Передчуття реформи

Основою децентралізації влади в Україні стане громада, яка буде заробляти гроші. Таким бачать базис майбутньої реформи місцевого самоврядування в уряді, і це співпадає з настроями на місцях. Висловити свою думку за цей час міг кожний. Досить сказати, що у всіх районах Миколаївської області проведені круглі столи, на яких представники влади та громади обговорили різні сторони Концепції реформування місцевого самоврядування і територіального устрою влади в Україні. В цілому вона отримала схвальні відгуки, проте були і зауваження.

В Баштанському районі розгляд плану реформування викликав жвавий інтерес. Особливо те, що стосується укрупнення територій, утворення виконкомів, позбавлення місцевих рад права висловлювати недовіру головам відповідних місцевих держадміністрацій. У громади викликало сумнів, чи буде запропонована Концепція впроваджена у вказані терміни.

У Новобузькому районі загострили увагу на питаннях щодо фінансових та інших умов забезпечення виконання органами місцевого самоврядування власних та делегованих повноважень. А ось у Березнегуватському районі впевнені, що проведення реформи необхідно здійснити лише після вдосконалення місцевої інфраструктури: капітального ремонту доріг, транспортних сполучень, якісного зв’язку, а також прийняття законодавчих актів щодо наповнення місцевих бюджетів.

Очаківський район запропонував створити сільські комітети для забезпечення зв’язку та оперативного вирішення проблемних питань у тих населених пунктах, в яких будуть реорганізовані сільські ради в результаті їх об’єднання.

Момент роботи постійної комісії облради.
 

Більшість районів області зійшлись на думці, що в основу реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади має бути покладено ключовий принцип: громада на місцевому рівні сама обирає владу та контролює її, а також здійснює справедливий розподіл фінансів. Крім того, територіальні громади повинні мати право самостійно розпоряджатися земельними ресурсами на відповідній території.

Голова обласної ради Тарас Кремінь брав участь у кількох відкритих засіданнях Верховної ради, де відбулося обговорення внесення змін до Конституції України, внісши пропозиції від області. В чому вони полягають?

У контексті реформи системи місцевого самоврядування влади слушними є пропозиції щодо внесення змін до Конституції України, зокрема, у статті 118, 119 та 141 в частині ліквідації районної державної адміністрації, утворення виконавчих органів районних і обласних рад. Вбачається, що це вирішить проблеми функціонування самоврядування на рівні району та частково – на рівні області.

Не слід забувати про матеріальну, економічну та фінансову складові місцевого самоврядування – комунальну власність. Невизначеними залишаються особливості реалізації районними та обласними радами управління об’єктами спільної власності територіальних громад тощо.

Відсутність законодавчого визначення «управління» та «спільні інтереси», вжитих у Конституції та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також те, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, створюють правовий вакуум.

На сьогодні невизначеною залишається територіальна основа місцевого самоврядування. Вбачається, що вирішення цієї проблеми можливе шляхом закріплення базової територіальної одиниці – громади, що буде включати як територію населеного пункту, так і визначені землі навколо нього. А відтак необхідно внести зміни у ст. 133 Конституції України. Це дасть змогу, з одного боку, забезпечити повсюдність місцевого самоврядування (поширити його на всю територію української держави), з іншого, – укрупнити громади і забезпечити їх самодостатність.

Сьогодні голос громади навіть у віддаленому куточку країни чутно й в Києві. Насамперед, завдяки Всеукраїнській асоціації сільських та селищних рад. Останнім часом її роль у діалозі села з центральною владою значно зросла. Це довели і збори Асоціації, які відбулися 4 вересня у столиці. В них взяли участь і 35 представників Миколаївської області. Обговорювалися такі важливі питання як перспективи отримання громадами ресурсів з місцевих та загальнодержавних податків та зборів, використання земель, які знаходяться поза межами сільських громад, питання переходу від обслуговування у казначействі до комерційних банків та інше.

Розроблена низка законодавчих ініціатив щодо децентралізації влади та фінансів, посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами, врахування пропозиції ВАССР щодо старости, створення Агентства з розвитку сільських територій або запровадження посади заступника міністра з розвитку сільських територій в Мінагрополітики або в Мінрегіонрозвитку, врахувати пропозиції сільських та селищних рад щодо можливого об’єднання, тощо. Всі ці новації були включені у Вимоги Зборів сільських та селищних голів і після загального схвалення передано Уряду.

Учасники зібрання ходою вулицями Києва віднесли ці вимоги до Кабінету Міністрів і керівництво держави пішло назустріч народному волевиявленню – прийнято рішення створити посаду радника віце-прем’єр-міністра з питань розвитку сільських територій, який буде постійно працювати в Уряді.

Ми всі розуміємо, що децентралізація влади мала початися ще вчора, і тільки події на Сході країни природнім чином загальмували цей процес. Але є відчуття того, що більш якісний склад нової Верховної Ради надасть реформі того руху, на який ми всі розраховуємо.

Ігор Данилов

Добавить комментарий