Воду починаємо цінувати, коли висихають колодязі

Аква! Ти – саме життя.

Антуан де Сент-Екзюпері

Кажуть, Римську імперію згубив свинець, що потрапляв у водопровідні труби, як сьогодні потрапляє залізо. І якби тільки залізо. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вода містить тисячі токсичних речовин, через неї передається 80 відсотків хвороб. Упору гучно бити на сполох про неякісну акву, що вкорочує наше буття.

Та є актуальніша проблема – дефіцит цього животворного «соку життя». Україна займає одне з останніх місць на континенті по забезпеченню питною водою на одну особу – 1000 кубометрів на рік (росіянин – 2540, білорус – 3300, канадець – 21900 при європейській нормі 1700 кубів). І це, зазначте, маючи величезний басейн: 70 тисяч річок, 1160 водосховищ, тисячі колодязів, артезіанських свердловин. Тішать, утім, перспективи: у нас розвіданих запасів підземної вологи понад шістдесят мільйонів кубометрів на добу, дозволено використовувати половину, а реально добувається лише 8,3 мільйона.

Що у чайнику твоєму?

Учені стверджують: без води можуть обійтися лише новонароджені. Певний час, зрозуміло. А як виживають, скажімо, мешканці вулиці Набережної у селищі міського типу Криве Озеро, куди не подається аква понад три роки?

Про постійний брак Н2О в квітні ц.р. написав у редакцію Сергій Білецький. «Утомившись від брехні бездіяльної колишньої влади, ми ще 2011-го зібрали з 50 дворів по 800 гривень на вуличний водогін. Проклали його, але недовго тішилися. Вода подавалася вряди-годи. Зараз її взагалі катма», – стверджував постійний читач.

Ситуацією не здивуєш облдержадміністрацію. Навесні тодішній голова ОДА Микола Романчук проінформував селян, що проблема водопостачання в райцентрі, районі і області загалом вельми гостра. Вирішується з труднощами через брак коштів. Жителі вул. Набережної споживають воду із артезіанської свердловини потужністю сім кубометрів на годину. Біда в тому, що насосне обладнання, конструктивні елементи башти та мережі водопостачання на ладан дихають і давно потребують капремонту, запровадження нових технологій. На це Кривоозерською селищною радою у 2014 році передбачені кошти.

Їй і доручено було «консолідувати кошти селищного бюджету та власників приватних будинків для НЕВІДКЛАДНОЇ заміни 800 погонних метрів мереж… та організувати виконання робіт до кінця травня 2014 року».

…При зустрічі влітку з Сергієм Білецьким та його односельцями я нічого нового не почув: «Води нема. У колодязях теж. Якщо там і буває – то після дощів, але до споживання вона годиться хіба що тваринам. Селищний голова Радьо запевняє, що роботи з водовідведення почнуться, як тільки казначейство дасть гроші».

Наступного дня Віктор Радьо і глава райадміністрації Олександр Козерецький констатували: кошти на рахунку справді є, проектно-кошторисна документація на об’єкт підготовлена, виконавці хоч завтра засукають рукава. Затримка за казначейством, яке, всім відомо, виділяє гроші лише на так звані захищені статті.

Та людям від цих роз’яснень не легше. Вони вимагають своє. Хоча, правду кажучи, багато з них не сприяють вирішенню гострого питання. Передусім, несплатою за отримані послуги. Зокрема за спожиту акву кривоозерці заборгували десятки тисяч гривень…

– На рахунку селищної ради півтора мільйона гривень, а ми на водопостачання райцентру взагалі і вулиці Набережної зокрема не можемо отримати 134 тисячі, – бідкається Віктор Радьо, у якого, крім забезпечення людей водою, безліч зобов’язань перед шляховиками, працівниками освітніх закладів, енергетиками, комунальниками…

– І що робити, коли не можеш використати власні кошти? Тут і РДА, і ОДА, схоже, безсилі. Його величності Казначею указ тільки цар-батюшка, здатний одним словом розморозити рахунки підприємств і відомств.

– Так це, пане Вадиме? – з порога запитую начальника районного управління державної казначейської служби.

– На жаль, так, – відповідає Веселовський. – І як депутат селищної ради, що має певні зобов’язання перед односельцями, роблю все, щоб отримати дозвіл на виділення коштів на «гарячі» об’єкти.

Не можу зрозуміти одного: чому керівництво селища і району протягом багатьох років не спромоглося організувати підвіз води автоцистернами. На проблемні вулиці Набережна, Куйбишева, Островського тощо. Вочевидь, волати про хронічне безгрошів’я і бездіяльність обласного і київського начальства простіше…

Матеріал уже був підготовлений до друку, коли Вадим Веселовський, дотримуючись слова, повідомив: проект з водовідведення на кілька вулиць райцентру профінансовано повністю. Справа за виконавцями.

Іван ІЛЛЯШ,«Сільські вісті»

смт Криве Озеро

Добавить комментарий