«Миколаївоблтеплоенерго»: на шляху до світових стандартів

На XXIV позачерговій сесії обласної ради, що відбулася 11 липня, було розглянуто й питання про підтримку участі обласного комунального підприємства «Миколаївоблтеплоенерго» у проекті Світового банку «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України». Депутати облради, давши згоду на реалізацію даного проекту, сприяли залученню інвестицій на загальну суму 21,7 мільйона доларів США, із яких 8,7 млн. дол. будуть спрямовані на модернізацію теплових об’єктів обласної комунальної власності.

Яким чином будуть використані значні кошти міжнародних фінансових інститутів і що матимемо «на виході»? За компетентними роз’ясненнями ми звернулися до директора ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» В.М. Березницького.

– Передусім, – узяв слово Володимир Миколайович, – хотів би подякувати депутатам та керівництву обласної ради, особисто голові обласної ради Тарасу Дмитровичу Креміню, за розуміння цієї проблеми та конструктивний підхід до її вирішення. Я щиро вдячний заступнику голови обласної ради Смирнову Олександру Миколайовичу за його високу професійність при розгляді питання по суті та висловлену ним пропозицію голові обласної ради щодо безумовної доцільності участі підприємства у запропонованому проекті. У стислі строки повноважні представники обласної громади розглянули у постійних комісіях та підтримали на сесії участь нашого підприємства в цьому багатообіцяючому проекті. Таким чином був показаний неабиякий рівень державності та господарності, коли одностайність виявили представники різних політичних сил, представлених в обласній раді. Адже в разі зволікання з прийняттям позитивного рішення сесії кошти міжнародних інституцій могли бути віддані іншій області.

Як повідомив директор «Миколаївоблтеплоенерго», обласне комунальне підприємство, яке охоплює 75 відсотків ринку централізованого теплопостачання в місті Миколаєві, розпочало підготовку до реалізації проекту ще в лютому 2013 року. Саме тоді Міністерство регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України повідомило ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» про те, що воно увійшло в перелік восьми теплопостачальних підприємств України, які претендуватимуть на участь у проекті. Після чого нашим обласним комунальним підприємством було підготовлено аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємства. Уважно розглянувши цей документ та побувавши з робочим візитом на миколаївському ОКП, фахівці Світового банку дійшли висновку, що інвестиційний проект «Миколаївоблтеплоенерго» відповідає критерію самоокупності, відтак міжнародними фінансовими донорами була ухвалена принципова згода на допуск миколаївських тепловиків до участі в проекті та виділенні необхідних коштів.

Звичайно, підготовчий етап на цьому не закінчився – були ще й візити на підприємство міжнародних консультантів, погодження з боку Мінрегіонбуду, а також – публічні консультації, під час яких мешканців Миколаєва було проінформовано про плани підприємства з модернізації основних фондів. І ось, із відповідними рішеннями Миколаївської обласної та міської рад, початкова стадія проекту вийшла на завершальну пряму.

– Нам удалося переконати депутатів, – каже В.М. Березницький, – у необхідності залучення коштів на модернізацію комунальної теплової енергетики, адже ця галузь, як, утім, і все житлово-комунальне господарство України, перебуває у вкрай плачевному стані. Адже, до прикладу, зношення основних фондів ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» перевищує 70 відсотків, що ставить під загрозу своєчасне та якісне надання послуг з теплопостачання. Відтак саме життя змушує нас до перемін, причому не косметичного характеру, а на докорінну, відповідно до сучасних вимог, модернізацію основних засобів та впровадження ефективних енергозберігальних технологій.

Ключовий момент проекту, підтриманого Світовим банком, – це економія паливно-енергетичних ресурсів. Економічний ефект від реалізації проекту більш ніж вагомий – це щорічна економія 8,1 мільйона кубічних метрів природного газу та 6,0 млн. кВт/год. електроенергії. Або ж, у фінансовому вимірі, йдеться про 30,5 мільйона гривень. Відповідно, за рахунок зменшення споживання природного газу та електроенергії у 2020 році обсяг шкідливих викидів у навколишнє середовище зменшиться на 15248 тонн.

