Служба зайнятості: відповідаючи на виклики часу

Україна переживає чи не найдраматичніші сторінки своєї історії, що, звісно, відчувається і на Миколаївщині. Проте, попри складну політично-економічну ситуацію в державі, обласна служба зайнятості продовжує гідно виконувати функції із соціальної підтримки та захисту осіб, котрі опинилися без роботи. Як і раніше, державна служба зайнятості надає повний спектр послуг для незайнятих громадян та інших категорій населення. Про ситуацію на ринку праці Миколаївщини – в інтерв’ю директора обласного центру зайнятості О.В. ДИМЧИШИНОЇ.

– Олено Володимирівно, з якими показниками спрацювала служба зайнятості Миколаївщини в першому півріччі 2014 року?

– За сприянням служби зайнятості області протягом січня – червня цього року комплекс соціальних послуг та матеріального забезпечення отримали 34623 особи, що практично на рівні минулого року. Із них статус безробітного надано 15792 особам.

Звісно, головна функція служби зайнятості – це працевлаштування незайнятих громадян. У першому півріччі цього року за направленнями центрів зайнятості Миколаївщини знайшли роботу 11,5 тисячі осіб з числа зареєстрованих безробітних, що на 5,6% більше, ніж у січні – червні 2013 року. Крім того, за допомогою служби зайнятості області було працевлаштовано 3861 особу, що не мали статус безробітного.

Кількість працевлаштованих безробітних з числа осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (батьків, які мають дітей віком до 6 років, випускників навчальних закладів інвалідів тощо) становила 3253 особи, що на 7,4% більше проти відповідного періоду минулого року.

– Чи справдилися прогнози фахівців щодо ринку праці Миколаївщини у першій половині 2014 року?

– Ми прогнозували, що людей до нас має звернутися більше вже з весни поточного року. Такі прогнози ґрунтувалися на підставі стану справ в економіці. І така тенденція вже спостерігається в обласному центрі, де зафіксовано збільшення кількості безробітних на 15 відсотків, а також у містах Первомайську та Вознесенську, де рівень зростання безробіття дещо менший, ніж у Миколаєві.

Але завдяки тому, що наша область значною мірою аграрна, маємо стабілізуючий фактор на ринку праці. Попри сучасну механізацію та автоматизацію сільгоспвиробництва, лани, сади та виноградники області вимагають значної кількості робочих рук. Тож у літній період спостерігаємо підвищення рівня зайнятості мешканців села.

Щодо інших важливих показників роботи служби зайнятості в першому півріччі цього року, то 4818 осіб залучалися до професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації, участь у громадських роботах взяли 1990 безробітних. До речі, на організацію громадських робіт використано 1 мільйон 200 тисяч гривень з місцевих бюджетів та таку ж суму – з кошторису Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі – Фонд). Адже відповідно до змін у законодавстві, що набули чинності з 1 січня 2013 року, фінансування організації громадських робіт здійснюється на паритетних засадах між Фондом та місцевими бюджетами.

– Але ж, як розумію, цього недостатньо, адже ще два – три роки тому на організацію громадських робіт виділялося значно більше коштів…

– Так, ця ситуація не може влаштувати як службу зайнятості і місцеві органи влади, так і самих безробітних. Люди мають велике бажання працювати, оскільки навіть тимчасова зайнятість надає їм матеріальну підтримку і головне – є засобом переходу до постійної зайнятості. Так, у I півріччі поточного року 1831 особа була працевлаштована на постійну роботу після участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Громадські роботи є надзвичайно корисними і для територіальних громад, зокрема, коли йдеться про благоустрій населених пунктів, упорядкування місць поховання захисників Вітчизни, меморіалів, кладовищ, придорожніх смуг, ремонтні роботи на об’єктах соціальної сфери, надання соціальних послуг одиноко проживаючим громадянам похилого віку.

Проте стримуючим фактором є брак коштів у місцевих бюджетах.

Тож, аби до громадських робіт залучити якомога більше людей, органи місцевого самоврядування розглядатимуть питання збільшення фінансування суспільно корисних видів цих робіт.

– Як служба працює у напрямі надання послуг громадянам-переселенцям з АР Крим та східних областей України?

– З цих регіонів по допомогу в працевлаштуванні до нас уже звернулися 150 громадян: 60 – з АРК, 63 – з Донецької та 27 чоловік – з Луганської областей. Кожному із них приділяємо максимум уваги і, незалежно від того, повний пакет документів надала людина чи ні, кожному підшукується підходяща робота. У цій діяльності, окрім програмних засад нашої служби, керуємося розпорядженням голови облдержадміністрації від 24 червня 2014 р. № 169-р, згідно з яким затверджено план заходів щодо розв’язання соціально-побутових проблем громадян, які переселяються з Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей в інші регіони України.

