«Сорочинський ярмарок» на миколаївській сцені

Успіх Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького під час VIII театрального фестивалю Міжнародного Чорноморського клубу «HOMO LUDENS» був такий шалений, що Миколаївський академічний художній російський драматичний театр просто змушений був влаштувати обмінні гастролі. «Сарафанне радіо» зробило свою справу: зал був переповнений. Дві денні і дві вечірні вистави не залишились поза увагою. Глядачі могли оцінити сценічні версії п’єс «За двома зайцями» Михайла Старицького та «Сорочинський ярмарок» Миколи Гоголя.

Що «читається» зі сцени?

– Творча індивідуальність головного режисера театру Євгена Курмана, прагнення до сучасної інтерпретації класичних творів, «єдиний порив» усього колективу, що забезпечує вдалий сценічний ансамбль, неперевершена майстерність провідних акторів. У кулуарах фестивалю одразу констатували й той факт, що «у них співає навіть балет».

Отже, 6 листопада під час гастролей Кіровоградського театру миколаївці побували в Сорочинцях на справжньому ярмарку і відкрили для себе дивину: Чорт може бути добрим і допомагати закоханим одружитися, бо сам був закоханий і вигнаний з пекла. Наскрізною ниткою твору є філософська дилема: якщо навіть чорти вміють творити добро, то чого ж люди бісяться і не дають один одному жити у мирі та спокої?

Сюжет вистави відомий кожному українцеві з дитинства. Скільки чули! А от довелось побачити. Вже другий Чорт на миколаївській сцені «обаятєльний» (згадайте білорусів на минулорічному фестивалі). Саме цей персонаж (актор Євген Скрипник) першим з’являється в залі під спів цвіркуна та палючу, несамовиту тишу української ночі. Слід відзначити, що грим та костюм цього суперечливого образу виконані стримано, не одразу зрозуміло хто він, і це добре для розвитку сюжету: глядач повинен сам оцінити персонажа за вчинками, осмислити, «переболіти» проблемою і вирішити, в яку скриньку – «добра» чи «зла» – покласти цей пакунок.

Миколаївський театрал прийняв виставу з перших хвилин. Український колорит, напівжартівливий виклад теми життя українства перегукуються із сучасною інтерпретацією паралельного невидимого світу зла, яке супроводжує людину протягом життя. Саме воно змушує людей грішити. Сорочинські «грішники» смішні та доброзичливі. Глядач одразу прощає їм «пригрішенія». Це кумедно і весело, по-справжньому. Знову згадуються слова міністра культури Євгена Нищука, висловлені на миколаївській сцені, про те, що театр лікує. Після вистави багато глядачів вийшли з вилікуваними душами і думкою приходити у храм мистецтва ще і ще.

Що за вистава без кохання? Тут воно є: щире і безкорисливе. Це треба бачити. «Парочка», яку миколаївці полюбили у виставі «Назар Стодоля», продовжує вражати високим професійним рівнем і просто природною красою в «Сорочинському ярмарку». Гриць (заслужений артист України Олександр Ярошенко) щиро покохав Параску (артистка драми Олеся Бушмакіна). Так покохав, що готовий життя віддати. Різні перепони стають на шляху до їхнього одруження, але кохання перемагає, зло примирюється з добром, весілля відбулося.

Якби ще в житті все було зрозуміло так, як на сцені, люди не мали б проблем.

Вразило все: масові сцени, монологи, діалоги, вокал, хореографія, «нестандартні», осучаснені костюми, звичайні, але багатофункціональні декорації, чудовий оркестр. Усі сценічні елементи органічно поєдналися в одне ціле – виставу, пронизану однією ідеєю: сутності людського життя.

Традиційна тема «шароварщини», якою спекулюють недруги, відпала сама собою. Шаровари були, а от примітивізму і негативу, які пов’язують з цим поняттям, не було. Була прекрасна і правдива картина життя, побуту прекрасного українського народу, який гордий своєю історією, традиціями, любить і шанує народну творчість, гумор. Народ виховує. І це аксіома.

Говорити можна довго і переконливо. Безсумнівним є бажання миколаївських глядачів бачити кіровоградських акторів на своїй сцені ще і ще. Тепер черга миколаївців відвідати Кіровоград і завоювати серця місцевого глядача. Гастролі Миколаївського російського театру відбудуться на кіровоградській сцені 15 і 16 листопада. До перегляду запропоновані вистави «Шесть блюд из одной курицы» Г. Слуцкі, «Руководство для желающих жениться» А. Чехова, «Кот в сапогах» Є. Муравйова, Є. Шашина.

Лара ФІЛІН

One Comment on “«Сорочинський ярмарок» на миколаївській сцені”

  1. Сучасні українські автори публікуються тут: http://www.dnipro-ukr.com.ua
    Проза та поезія, драма, інтерв’ю з відомими драматургами, режисерами і акторами, критика та творчість найкращих митців світової літератури – все це знайдеться на сторінках журналу «ДНІПРО».

Добавить комментарий