Загалом від реалізації проекту на ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» поліпшаться техніко-економічні показники діяльності підприємства завдяки підвищенню ефективності, скоротяться втрати теплової енергії від поривів у теплових мережах, покращиться автоматизація та надійність систем, скоротяться операційні витрати внаслідок зменьшення споживання природного газу, електроенергії, води та витрат на матеріали.

Як наголошує Володимир Березницький, умови надання кредиту більш ніж поблажливі. Протягом перших п’яти років з моменту початку реалізації проекту підприємство виплачуватиме Світовому банку лише відсотки, а до виплати основного тіла кредиту приступить протягом наступних 15-ти років. Щодо ще одного донора – Фонду чистих технологій, то повернення коштів відбуватиметься за формулою «10 плюс 10 років».

Середній відсоток за рік становитиме 0,47%. При цьому окупність проекту – 5,8 року. «За умови дії економічно обґрунтованих тарифів за теплопостачання, – додає Володимир Березницький, – підприємство в змозі власними силами розрахуватися за ті фінансові ресурси, що отримає протягом цього періоду». Поручителем щодо повернення коштів виступає ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», хоча спочатку й лунали пропозиції, щоб гарантами виступили місцеві органи влади. Але, зважаючи на те, в якому скрутному становищі знаходяться місцеві бюджети, й було прийнято остаточне рішення.

– Володимире Миколайовичу, який зиск від реалізації даного проекту матиме пересічний мешканець обласного центру?

– Проектом передбачено, що від запровадження всіх запланованих заходів тариф не лише буде утримано, а й знижено на 13 відсотків у розрахунку на нині діючі ціни на паливно-енергетичні ресурси. Але не менш значимим ефектом буде те, що навіть при тій кількості тепла, що наше підприємство виробляє сьогодні, ми зможемо більш раціонально та ефективно його використовувати. Адже будуть істотно знижені втрати на виробництво, транспортування та споживання теплової енергії. Вагомим фактором є й те, що індивідуальні теплопункти поліпшать комфорт споживачів шляхом більш точного регулювання подачі теплоносія, а лічильники дозволять реалізувати тарифну реформу, що базуватиметься на фактичному споживанні послуг. Зазначу, що всі ці позитивні зрушення населення сповна відчує вже за п’ять років з моменту реалізації проекту.

– Але ж, наскільки відомо, тарифи на теплову енергію вже підвищені з 1 липня цього року…

– Так, вони збільшені на 28 відсотків Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, – до економічно обґрунтованого рівня, адже ми не можемо весь час працювати собі у збиток. Проте хочу зазначити, що це підвищення відбулося б незалежно від того, беремо ми участь у проекті чи ні. А ось реалізація заходів проекту якраз і дозволить істотно зменшити цей економічно доцільний рівень ціни на послуги з теплопостачання.

Про деякі технічні деталі розповіла керівник робочої групи по реалізації проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України» О.Д. Жучкова:

– Інвестиційною програмою передбачено закриття 26 неефективних котелень та підключення їхніх абонентів, за допомогою нових трубопроводів, до котелень ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» та ПАТ «Миколаївська ТЕЦ». Ізоляцію трубопроводів сучасними матеріалами плануємо зробити на 18-ти котельнях. Крім того, систему диспетчерського управління та збирання даних буде установлено на 31-й котельні. А для своєчасної ліквідації позаштатних ситуацій буде придбано три аварійно-експлуатаційні машини.

Процес реконструкції котелень (загалом буде реконструйовано 31 такий об’єкт) проілюструю конкретним прикладом. Так, проектом передбачено закриття котельні на площі Заводській, 1 (Корабельний район міста) із подальшим підключенням її абонентів до котельні по вулиці Самойловича, 42. Це об’єднання передусім зумовлене тим, що обидві котельні мали недостатню кількість споживачів тепла. Принагідно буде збільшено коефіцієнт корисної дії котла, автоматизовано процес вироблення теплової енергії, замінено мережеві насоси і таке інше.

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий