Гіркий «подарунок» до свята

На початку жовтня в Україні традиційно святкується День працівників освіти. Промовляючи на урочистих заходах чимало красивих слів на адресу педагогів та відзначаючи їх надважливу роль у вихованні майбутнього покоління, наші можновладці, на жаль, часто-густо не підкріплюють свої промови реальною турботою про галузь освіти.От і вчителі загальноосвітніх шкіл Доманівщини напередодні свого професійного свята отримали від місцевої влади замість подарунків гучного ляпасу. Через зменшення фінансування освітянської галузі сіячі розумного, доброго, вічного у своїх розрахункових листках по заробітній платі за вересень не дорахувалися 20-відсоткової доплати за престижність учительської праці…

Одразу зауважимо: доманівська районна влада готувала неприємного «сюрприза» вчителям заздалегідь, ще навесні. Річ у тім, що 25 березня 2014 року Постановою Кабінету Міністрів України № 88 було внесено зміни щодо порядку нарахування надбавки у розмірі 20 відсотків посадового окладу педагогічним працівникам, у тому числі вчителям загальноосвітніх шкіл. Отже, тепер, відповідно до нововведення, педагоги ГАРАНТОВАНОотримують не 20-відсоткову надбавку за свою нелегку працю, а у розмірі – до 20 відсотків. На практиці це може означати як доплату в розмірі 20%, так і 10%, і 5 відсотків, а також…. 0%, тобто взагалі нічого. В урядовій постанові також роз’яснюється, що рівень надбавки встановлюється керівником навчального закладу (установи) у межах фонду оплати праці.

Доманівським можновладцям закортіло скористатися цим ноу-хау якомога швидше. Уже в квітні поточного року на нараді директорів шкіл, що відбулася у начальника районного відділу освіти С.М. Дудка, за участю представників районного фінансового управління та райдержадміністрації, були озвучені наміри скоротити фінансування освітньої галузі через брак коштів у бюджеті. А керівникам навчальних закладів настійливо порекомендували, щоб звести «дебет з кредитом», пожертвувати 20-відсотковою доплатою вчителям.

Тоді, дізнавшись про таку «перспективу», педагогічні колективи ряду доманівських шкіл висловили рішучий протест проти наступу на права вчителів. Тож районна влада, побачивши таку бурхливу реакцію освітянської спільноти, відмовилася від своїх первинних планів. Голова райдержадміністрації Василь Іванченко пообіцяв, що доплати до вересня будуть збережені, а за цей період районна влада наполегливо шукатиме додаткові фінансові резерви наповнення районного бюджету – з тим, щоб і в майбутньому не позбавляти педагогів стимулу до праці.

Та не минуло й півроку… Вже у вересні керівники загальноосвітніх шкіл Доманівщини отримали з відділу освіти новий, урізаний кошторис. Його не тільки не вистачало для того, щоб виплачувати вчителям 20-відсоткову доплату, а й, за словами директора Доманівського РНВК «ЗОШ І – ІІІ ст. № 1» Віталія Богдана, довелося навіть «перекидати» близько 15 тисяч гривень з інших статей шкільного бюджету, аби повністю виплатити зарплату за вересень. «І це при тому, – додає Віталій Вікторович, – що на харчування кожного учня передбачено всього 5 гривень замість 12-ти гривень, необхідних, аби дотриматися санітарних норм по раціону. Крім того, нам не вистачає 40 тисяч гривень на забезпечення наших потреб у газі, 20 тисяч гривень – на електроенергію, 4 тисячі – на водопостачання. Щоб зекономити на тій же воді, наші діти і педагоги натепер змушені користуватися туалетами не всередині шкільної будівлі, а на дворі…».

Отакий невеселий, зовсім несвятковий настрій панував у педагогічних колективах Доманівщини напередодні Дня вчителя. Власне, у переддень свого професійного свята десятки педагогів вирушили не на урочистості, організовані районною владою, а на свою акцію, присвятивши її Дню працівників освіти. Місцем «святкування» учителів одразу з декількох шкіл району став майдан якраз навпроти Доманівської райдержадміністрації та районної ради.

