаївське відділення ННІ Національної академії внутрішніх справ.

Активна профорієнтаційна робота з молоддю триває і влітку. Щороку по Миколаївській області проводиться літня профорієнтаційна акція «Відпочинок з користю» в оздоровчих та пришкільних таборах. Літо – пора відпочинку, тому спеціалістами служби зайнятості використовуються розважальні, ігрові форми роботи з молоддю.

Наразі підбиваються підсумки осінньої профорієнтаційної акції «Палітра професій», яка тривала протягом вересня – листопада поточного року. Під час проведення акцій використовувалися різноманітні форми роботи. З початку року проведено: 43 акції «Випускник» (4643 учні), 30 днів відкритих дверей центру зайнятості (взяли участь 1098 учнів), 62 презентації професій та 12 презентацій навчальних закладів (1567 та 645 учнів відповідно), 30 екскурсій на підприємства (894 учні), 3 групові консультації із застосуванням психодіагностичного тестування для 73 учнів, 52 інтерактивні заходи (2117 учнів), 81 захід для працівників закладів освіти та 57 заходів для батьків учнів (1652 та 1452 особи відповідно) тощо.

Олена Димчишина.
 

А 27 листопада в приміщенні Миколаївського міського Палацу творчості учнів відбувся заключний етап акції – загальноміський ярмарок професій і навчальних місць «Професія. З-D формат» під гаслом «Професію пізнай – навчальний заклад обирай!», організований обласним центром зайнятості за сприянням Миколаївської міської ради.

Головне завдання заходу – допомогти нинішнім школярам остаточно визначитися зі своїми професійними уподобаннями, ознайомитися зі світом професій та умовами навчання в навчальних закладах Миколаївського регіону. Участь у ярмарку взяли понад 600 учнів 9-11 класів із 37 загальноосвітніх шкіл обласного центру.

Вже у вестибулі другого поверху на відвідувачів ярмарку професій і навчальних місць чекали представники миколаївських вишів, котрі ознайомлювали потенційних абітурієнтів із умовами вступу та навчання. Свої можливості презентували 12 вищих навчальних закладів ІІІ – IV рівнів акредитації м. Миколаєва. Серед них – такі відомі виші, як Миколаївський державний університет ім. Сухомлинського, Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова, Чорноморський державний університет ім. Петра Могили, Миколаївський національний аграрний університет і ті навчальні заклади, які досить нещодавно розпочали свою діяльність.

Так, молоді «капітани» презентували можливості Миколаївського факультету морського та річкового транспорту Київської державної академії водного транспорту імені гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Тут готують спеціалістів по судноводінню та експлуатації суднових енергетичних установок для потреб морського та річкового транспорту. Тож завдяки ярмарку багато хто зі школярів мав змогу дізнатися, що вже і в Миколаєві готують майбутніх «морських вовків».

Привертав загальну увагу і стенд Миколаївського відділення Навчально-наукового інституту Національної академії внутрішніх справ. Начальник освітнього закладу, полковник міліції Юрій Сірий розповів, що в Миколаївському відділенні можна здобути вищу юридичну освіту, а по закінченні закладу – працевлаштуватися як в органах внутрішніх справ, так і в цивільних організаціях і установах.

Окрім того, за допомогою фахівців обласного центру зайнятості юнаки та дівчата мали змогу отримати необхідну інформацію про світ професій, пройти тестування з визначення професійних здібностей та нахилів, ознайомитися з можливими методами оволодіння професією.

Потому ж усіх запросили до актової зали, де відбулася презентація навчальних закладів Миколаєва.

– Переконана, що сьогодні навчальні заклади доведуть, що вони достойні таких студентів, як ви, – сказала, звертаючись до присутніх, директор обласного центру зайнятості Олена Димчишина. – Ваша профорієнтація – ваше подальше життя, це і самореалізація, і духовна складова. Тож бажаю, щоб захід пройшов цікаво, корисно, а головне – результативно. І нехай щастить вам у подальшому житті!

Презентація НУК ім. адмірала Макарова.

«Людина щаслива лише тоді, коли може реалізувати себе. А улюблена робота – це і є щастя», – додала зі сцени заступник Миколаївського міського голови Маргарита Сапожнікова.

Після вітальних слів учні з неприхованою цікавістю передивилися презентації навчальних закладів. Діти дізнались і про особливості здобуття професій у тому чи іншому виші, і про умови проживання та дозвілля тощо, а також – отримали неабияку естетичну насолоду. Бо студенти вишів, представляючи альма-матер, і майстерно співали, і запально танцювали, і вдало жартували.

Одне слово, захід, як і передбачали організатори, пройшов цікаво та корисно. І, безперечно, допоміг молоді визначитися зі своїм професійним майбуттям.

Андрій ТЮРІН
Фото автора 

Добавить комментарий