Злочин проти природи

До редакції звернувся директор Баштанського мисливсько-рибальського господарства С.М. Теселько з проханням допомогти зупинити свавілля, яке чинять мисливці приватного господарства «Забава-1».Свідками незаконного полювання на чужій території неодноразово були сам керівник господарства, єгері та мисливці, проте контролюючі органи чомусь і досі не звернули на це уваги.

Земельний розподіл

У вересні 2012 року рішенням XI сесії Миколаївської обласної ради шостого скликання об’єднанню громадян «Баштанське МРГ» строком на 15 років було надано в користування мисливські угіддя загальною площею 41873,29 га, що розташовані на території 9 сільських рад та однієї міської. Проект рішення був затверджений колишнім головою обласної ради Ігорем Дятловим. Окрім того, у липні цього ж року Баштанська райдержадміністрація уклала договір із Баштанським мисливсько-рибальським господарством, згідно з яким воно отримало в користування землі запасу загальною площею 7177,2 га. За умовами договору МРГ мало право використовувати ці землі для ведення мисливського господарства.

Проте вже на наступній сесії депутати внесли зміни до попереднього рішення обласної ради, закріпивши за Баштанським МРГ мисливські угіддя меншою площею, а саме – 39238,09 га. Таким чином на 2635,2 га зменшилася площа земель запасу та площа угідь, що знаходяться на території Інгульської сільської ради, раніше наданих об’єднанню громадян. Того ж дня вивільнені землі віддали О.В. Бородюку – керівнику ПП «Забава-1». Окрім того, приватний підприємець отримав вагому частку мисливських угідь, розташованих на території Лоцкинської (4029,7 га), Новоолександрівської (4570,8 га) та Мар’ївської (893 га) сільських рад Баштанського району.

Спираючись на нове рішення обласної ради, Баштанське МРГ уклало договір на ведення мисливського господарства з обласним управлінням лісового та мисливського господарства. За його умовами об’єднання громадян узяло на себе зобов’язання охороняти та відтворювати державний мисливський фонд, негайно інформувати природоохоронні органи про виникнення загрози знищення тварин та ін. У разі порушення умов договору мисливсько-рибальське господарство відповідатиме за законом.

Закон не для всіх?

Та річ у тому, що на угіддях, наданих у користування об’єднанню громадян «Баштанське МРГ», полюють не лише вони. За словами керівника господарства Сергія Теселька, мисливці та єгері ПП «Забава-1» вже давно здійснюють незаконне полювання на мисливських угіддях, розташованих на території Явкинської, Костичівської та Інгульської сільських рад, де в Баштанського МРГ після перерозподілу залишилися вільні землі: балки, лісосмуги, яри, толока, річка, болото. Факти неодноразового браконьєрського полювання були зафіксовані єгерями господарства С.М. Козирєвим та М.Г. Бірюком, депутатом районної ради М.В. Зайком та самим С.М. Тесельком.

«Сьогодні «Забава-1» орендує більше 16 тис. га землі тільки в Баштанському районі, а є ще й у Жовтневому. Та, наскільки мені відомо, в нашому районі їм вже немає на кого полювати, тож мисливці, не довго думаючи, перебралися на угіддя, надані в користування мисливсько-рибальському господарству, – розповідає Сергій Теселько. – І хоча наші єгері охороняють територію, всюди виставлені аншлаги (природоохоронні знаки, на яких вказана назва мисливського господарства. – Прим. автора), браконьєрів це не зупиняє. Мова йде про безжалісне знищення тварин, адже горе-мисливці не звертають уваги ні на терміни полювання, ні на кількість наявної дичини, вони відверто нехтують законами України та морально-етичними нормами».

Цього року мисливці приватного підприємства «завітали» на відкриття сезону полювання на водоплавну дичину по річці Інгул. За словам Сергія Миколайовича, на його вимогу вони відмовилися пред’явити документи, які дають право полювати на цій території, пояснивши, що всі питання буде вирішувати єгер «Забави-1» С.В. Жуковський. «Той, у свою чергу, проігнорував мої вимоги, зауваживши, що документи мисливців – у порядку. Також він попередив, що до кінця року мисливсько-рибальське господарство взагалі може залишитися без мисливських угідь», – згадує його директор.

Тоді з непроханими гостями зустрівся і єгер Баштанського МРГ С.М. Козирєв, який несе відповідальність за угіддя, розташовані на території Явкинської сільради. «Чужих мисливців на відкриття приїхало чоловік двадцять, не менше, у той час, як наших було лише четверо. Я попросив їх зареєструватися та запропонував їм придбати відстрільні картки, на що ті відповіли, що мають свої. Необхідних документів вони так і не надали, зауваживши, що директор «Забави-1» заборонив їм це робити. Виходить, Закон України «Про мисливське господарство та полювання» не для них», – розповідає лісник.

У середині жовтня під час чергового обходу Сергій Козирєв почув постріли, які лунали біля водосховища. Під’їхавши ближче, єгер побачив, як мисливці «Забави-1» з собаками влаштували полювання на фазана. «Я зробив їм зауваження, та браконьєри не припинили безчинствувати. Їх єгер Л.О. Мойстренко відповів мені в грубій формі, натякнувши, що я не маю права вказувати їм, де полювати. І це при тому, що водосховище та мисливські угіддя, на яких вони здійснювали полювання, розташовані на території Явкинської сільської ради, – говорить С.М. Козирєв. – Наші ж мисливці тільки готували документи та планували розпочати полювання на фазана не раніше 8 листопада». Більше того, за законом кожен мисливець, який використовує під час полювання собак, повинен мати на них паспорт. У мисливців «Забави-1», за словами С. Козирєва, паспортів на тварин не було, принаймні на прохання єгеря вони їх не пред’явили.

Із приводу браконьєрства на території даної сільської ради директора МРГ С. Теселька та керівника ПП «Забава-1» О. Бородюка навіть викликали на засідання постійної комісії обласної ради. Але, за словами Сергія Миколайовича, приватний підприємець тоді зайняв позицію нейтралітету, заявивши, що він на угіддях господарства не полює, тому не в курсі справи. В ході телефонної розмови факт браконьєрства заперечив і заступник директора підприємства Олександр Панський. Він уточнив, що «Забава-1» усе ж таки має 800 га землі на території Костичівської сільради. «Ми впродовж двох років намагаємося встановити межі наших земель на території Костичівської та Інгульської сільрад, кілька разів збиралися з місцевими депутатами. Проте директор Баштанського МРГ не надав нам жодних документів, які посвідчують його право користуватися мисливськими угіддями», – говорить О. Панський. Також Олександр Петрович наголосив, що відстрільні картки в його мисливців уповноважений перевіряти лише районний чи обласний мисливствознавець, а не директор мисливсько-рибальського господарства чи єгері.

Безчинство – поза увагою?

Єгер Баштанського МРГ Микола Бірюк відповідає за мисливські угіддя, розташовані на території Костичівської та Інгульської сільських рад. Він також неодноразово бачив мисливців «Забави-1» на угіддях мисливсько-рибальського господарства. «Це розпочалося ще в минулому році. Я тоді зустрівся з заступником директора підприємства О.П. Панським, він пообіцяв, що більше не допустить браконьєрства. Та і цього року нічого не змінилося. Полювання на фазана вони розпочали значно раніше, ніж наші мисливці, до того ж на території Костичівської сільради», – розповідає Микола Григорович.

Депутат Баштанської районної ради Микола Зайко також говорить, що мисливці «Забави-1» ведуть себе нахабно, а спроби домовитися з ними по-людськи не дають ніякого результату. Навіть він, представник народу, не розуміє, як вирішити цю конфліктну ситуацію та зробити так, щоб полювання відбувалося в рамках закону.

«Ми несемо великі збитки. Вони знищують дичину, яку ми підгодовуємо, оберігаємо від хижаків. У результаті нашим мисливцям, які регулярно купують відстрільні картки, вже немає на кого полювати. Зараз вони відстрілюють наших пернатих, а скоро ж розпочнеться сезон полювання на лисицю, зайця…», – бідкається директор мисливсько-рибальського господарства С. Теселько. Він також намагався вирішити проблему мирним шляхом – пропонував керівникові та мисливцям «Забави-1» придбати відстрільні картки за ціною, яку сплачують мисливці Баштанського МРГ. Тим паче, що вартість сезонної картки становить 200 грн., разової – 30 грн. (погодьтеся, що це не такі вже й великі гроші), проте ті навідріз відмовилися.

Директор Баштанського мисливсько-рибальського господарства неодноразово звертався по допомогу до першого заступника начальника обласного лісового та мисливського господарства А.А. Гурка, депутата обласної ради В.О. Фроленка, який входить до складу комісії облради з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів, проте так і не отримав від них жодної відповіді. Повідомив Сергій Миколайович про факти браконьєрства й районну прокуратуру, яка наразі займається розглядом цієї справи.

«У нашій країні відбулися великі зміни в керівних органах влади, йде війна, щодня люди гинуть за краще життя, а в нас і досі гроші та зв’язки панують над Законом», – зауважує Сергій Теселько.

Управління лісового та мисливського господарства, говорять єгері Баштанського МРГ, пильно стежить, щоб вони добре годували тварин, поповнювали їх чисельність, охороняли мисливські угіддя, слідкували за дотриманням законодавства під час полювання, а поведінка мисливців «Забави-1» чомусь залишається поза його увагою.

Анна НІКУЛІНА

P.S. Цей матеріал редакція направляє на реагування до обласного управління лісового та мисливського господарства та сподівається, що звернення мисливців, нарешті, буде почуте й контролюючий орган докладе максимум зусиль для вирішення конфліктної ситуації.

One Comment on “Злочин проти природи”

  1. Ось дочекаємось поки повернеться на своє крісло через суд той дядько, який і доклав рук до того, щоб угіддя області перейшли в приватні руки. Той дядько пан Паламарюк видно й розбагатів на відкатах за доходну земельку, скільки іномарок, отелів, котеджів придбав для своєї рідні. Тож довго доведеться чекати відповідного реагування на звернення мисливців)))))))). Таких хапуг треба не просто в смітник викидати, а ізолювати від нас за грати. Накрадене майно повернути громаді. Інакше грош ціна тим законам про люстрації та іншим, коли хабарників, крадіїв випускають під заклад.

Оставить комментарий