Зрозуміти обурення педагогів можна. Ще до почату заходу мені вдалося поспілкуватися з деякими учасниками акції протесту. За їх словами, внаслідок ліквідації 20-відсоткової доплати за престижність професії за вересень вони отримали на 400-600 гривень менше, ніж у серпні. «І з доплатою при нинішніх цінах про який престиж можна вести мову, – у розпачі сказала мені одна з вчительок. – Нині ж і на хліб, мабуть, не вистачатиме». Якщо досвідчений педагог, маючи високу категорію та працюючи на півтори ставки, ще може заробити близько 2,5 – 3 тисяч гривень, то молодому вчителю зовсім непереливки – він принесе додому жалюгідні 1400 – 1500 гривень. Як за такого «добробуту» створювати сім’ю, народжувати дітей? І ще одне важливе запитання: а з яким настроєм педагоги вестимуть уроки та навчатимуть дітей знанням та іншим чеснотам? Чи не понизиться внаслідок недолугих, недалекоглядних рішень рівень надання освітніх послуг?

Чи задавалися цим питанням чиновники, коли приймали рішення механічно «обрізати» 20-відсоткову доплату освітянам?

– Та це рішення не я приймав, а директори шкіл, – спробував второпати мені начальник районного відділу освіти Сергій Дудко. –  Я ж ніякого впливу на фінансово-господарську діяльність шкіл не маю…

Дивне зізнання від «головного освітянина Доманівщини». Адже саме начальник райвідділу освіти затверджує кошториси навчальних закладів району і доводить до них фінансові плани. Істотно зменшений кошторис на вересень (якраз приблизно на суму 20-відсоткової доплати) надійшов до навчальних закладів саме з районного відділу освіти. Крім того, а чи не страждає Сергій Михайлович на забудькуватість, адже саме ним був підписаний наказ № 228 від 29 серпня цього року, яким, зокрема, наказується «не встановлювати з 1 вересня 2014 року надбавку за престижність професії керівникам навчальних закладів району, їх заступникам та працівникам районного методичного кабінету у зв’язку з відсутністю фонду оплати праці для вказаних виплат».

Зрештою, цікаво: якщо Сергій Дудко не впливає на діяльність навчальних закладів, то навіщо тоді взагалі потрібен такий «начальник освіти району»?

До речі, освітяни, зібравшись на площі поблизу райдержадміністрації, немов на підтвердження мого припущення, тримали в руках плакат «Геть руки Дудка С.М. від освітянської казни!» та гучно вимагали: «Дудка геть!». Самого ж освітянського начальника і близько не було на розпеченому від людського обурення майдані…

Утім, педагоги насамперед прийшли «провідати» не пана Дудка, а голову райдержадміністрації Василя Іванченка. Адже саме цей чиновник декількома місяцями раніше пообіцяв мобілізувати додаткові фінансові резерви з тим, щоб не позбавляти вчителів 20-відсоткової надбавки за їх нелегку, але конче потрібну суспільству працю. Василь Миколайович насамперед брався навести лад у земельних питаннях, де «у тіні» крутяться мільйони необлікованих і неоподаткованих гривень («РП» повідомляло у минулих публікаціях, що на теренах Доманівського району є три сотні землекористувачів, котрі обробляють земельні ділянки без жодної сплати податків).

І що ж?

Судячи з усього, обіцянки пана Іванченка так і залишилися цяцянками. Принаймні, Василю Миколайовичу дуже не хотілося залишати своє тепле м’яке крісло та виходити до простого освітянського люду, аби звітувати про свою бурну діяльність по наповненню та перенаповненню районного бюджету. Керівника району і сотнями голосів гукали («Іванченко!», «Іванченко!»), і надсилали до приймальні голови РДА ходоків, але Василь Миколайович демонстрував справжнє «олімпійскоє спокойствіє».

Аж поки до нього не «завітали» представники «Правого сектора», які чемно запросили керівника РДА нарешті вийти з насидженого кабінету на свіже повітря та поспілкуватися з учасниками протестного заходу.

