Амброзія: у полоні недбальства та байдужості

Друга половина літа і початок осені – пора цвітіння в Миколаєві амброзії, пилок якої – найсильніший алерген для людей різного віку. Нежить, кашель, сльозотеча, свербіж, астматичні прояви, огидне самопочуття – все це отруює життя величезної кількості городян. Від алергії не застрахований ніхто. Абсолютно здорова людина знічев’я може відчувати неабиякий дискомфорт.

Зелений агресор з вишуканим ім’ям 

До боротьби з амброзією в Миколаєві, як і у всіх містах нашої області, залучаються обласна фітосанітарна інспекція, міська влада, територіальні управління, керівники установ і підприємств різних форм власності, громадські організації, волонтери, громадяни.

Щороку традиційно журналістська спільнота загострює увагу на темі заходів із знешкодження амброзії і щороку картина виявляється невтішною, адже боротися з цим бур’яном надзвичайно складно: глибина проникнення кореня амброзії в грунт – 4 метри, кожен кущ цієї рослини дає 200 тисяч насінин, резервний час сходів зберігається до 40 років, а радіус поширення нескошених рослин досягає п’яти кілометрів. Таким чином, викошена ділянка за хорошого дощу заколоситься амброзією вже за пару тижнів. А цвіте ця алергенна капость аж упродовж трьох місяців.

Вул. Заводська.

Тож боротися з амброзією, звісно, потрібно не тоді, коли вона вже буяє пишним цвітом, а набагато раніше. Тим паче, що цього року початок цвітіння рослин випереджає терміни приблизно на два тижні й очікується у другій – третій декадах липня.

Обласна фітосанітарна служба попереджає, що знищувати рослину найкраще з коренем, але якщо немає такої можливості, то слід скошувати бур’ян до початку періоду цвітіння і повторювати скошування з інтервалом не більшим, ніж три тижні.

Боротьба комунальних служб 

Для того, щоб з’ясувати стан справ та дізнатись про заходи, які вживаються комунальними службами районів міста для боротьби з карантинним бур’яном, редакція звернулась до них по коментарі. Потрібно сказати, що у Центральному та Заводському районі міста представники комунальних служб охоче йшли на контакт, ділилися проблемами та розповідали про виконану роботу.

Так, у «комунальному» відділі Центрального району повідомили про те, що амброзії цього року спостерігається набагато менше. Під час рейдів працівників служби було виявлено, що однією з проблем є невміння мешканцями та власниками територій відрізнити амброзію від інших рослин, а подекуди – спекулювання на тому, що буцімто вони не знають, як вона виглядає. Побутує також думка, що рослина має близько п’ятдесяти різновидів. Однак насправді це міф. Як повідомляють у фітосанітарній інспекції Миколаївської області, на території України існує лише один вид цього карантинника – амброзія полинолистна. Рослина схожа на полин.

Вул. Скороходова.

З метою інформаційної роботи співробітниками комунальних служб роздаються буклети та листівки, в яких міститься фото шкідливої рослини та уся необхідна інформація. Крім цього, власникам видаються попередження, а іноді складаються адміністративні протоколи. Також у районі зазначили, що після «просвітницької» бесіди більшість власників одразу знищували рослину з коренем.

За інформацією прес-служби Ленінського району, для боротьби з амброзією в районі розповсюджується наглядна агітація, проводяться організаційні та навчальні наради з показом відеоматеріалів, а також рейди по виявленню вогнищ амброзії; висуваються попередження про адміністративну відповідальність за несвоєчасне видалення амброзії. Косити траву та амброзію в Ленінському районі почали вже з травня.

Незрозумілою виявилась ситуація при спробі поспілкуватись з «комунальним» відділом Корабельного району. На звернення за номером 25-32-57 (у ЗМІ цей номер зазначено для звернень з питань карантинної рослини амброзії) жіночий голос у слухавці відмовився давати будь-які коментарі стосовно стану боротьби з рослиною, називати своє прізвище, посилаючись на те, що після якоїсь публікації перший заступник голови адміністрації Ігор Копійка наказав співробітникам відділу не розмовляти з журналістами та не давати жодної інформації без його згоди. На запитання, для чого тоді цей номер телефону було зазначено як такий, куди можна звернутись з приводу карантинної рослини, була відповідь, що «це номер для громадян України». На зауваження, що журналісти – теж громадяни України, була відповідь: «Ви можете залишити заявку про амброзію».

