Творити добро і не здаватися

Цьогорічний VIII театральний фестиваль Міжнародного Чорноморського клубу «HOMO LUDENS» був особливим. Організатори доклали чимало зусиль, щоб зібрати кращі колективи України, які б показали вистави про Т.Г. Шевченка або за його творами у новому, незвичному ракурсі. Творчий пошук, нестандартне мислення, незвичні сценічні засоби вираження мали місце на сцені кожного вечора, у кожній виставі. Лишень відкривалася завіса, і глядач миттєво поринав у світ невмирущого шевченкового слова. Від маленького хлопчика до великого генія пройшов Шевченко по сцені крізь століття, сколихнув почуття, перевернув свідомість. У багатьох глядачів виникло бажання ще раз перечитати Шевченка, прийняти його у своєму серці.

Проходив фестиваль з 3 по 12 жовтня у Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі. Цього року організатори фестивалю відійшли від традиції показувати свої вистави поза конкурсом. 

На суд глядачів і журі (основного і альтернативного – журналістського) була винесена й вистава Миколаївського художнього театру «Дні Тараса». Ризик був виправданий: у номінації «Краща чоловіча роль» обидва склади журі переможцем визнали заслуженого артиста України Андрія Жилу за роль Тараса у Чорному. 

– Що за дивна роль? – напевне, поставить запитання читач.

– Ніякої дивини немає. Йдучи за творами Шевченка, режисер-постановник вистави М. Кравченко, заслужений діяч мистецтв України, заслужений діяч мистецтв Росії, усвідомив, що генія українського народу не можна показувати однобоко. Тому на сцені глядач побачив двох Шевченків: молодшого в білому та старшого в чорному. Як пояснював сам постановник, у свідомості Великого Кобзаря поєднувалися ліризм та заклик до боротьби за свободу. У певні періоди свого життя він був різний. Результат роботи – шалені оплески і ще один, неочікуваний постановником диплом за так звані «живі декорації» –  «За краще художнє оформлення вистави» (Микола Кравченко).

Останній день фестивалю подарував миколаївцям зустріч з міністром культури України, який зіграв моновиставу за поезією миколаївського поета Миколи Вінграновського «Прекрасний звір у серці». Це – окрема тема для окремої розмови. І це – нова планка для наступного фестивалю.

Частина коштів, зібраних під час фестивалю, була вручена прямо на сцені театру сім’ям з дітьми-інвалідами, які змушені були евакуюватися зі сходу країни. 

Допомога з рук міністра дорогого коштує. Талановитий актор та енергійний громадський діяч, заслужений артист України Євген Нищук зазначив, що театр лікує. Дійсно, миколаївський театральний фестиваль вилікував сотні людських душ. Шевченко ж крізь віки продовжує творити добро руками його нащадків і закликає не здаватися, не зламатися, вистояти в боротьбі.

Лара ФІЛІН

Добавить комментарий