Василь Миколайович, таки вийшовши до людей (після півгодинного зволікання), простодушно розвів руками: коштів у бюджеті катма. І, в свою чергу, очільник району несподівано звернувся до присутніх із зустрічною пропозицією: а ви самі запропонуйте, де взяти гроші на виплату «вчительської надбавки», та ще й самотужки відшукайте спонсорів.

Людське море невдоволено загуділо: то, мовляв, ви ж влада, тож ви і шукайте гроші. Ми ж, педагоги, сумлінно виконуємо свої обов’язки по навчанню майбутнього покоління. А за це – маємо суцільні копійки. За свій кошт вирушаємо у відрядження та навчаємося на курсах підвищення кваліфікації. Працюємо у приміщеннях, що роками не зазнавали ремонту, а деінде навіть під дірявим дахом шкільної будівлі. Добровільно здаємо одноденний заробіток на потреби армії та інші цілі. Не маємо заохочення за перемоги учнів в олімпіадах та конкурсах, а про премії вже й забули. А тепер ще й позбавлені 20-відсоткової доплати за престижність вчительської праці…

Конструктивного діалогу не вийшло. Голова райдержадміністрації щось розповідав про переукладання договорів оренди на землю та інші «схеми» поповнення районного бюджету, люди ж вимагали від влади двох конкретних речей – повернути 20-відсоткову доплату за престижність вчительської праці, а також – звільнити з посади начальника відділу освіти Доманівської райдержадміністрації С.М. Дудка. Відповідне звернення представників педагогічної та батьківської громадськості району було відправлено як на адресу голови Доманівської РДА В.М. Іванченка, так і голові облдержадміністрації В.І. Мерікову. Щоправда, В. Іванченко таки привселюдно пообіцяв у жовтні (педагоги наполягали – до 15 жовтня) знайти кошти та виплатити доплату вчителям за вересень.

Наша газета уважно стежитиме за розвитком подій та розповість на своїх шпальтах, чи почули доманівські чиновники потужний голос місцевої освітянської спільноти.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

24 Comments on “Гіркий «подарунок» до свята”

 1. Писако від імені правого сектора! Ця організація(а нині вже партія) і без ваших некомпетентних і безглуздих висловлювань і так має не найкращу репутацію в суспільстві щей ви прикриваєтесь їх іменем. Всі знають . як на площу в Доманівку з Мостового через Маринівку потрапив Ваш бронеавтомобіль.Не оригінально! З приводу рішення кабміну. Дорогу до Києва знаєте? А зприводу кому скільки кусати: ті, кого ви приїхали захищати – вже давляться. а ще запихаються аж за обидві щоки. І досить бути пугалом!

 2. Та Підойма ангел у порівнянні з Пишною, яка піариться перед народом, а у самої конкретно рильце в пушку. Це ще та штучка!

 3. До речі, пане Іванченко, Ви повинні заплатити кошти до 15.10. Залишилися лічені години…

 4. Людмила Володимирівна з кожною новою, замовленою статтею видно що ви не зовсім врівноважена, “цікава” людина, а з кожним новим коментарем в цьому можуть переконатися і інші. А ще мене цівать – а чому ви вирішили що вас та Мірошнікова хтось з Доманівської чи Зеленоярської громади підтримує?

 5. 911:
  13.10.2014 в 8:21
  Людмила Володимирівна, і стаття заказна написана, а коментарі ЗНОВУ зовсім не на вашу користь, може з вами щось не так “Царице полів”?
  ————————–
  Василь Миколайович, негайно вийдіть з Інтеренту і замість написання “коментарів не на вашу користь” займіться виконанням своїх службових обов’язків

 6. Людмила Володимирівна, і стаття заказна написана, а коментарі ЗНОВУ зовсім не на вашу користь, може з вами щось не так “Царице полів”?

 7. Пан Іванченко,ми не влипаєм в історію,а завжди підтримуємо людей,і викручуватись не наш метод.Нам ховати нічого.Ми проти такого рішення кабміну,як і проти вашого.Собі скільки врізали?Чи може добавили?Допоможіть людям і тоді до Вас не буде ніяких запитань і претензій.Живіть в міру і не кусайте більше ніж влізе.А ми ще до Вас завітаємо.