Можливо, в Корабельному районі робота по боротьбі з амброзією ведеться не гірше, ніж в інших районах. Однак те небажання навіть повідомити, що робиться у цьому напрямку, говорить або про залякування з боку Ігоря Копійки, на якого посилаються працівники, або про те, що робота виконується незадовільно і вони бояться наслідків.

Волонтерство у двобої з амброзією – безнадійна справа 

Колишня активістка руху «Миколаїв без амброзії» Ліліана Новікова, яка, будучи алергіком, ґрунтовно вивчала проблему боротьби з цією рослиною, повідомила про те, що для протистояння амброзії практично немає інструментів, а найголовніша проблема – нормативно-правова недосконалість у цій сфері, зокрема в частині досить символічних розмірів штрафів, відсутність ефективних механізмів доступу на територію приватної власності та багатьох державних об’єктів для виявлення цієї рослини.

– Суботники та інші волонтерські рухи не ефективні. Якщо ми вирвемо амброзію біля огорожі, а за огорожею, на приватній території, куди немає доступу, вона залишиться, то немає сенсу в нашій роботі, – вважає пані Ліліана.

Діяльність суспільної групи «Миколаїв без амброзії» була досить активною кілька років тому, і Ліліана була одним з його лідерів. Навіть спеціальний сайт з однойменною назвою було створено. Проте робота зупинилась через відсутність відповідної державної політики і підтримки у цій боротьбі. До речі, складна ситуація з карантинними алергічними рослинами у місті Миколаєві була однією з головних причин, чому сім’я Ліліани рік тому залишила Миколаїв і переїхала до Львова. Як зазначає колишня активістка, у Львові амброзії не росте взагалі. Не зустрічала вона там також дошкульних своїм насінням платанів, там також майже немає акацій. Алергенну атмосферу Миколаєва та марність активістських зусиль Ліліана згадує як страшний сон:

– Не говорила б про весь південь, але саме в Миколаєві з карантинними рослинами все дуже запущено, – з сумом констатувала колишня активістка.

Не штрафом єдиним, а замість батога – пряник 

Відомо, що скошування карантинної трави є малоефективним, поготів якщо проводиться з порушенням термінів косіння для амброзії. Більш дієвою є ліквідація рослини з коренем. Але як змусити суспільство добровільно і добросовісно займатись викопуванням бур’яну? Адже, як показує практика, штрафні важелі не є досить дієвими.

Такий спосіб є, і він не новий – купувати у населення те, що має бути знищеним. Відомо, що на території України, за ініціативою підприємців та громадських організацій, час від часу вживаються ефективні заходи по боротьбі з амброзією у формі акцій з її прийому. Так, наприклад, у 2013 році у Краматорську підприємці організували пункти прийому амброзії, де у перші десять днів акції за кілограм бур’яну платили одну гривню, в наступні десять днів – 75 копійок, ще наступні – 50. До «сировини» ставили жорсткі вимоги: рослини мають бути з коренем, а візитер пункту має зазначити, де було зібрано «врожай». У наметах, встановлених поблизу ЖЕКів, приймали зібраний бур’ян та передавали комунальникам на утилізацію.

Амброзія на центральній вулиці міста.

Ще одним ефективним способом, за інформацією обласної фітосанітарної інспекції, може бути посадка спеціальної газонної трави, яка сприяє зниженню сходження насіння амброзії. Тобто якщо б у місті було добре розвинуто благоустрій територій, засадження культурними рослинами, то проблем з амброзією було б менше.

