Професійна орієнтація: дороговказ у доросле життя

Час від часу доводиться почути таку думку: мовляв, центри зайнятості займаються виключно працевлаштуванням безробітних громадян. Але ж це не зовсім так! Одне із головних завдань державної служби зайнятості – проведення профорієнтаційної роботи, тобто – ще зі шкільної чи студентської лави допомогти майбутнім учасникам ринку праці правильно обрати подальший професійний шлях. Адже від того, наскільки кожна молода людина реалізує дарований природою творчий потенціал та отриманий при навчанні багаж знань та практичних навичок, великою мірою залежить і рівень успішності самої молоді, і те, яку користь матиме саме суспільство.

Звичайно, питання вибору професії турбувало не одне покоління школярів чи студентів, поготів у наш складний та швидкоплинний час. Як правильно окреслити майбутній професійних шлях, не помилитися із важливим життєвим вибором – задача з багатьма невідомими для старшокласників та їхніх батьків. І тут на допомогу юні приходять фахівці державної служби зайнятості, які у своїй повсякденній роботі приділяють даному питанню важливе значення, з тим, аби старшокласники змогли врахувати потреби сучасного ринку праці та співставити з власним баченням обраної професійної сфери. Для цього з метою ознайомлення молоді зі світом професій службою зайнятості організовуються різноманітні тематичні заходи.

Навесні профорієнтаційна акція «Миколаївщина професійна» охопила кожен куточок Миколаївської області. Під гаслом «Професію пізнай – рідний край прославляй!» старшокласники знайомилися з історичним розвитком професій на території області, їх особливостями і перспективами на сучасному етапі. Розглядались ключові професійні напрямки, які були актуальні ще двісті років тому, та й сьогодні мають суттєвий попит на регіональному ринку праці. Майже 7 тисяч учнів ознайомились з етапами розвитку торгівлі, медицини, педагогіки, агрономії, транспорту, суднобудування на Миколаївщині.

Але профорієнтаційна робота не знає канікул, тож традиційно сьомий рік поспіль по області проводилася літня акція «Відпочинок з користю» в оздоровчих та пришкільних таборах. Літо – пора відпочинку, тому спеціалістами служби зайнятості, аби не перевантажувати дітей, використовувалися суто розважальні, ігрові форми роботи з молоддю. Протягом літа про особливості тієї чи іншої професії дізналися понад 3 тисяч дітлахів.

Літню акцію для молоді змінила осіння – «Палітра професій», яка стартувала в Миколаївській області з першим шкільним дзвоником. У рамках акції проводяться професіографічні зустрічі, презентації навчальних закладів та професій, економічні екскурсії на підприємства, професійні вікторини, тематичні дискусії, уроки-практикуми, майстер-класи та конкурси творчих робіт тощо. Як зазначила перший заступник директора Миколаївського обласного центру зайнятості Вікторія Зимня, в рамках акції «Палітра професій» у вересні та жовтні проведено «Тижні захисту прав дітей». Протягом двох тижнів відбувалися заходи для неповнолітніх дітей та їхніх батьків, роботодавців, на яких висвітлювалися правові аспекти працевлаштування неповнолітніх, питання забезпечення трудових прав і інтересів дітей на ринку праці.

Традиційно з вересня продовжив свою роботу Молодіжний центр «Моє майбуття», який можна назвати осередком профорієнтаційної роботи в м. Миколаєві. Для відвідувачів центру пропонуються групові консультації щодо вибору професій, проведення тестування, ознайомлення з актуальними на ринку праці професіями. Так, у минулому навчальному році в центрі пройшло 37 занять, в яких взяли участь майже 700 учнів. Щочетверга центр зустрічає нових гостей.

З початком нового навчального року відновились заняття в «Школі волонтерів» для учасників проекту «Професійний вимір», студентів вищих навчальних закладів м. Миколаєва, які в минулому році проходили теоретичний курс вивчення профорієнтаційних основ, а тепер будуть переходити від теорії до практики. До участі в проекті залучені студенти трьох миколаївських вишів, які навчаються за спеціальностями «Соціальна робота» та «Психологія». До речі, даний проект розширює і можливості студентів як майбутніх фахівців, адже вони отримують професійний досвід у сфері майбутньої кваліфікації.