 8. односельці:
  11.10.2014 в 21:48
  Мене теж вразило те, що вчителі не зразу, а, можливо, й досі не зрозуміли,до чого там були сторонні люди. Ця акція була спланована Новак – Павловою, Мірошниковим, і зовсім не зрозуміло, як на вудку пана сільського голови клюнув Власюк.
  _______________________________________
  Якби тільки Власюк. На вудку Мірошникова зловився не тільки він, а й Іванченко з Дудком, скасувавши 20 відсотквову доплату. А ще в березні на коварний план професора Маріартрі з Зеленого Гаю “клюнули” й в уряді, переглянувши положення про 20%. Що вже казати про простих вчителів!

 9. Мене теж вразило те, що вчителі не зразу, а, можливо, й досі не зрозуміли,до чого там були сторонні люди. Ця акція була спланована Новак – Павловою, Мірошниковим, і зовсім не зрозуміло, як на вудку пана сільського голови клюнув Власюк(пригадую минулі роки, як цей же Мірошников кругом і всюди гадив вас, Віктор Дмитрович.) Хто,я так розумію,відбілював вкрай спаплюжену репутацію – нічого не допоможе, бо й район і область знає про ваші ” чесні справи і вірне служіння народу”.А правий сектор -не викручуйтесь, признайте, що влипли не в ту історію.

 10. О, диви скільки ботів іванченка і дудка повилазило. Замість того, щоб уводити дискусію в сторону, повідомте, коли вчителі отримають зароблені кошти

 11. Цікаво, чому може навчити дітей такий вчитель, як Підойма???, яка навіть свою промову пробекала та промекала, мабуть свою посаду вона точно заробила “потом та кров”ю”. Склалося враження, що лише Пишна Л.С. знала чого прийшла на страйк, та що там робить, інші ж лише дали можливість пропіаритися особам, які дуже багато на себе беруть.

 12. Нехай пан Богдан відправить пенсіонерів на пенсію, як це зробили в інших школах району, тай буде економія коштів (державна служба зовсім працює за мінімальну заробітну плату, хоча робить не менший внесок в суспільство ніж вчителі), а кошти, які беруть за оренду їдальні (де кухарі собі заробляють досить гарного”лівака”, та не можуть собі скласти ціну) пустить не ремонт. А в загалі хочеться знати скіль коштують заказні статті” цього автора.

 13. Шановні співрозмовники,Правий Сектор,не має ніякого відношення до страйку вчителів.Так співпало,а може хтось вирішив,що на цей день у нас був запланований візит до голови РДА,з нашим кандидатом в депутати.Почувши вимоги вчителів,ми допомогли їм зустрітись з головою РДА.Наш кандидат трохи з ним поспілкувався.Все.До речі своє питання ми так і не вирішили,тоді.А вимоги вчителів ми підтримуємо.Тому, що,вони законні.З жодного депутата нічого не зняли і не утримали,а з цих бюджетників деруть як можуть.Якщо не прислухаються керівники до людей,то ми візьмемся за справу більш радикальніше.Якщо в когось є якісь питання телефонуйте,всіх вислухаємо,і будемо вирішувати Ваші питання разом.Бо організація Правий Сектор,для цього й була створена.0950402815,0953403355,0931160104. Р.S. До організації керівники режиму януковича не входять,це не можливо ні за яких умов.

 14. Шановні вчителі, вас в своїй грязній грі використали: Власюк, Новак-Павлова, Мірошніков, Богдан, Підойма (доречі на відео добре видно як Вас всіх Власюк “сильно любить” плескаючи руками), а Ви так цього і не зрозуміли… А як Вам: “Кров”ю зароблені наші гроші(??? теж з відео)- СИЛЬНО сказано Підоймою Т.А.
  А надбавку треба встановлювати не за “престижність професії”, а за результатами здачі учнями ЗНО.
  1 вересня, День вчителя, Новий рік, 8 Березня, останній дзвоник,день народження (вибачте, можливо забула ще якесь свято)…Кого ще так шановано вітаємо з святами та ще і з замовленими Вами ж подарунками? А тепер мабуть будемо здавати ще й на хліб, щоб не “попухли з голоду” наші вчителі.
  Людмила Володимирівна, Сергій Олексійович – а ви тепер з Правим сектором? Та ви просто “ростете” на очах