З метою надання повного пакета соціальних послуг, передбачених законодавством про зайнятість населення та державне соціальне страхування на випадок безробіття, громадянам України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення Антитерористичної операції в інші регіони України, Миколаївською обласною службою зайнятості забезпечено організацію проведення скоординованої інформаційно-роз’яснювальної роботи серед осіб зазначеної категорії, а робота базових центрів зайнятості спрямовується на оперативне реагування та безперешкодний доступ громадян даної категорії до соціальних послуг та матеріального забезпечення.

Громадяни, які звертаються до центрів зайнятості, залучаються до участі у групових/масових заходах з питань, що сприяють організації зайнятості, та отримують індивідуальні послуги інформаційного і консультаційного характеру, в тому числі із застосуванням профдіагностичного обстеження.

– Які проблемні питання при цьому виникають?

– Хочу зауважити, що найбільші проблеми виникають з працевлаштуванням тих людей, які у нинішніх «гарячих точках» трудилися на державній службі. Адже, відповідно до чинного законодавства, якщо така особа не звільнилася з державної служби, вона не може офіційно працевлаштуватися деінде в іншому місці офіційно. Звісно, ми дотримуємось законодавства, але сьогодні найголовніше – допомогти людям у скруті.

– Скільки таких осіб працевлаштовано?

– 20 особам уже підібрали роботу, вони працюють і водіями, і охоронниками, чимало людей мають педагогічну освіту, і є домовленість з Департаментом освіти, що такі шукачі роботи вчителюватимуть з осені.

– Яка ситуація із працевлаштуванням молоді, і наскільки профорієнтаційна робота впливає на успішність вибору майбутніх учасників ринку праці?

– Протягом січня – червня 2014 року на обліку в базових центрах зайнятості області перебувало близько 15 тисяч осіб віком до 35 років, із них майже одна тисяча – це випускники навчальних закладів різних рівнів акредитації, з яких протягом зазначеного періоду працевлаштований кожен п’ятий.

Робота з молоддю є одним із пріоритетних напрямків діяльності Державної служби зайнятості. Тож значну увагу працівників служби зайнятості Миколаївщини зосереджено на превентивній роботі з майбутніми учасниками ринку праці.

З метою визначення професійних нахилів школярів обласним центром зайнятості у першому півріччі цього року було проведено соціологічне опитування учнів старших класів та їхніх батьків, в якому, відповідно, взяли участь 724 учні та 343 батьки дітей. Цьогорічне опитування підтвердило тенденцію до зростання серед школярів таких цінностей, як саморозвиток, самореалізація в праці, можливість творчої роботи та участі в прийнятті рішень.

Серед інших заходів профорієнтаційного спрямування варто відзначити акцію «Миколаївщина професійна», що проходила в квітні – травні 2014 року під гаслом «Професію пізнай – рідний край прославляй!». Акція була спрямована на інформування молоді щодо історичного розвитку професій на території області, їх особливостей та перспектив насучасному етапі. В її рамках проведено понад 200 профорієнтаційних заходів за участю майже 7 тисяч учасників. А в літній період в оздоровчих та пришкільних таборах традиційно фахівцями центрів зайнятості області проводилась акція «Відпочинок з користю».

Загалом протягом перших шести місяців ц.р. у групових профорієнтаційних заходах узяли участь більше 17 тисяч учнів загальноосвітніх шкіл Миколаївщини. «Родзинкою» ж стало запровадження обласною службою зайнятості волонтерського проекту «Професійний вимір». До участі в цьому проекті залучаються студенти трьох миколаївських вишів, котрі навчаються за спеціальностями «Соціальна робота» та «Психологія».

– Минув уже рік відтоді, як державна служба зайнятості впровадила видачу ваучерів на отримання другої вищої освіти. Скільки мешканців Миколаївщини вже скористалися цією можливістю?

– Миколаївська обласна служба зайнятості продовжує роботу щодо видачі ваучерів особам старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років. Кошти спрямовуються на перепідготовку, спеціалізацію, підвищення кваліфікації, здобуття освіти на базі вже здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня за тими професіями та спеціальностями, що їх визначено відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

Протягом першого півріччя проведено 155 профінформаційних, профконсультаційних семінарів для зазначеної категорії осіб, у яких взяли участь 1532 особи. А 42 профінформаційні семінари для осіб старше 55 років відвідало 326 чоловік.

З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці громадян віком старше 45 років видано 30 ваучерів. Найбільше таких «студентів» вдосконалюють свій освітній рівень у Національному університеті суднобудування ім. адмірала Макарова та Миколаївському національному аграрному університеті.

– Олено Володимирівно, на завершення нашої бесіди, щоб Ви хотіли сказати громадянам, які опинилися у скрутних обставинах, пов’язаних з відсутністю роботи?

– Я раджу не впадати у відчай, адже безвихідних ситуацій не буває, і кожна людина спроможна досягти успіху, якщо цього бажає. А служба зайнятості й надалі, використовуючи напрацьований досвід та потужний фаховий ресурс, виконуватиме свою соціальну місію щодо надання допомоги всім, хто її потребує.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Добавить комментарий