* * *

Ось лише деякі приклади того, як спеціалісти служби зайнятості допомагають дітям краще визначитися зі своїм професійним вибором.

Так, 7 жовтня у Миколаївській загальноосвітній школі № 35 відбувся профорієнтаційний захід, присвячений Дню юриста. В гості до учнів двох дев’ятих класів завітали начальник відділу активної підтримки безробітних Заводського районного центру зайнятості Тетяна Сухова та директор юридичної фірми «Студіо Легале» Вадим Мельников.

Вадим Іванович, до речі, – зовсім молодий фахівець, який лише чотири роки тому закінчив один із миколаївських вишів. За державною програмою «Перше робоче місце» він влаштувався на посаду головного спеціаліста-юрисконсульта в одній із державних установ міста, де отримав практичний досвід та закріпив набуті в університеті теоретичні знання.

Життя склалося так, що Вадим Мельников деякий час перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний. Але, завдяки слушній пораді спеціалістів Заводського центру зайнятості, він скористався наявною можливістю та, отримавши одноразово матеріальну допомогу по безробіттю, відкрив власну справу – а саме юридичну фірму «Студіо Легале». І тепер Вадим Мельников разом із дружиною надають різноманітну юридичну допомогу як державним органам та приватним організаціям, так і пересічним громадянам.

Отже, завдяки отриманим знанням та допомозі державної служби зайнятості, молодий юрист знайшов себе та, відкривши власну справу, впевнено дивиться у день прийдешній. «Але для того, щоб стати успішним юристом, – розповів дев’ятикласникам Вадим Іванович, – у школі та університеті потрібно наполегливо та добре навчатися, а також цікавитися філософією, історією, правом поза шкільним курсом. Ці знання будуть вам у пригоді, якщо ви забажаєте стати юристом».

Вадим Мельников відповів на численні запитання хлопців та дівчат, а також запросив школярів здійснити екскурсію на його фірму. А представник Заводського РЦЗ Тетяна Сухова запевнила, що районний центр зайнятості завжди готовий надати будь-яку допомогу в працевлаштуванні та профнавчанні. Аби майбутні випускники могли краще обрати свою альма-матер, їм від Заводського РЦЗ був подарований «Довідник навчальних закладів Миколаївської області».

* * *

У стінах Корабельного районного центру зайнятості щочетверга проходить засідання Молодіжного центру «Моє майбуття». Сюди запрошуються учні випускних класів загальноосвітніх закладів району. 9 жовтня гостями Молодіжного центру стали учні 10-х та 11-х класів ЗОШ № 14 та ЗОШ № 44 та їх вчителі.

Під час зустрічі головним спеціалістом відділу активної підтримки безробітних Корабельного РЦЗ Тетяною Редчиць надавались роз’яснення стосовно мети організації профорієнтаційної роботи, а також нових методів підходу до вибору професії учнівською молоддю.

Першочергова увага під час бесіди приділялась важливості оптимального вибору професії з урахуванням трьох основних факторів – «Хочу», «Можу», «Треба»та сутності послуг, що їх надає служба зайнятості школярам. Також порушувалися нагальні питання працевлаштування неповнолітніх віком від 15 до 18 років.

А працівникам закладів освіти було надано інформацію про послуги служби зайнятості для молоді, а саме: можливість проходження психодіагностичного обстеження з метою визначення провідної сфери діяльності, підходящої професії, участь у профінформаційних та профконсультаційних заходах та інше. Присутні дізналися про ситуацію на сучасному ринку праці та перспективи працевлаштування за професіями, які користуються попитом у місцевих роботодавців.

На згадку про зустріч учні та вчителі отримали різноманітні буклети з інформацією про послуги служби зайнятості, довідники навчальних закладів Миколаївщини, перелік професій, за якими здійснюється професійна підготовка безробітних за сприянням служби зайнятості тощо.

* * *

Новий навчальний рік запрошує молодь до нових звершень, закликає втілити в життя цікаві ідеї та збудувати плани на майбутнє. А спеціалісти служби зайнятості завжди готові допомогти молодому поколінню зробити перші впевнені кроки до свідомого та вдалого професійного вибору.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Оставить комментарий