 15. Шановні дописувачі!Цирк влаштовуєте ви. Мова йде про виконання постанови КМУ.Я дуже радий, що моя персона викликає таке жваве обговорення, але саме це обговорення і відхиляє всіх від основної фабули статті-не виплата надбавки вчителям Доманівщини.А саме так і робила попередня влада і ця також-“заболтувати” проблему.Стосовно моєї інформації прошу звертатися за тел. 9-35-84. спитати головного бухгалтера.

 16. Олександр, повідомляю Вам, що при розробленні плану асигнувань та затвердженні місцевого бюджету Зеленоярської с/р на 2014 рік до фонду ЗП працівникам дитячого садка були заплановані кошти на виконання постанови КМУ від 23 березня 2011 року за №373,які і виплачуються відповідно по місячному коштошторису, про що повідомляються пед. працівники даннго закладу при нарахуванні ЗП. Додатково повідомляю, що Згідно зі статтею 103 Кодексу законів про працю України та частиною 2 статті 29 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (із змінами) про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.І якби я порушив вимоги цієї ст. то “ІНСПЕКТОР” примчав би до мене з великим задоволенням, він , як і Ви є моїм таємним “прихильником”(sorry).

 17. В час, складний для держави, своєчасно виплачується заробітна плата, пенсії, стипендії, інші платежі – але все одно влада погана.
  ——————————
  Війна все спише, пан Іванченко?

 18. В час , складний для держави, своєчасно виплачується заробітна плата, пенсії, стипендії, інші платежі – але все одно влада погана. Більшість вчителів навіть на вибори не ходили, шкодували за “стабільністю” Януковича, де, починаючи з липня нарощували борги , і казна не проводила платежі, і на “майдан” ніхто не виходив, хоча і тоді були ці три сотні користувачів земельних ділянок, які нічого не давали в бюджет і тоді з ними Новак- Павлова чомусь не боролась. Чи Мірошникова М. сплачувала до бюджету? Скільки Новак-Павлова , як фермер сплатила до бюджету за найманих працівниів, які працюють не оформлені?

 19. односельці:
  09.10.2014 в 19:13
  ЦЕ був черговий піар “ДУЖЕ ШАНОВАНОГО” Зеленоярського сільського голови Мірошникова. А ви, шановний Тюрін,чим за гроші піарити брехуна і злодія, приїхали б та поспілкувалися з людьми в селах. І найперше,зайдіть на фельдшерсько – акушерський пункт с Зелений Яр – зміряйте тиск, бо будете в “захваті” від проведеного там ремонту сільським головою за 73 тисячі.
  Шановні “ОДНОСЕЛЬЦІ” , досить брехати. Вам відомо, хто проводив ремонт і хто відповідав за КОШТИ. Зверніться будь- ласка до Подоляна П.І. за роз’ясненнями . І ДОСИТЬ БРЕХАТИ!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. А нехай Мірошников розповість чому він не виплачує злощасну 20% надбавку працівникам Зеленоярського ДНЗ, гроші в бюджеті ж є, чи не так?

 21. “Односидельці”, ви про що говорите?
  Мова у статті – про вчителів, яким не платять нещасних 20% за їх нелегку працю.
  А Мірошников каже про те, що гроші є, але влада чомусь (чому?)їх не збираэ в бюджет

 22. ЦЕ був черговий піар “ДУЖЕ ШАНОВАНОГО” Зеленоярського сільського голови Мірошникова. А ви, шановний Тюрін,чим за гроші піарити брехуна і злодія, приїхали б та поспілкувалися з людьми в селах. І найперше,зайдіть на фельдшерсько – акушерський пункт с Зелений Яр – зміряйте тиск, бо будете в “захваті” від проведеного там ремонту сільським головою за 73 тисячі.

Добавить комментарий