Пігулки від алергії

Проблему амброзії гостро відчувають на собі алергіки, а також ті, хто не здогадується, що його літня нежить – алергія на амброзію. Медичне лікування алергічних реакцій на рослини ґрунтується в основному на профілактичних заходах, які потрібно розпочинати задовго до цвітіння карантинних рослин. Взимку, коли паростки зелені ще сплять у стовбурах дерев, а насінини чекають свого часу в землі, вкритій снігом, профілактика алергії вже не спить, алергіки впродовж тривалого часу (від шести місяців і більше) методично вживають необхідні препарати, щоб пом’якшити свої страждання в карантинний сезон. Як зазначає головний алерголог Миколаївської області Лідія Свістєльнікова, лікування потрібно розпочинати з діагностики, яка проводиться у жовтні – листопаді (коли закінчується цвітіння). Після діагностики – копітке системне лікування під наглядом спеціаліста. Тільки за таких умов можна зарадити алергії та полегшити перенесення симптомів у карантинний сезон.

Алерголог також радить не керуватись яскравою рекламою і не ставити собі діагнози на основі уявлень про алергію чи порад працівника аптеки. Перед тим, як купувати певні протиалергійні ліки, потрібно обов’язково порадитись із фахівцем. Причин тому багато, але назвемо найважливіші. Невдало підібрані ліки можуть тільки погіршити самопочуття та викликати негативні наслідки. Ліки можуть мати такі побочні ефекти, як сонлива дія, притуплення уваги тощо. Чи варто говорити про те, чим такий ефект може обернутись для того, хто сидить за кермом автомобіля чи працює за станком? Як свідчить практика, не всі фармацевти у мережах аптек добре знаються на препаратах, не всі покупці ліків уважно читають інструкції до них. Лідія Юхимівна акцентує увагу на тому, що дуже часто алергійну реакцію люди плутають із симптомами застуди та починають вживати антибіотики, що тільки заглиблює проблему. Таким чином, обіцяне в рекламі чарівне перетворення існує тільки на картинці, насправді ж подолання алергії – складна боротьба, в якій успіх залежить від кваліфікованого діагностування.

Незнання коштує дорого 

Якщо Ви побачили амброзію, телефонуйте на «гарячу лінію» та повідомте про знахідку. Фітосанітарна служба має обов’язково відреагувати на Ваше повідомлення та організувати її знищення.

Телефон «гарячої лінії»: 58-25-63

Резюмуючи огляд стану справ у боротьбі з карантинною амброзією, змушені констатувати, що однією з основних проблем є низький рівень обізнаності населення щодо властивостей амброзії та способів боротьби з нею. Така ситуація обумовлена, вірогідно, тим, що більшість людей не розуміють усього рівня небезпеки від рослини, не розуміють що алергія – досить підступна річ: сьогодні немає, а завтра – є.

Ще одною великою перешкодою є відсутність відповідної комплексної державної програми, нормативного врегулювання багатьох аспектів проблеми.

На момент виходу статті амброзію подекуди заввишки по пояс було зафіксовано в багатьох місцинах міста, навіть на центральній вулиці міста. Напередодні цвітіння (у третій декаді липня) вона повинна бути знищена.

Редакція висловлює надію, що так воно і буде, та докладає своїх зусиль до поінформованості населення на тему амброзії, організовуючи прямий ефір на обласному телеканалі «Миколаїв» заступника начальника обласної фітосанітарної інспекції Олени Тронько та дитячого міського алерголога Вікторії Яцишиної, який відбудеться 7 липня о 14.30. В рамках програми спеціалісти дадуть кваліфіковані поради та коментарі про те, що це за рослина і як долати її руйнівну діяльність для людини.

До теми боротьби з амброзією обов’язково повернемось найближчим часом.

Наталія ЖУРМІЙ
Фото автора 

2 Comments on “Амброзія: у полоні недбальства та байдужості”

  1. самое печальное, что скоро от этой гадости будут страдать все поголовно, потому что в первую очередь страдают люди с ослабленным иммунитетом. А как известно, в Украине после Чернобыля уже рождаются детки со слабым здоровьем.

  2. Эффективным средством в этом деле может быть только одно: пожелание,чтобы эту аллергию на себе почувствовали как можно скорее все те, кто сидит и делит государственную казну (особенно печется о проекте “Сердце города” при сотнях многоэтажек с дырявыми кровлями!!!), и те,кто получает офигенные зарплаты с премиями в ЖКГ города, в том числе и депутаты всей уровней. Тогда только они зашевелятся, лично пойдут с корнем вырывать этот сорняк. Другие рецепты,советы, рекомендации и призывы в этом сложном вопросе не подействуют.

Добавить комментарий