Турбота про ветеранів – наш святий обов’язок

9 травня жителі Миколаївщини з трепетом у серці та сльозами на очах святкуватимуть День Перемоги. Слова безмежної вдячності будуть адресовані ветеранам, інвалідам, учасникам бойових дій, які ціною власного життя та здоров’я подарували нам мир і злагоду. Напередодні свята ми вирішили поцікавитися, як держава піклується про таких людей, а також пільгами, що передбачені для них законодавством України.

Соціальний захист ветеранів

В умовах соціально-економічної кризи забезпечення гідного рівня життя ветеранів, інвалідів війни набуває ще більшої гостроти та актуальності.

На сьогоднішній день у Миколаївській області проживає 31,9 тис. ветеранів Великої Вітчизняної війни, із них 1166 чоловік – інваліди війни, 259 – учасники бойових дій, 23824 – учасники війни. Усі вони мають право на певні пільги, за якісне надання яких відповідає департамент соціального захисту населення облдержадміністрації на чолі з його директором Ольгою Сивопляс.

– Ольго Вікторівно, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» всі ветерани користуються пільгами. Як це питання вирішено в нашій області?

– Для 100% охоплення пільгами ветеранів війни та праці ми проводимо облік усіх пільговиків, створивши Єдиний реєстр одержувачів пільг.

Ветеранам війни (до цієї категорії відносяться також інваліди, учасники війни та учасники бойових дій) надаються такі пільги:

– знижка по оплаті за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання, передбачених законодавством. Розмір знижки по оплаті послуг (а це може бути 50%, 75%, 100%) залежить від статусу пільговика. Ці пільги також надаються членам сімей ветеранів;

– пільги на придбання твердого палива та скрапленого газу. Вони надаються готівкою, виходячи з норм та вартості, які щороку встановлюються Кабміном для усіх категорій пільговиків. Зокрема у 2014 році тонна вугілля коштуватиме 1078,23 грн., а балон скрапленого газу – 138,3 грн.;

– 50%-ва знижка абонплати за користування стаціонарним телефоном та його пільгова установка;

– безоплатний проїзд усіма видами міського, приміського транспорту загального користування;

– безкоштовний проїзд усіма видами міжміського транспорту один раз на два роки або 50%-ва знижка на проїзд один раз у рік;

– капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир.

Слід зазначити, що переліченіпільги надаються за рахунок коштів, які надходять із державного бюджету. Так, станом на 1 квітня 2014 року ветерани війни, діти війни, жертви нацистських переслідувань отримали такі пільги:

– для оплати житлово-комунальних послуг на загальну суму 26,3 млн. грн.;

– по абонплаті за користування телефоном – 955,1 тис. грн.;

– для придбання твердого палива та скрапленого газу готівкою – на 3,1 млн. грн.;

– стаціонарний телефон встановлено 39 ветеранам на суму 2,85 тис. грн.

Актуальними сьогодні є пільги, які передбачають капітальний ремонт житлових будинків і квартир ветеранам війни, адже не всі вони, в силу свого поважного віку, можуть самостійно привести до ладу своє помешкання.

– Хочу підкреслити, що безоплатний капітальний ремонт житлових будинків проводиться:

– інвалідам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, колишнім малолітнім в’язням концтаборів, гетто, визнаним інвалідами;

– особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружинам (чоловікам) померлих жертв нацистських переслідувань.

Безкоштовний капремонт здійснюється, виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири, але не частіше одного разу на 10 років.

Особа, яка має потребу у такому ремонті, подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем постійного проживання і реєстрації письмову заяву за встановленою формою. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається на підставі результатів обстеження комісією будинку або квартири.

У 2013 році капітальний ремонт оселі було виконано 11 ветеранам на загальну суму 240,3 тис. грн. Цьогоріч у місцевих бюджетах на ці цілі передбачено 341,5 тис. грн.

Щороку з нагоди Дня Перемоги ветерани війни отримують разову грошову допомогу.2014-й не стане винятком?

– Звісно, що ні. Цього року щорічна разова грошова допомога надається у таких розмірах:

– інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:    I групи – 2575 грн.;

II групи – 2250 грн.;

III групи – 2020 грн;

– особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 2575 грн.;

– учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків – 795 грн.;

– членам сімей загиблих, та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та інших причин, які не одружилися вдруге, – 400 грн.;

– учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників – 145 грн.

Розміри допомоги в порівнянні з минулорічними збільшено в середньому на 7%. Фактично допомогу отримали 34357 ветеранів на загальну суму 15 млн. 263 тис 155 грн. До 8 травня виплату допомоги буде завершено повністю.

– А який порядок і термін виплати разової грошової допомоги?

– Ця виплата проводиться щорічно до 5 травня через поштові відділення зв’язку або банківські установи (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, – за місцем їх проживання.

Військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів Внутрішніх справ України, Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

Хочу наголосити: якщо ветеран не отримав грошову допомогу до 5 травня, він має право отримати її до 30 вересня відповідного року.

– Сьогодні, за складних соціально-економічних умов, ветерани війни потребують додаткової матеріальної підтримки з боку органів самоврядування та місцевої влади. Як вирішується це питання?

– У Миколаївській області діє Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на період до 2015 року. У її рамках передбачено виділення із обласного бюджетуодноразової допомоги учасникам бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, війни з Японією до річниці Перемоги у ВВВ та визволення України від фашистських загарбників. Розмір виплати збільшено до 500 грн. на кожну особу. Аналогічні кошти закладаються і в місцевих бюджетах. Таким чином, цього року кожен ветеран до свята отримає по 1000 грн.

Окрім того, надається матеріальна допомога ветеранам війни – визволителям Миколаївщини від фашистських загарбників. У 2014 році її розмір збільшено до 250 грн. щомісяця. На цей час таку допомогу отримують 16 визволителів області. З бюджетів міст і районів області, в яких проживають зазначені ветерани війни, виділяється додаткова сума коштів. У середньому кожен із учасників визволення Миколаївщини від фашистських загарбників щомісяця отримує по 500 грн.

– Одним з пріоритетних завдань служб соціального захисту є забезпечення кожного інваліда протезом та інвалідною коляскою. Як ці питання вирішуються в нашій області?

– Щодо забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, хотілося б повідомити, що цього року урядом затверджено новий порядок, відповідно до якого інвалід самостійно обирає виробника протеза та колісного крісла.

Минулого року інваліди отримали 13805 протезно-ортопедичних виробів та 6287 технічних засобів реабілітації.

– У випадку, коли ветеран уже не в змозі самостійно себе обслуговувати і потребує сторонньої допомоги, чи є в Миколаївській області спеціалізовані заклади для проживання цієї категорії населення?

– Сьогодні на Миколаївщині функціонують два пансіонати геріатричного профілю, які розраховані на 311 ліжко-місць (Миколаївський та Вознесенський райони), на цей час у них проживає 292 особи, в тому числі 58 ветеранів війни.

Як правило, у таких установах мешкають самотні особи похилого віку та інваліди І та ІІ груп, які за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду.

Ветерани Великої Вітчизняної війни знаходяться на повному державному утриманні, вони забезпечені п’ятиразовим харчуванням з урахуванням віку і стану здоров’я, а також одягом, взуттям, протезно-ортопедичними виробами, спеціальними засобами пересування, окулярами, слуховими апаратами тощо.

Окрім того, в області функціонує ще 21 стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання, які відносяться до структури територіальних центрів соціального обслуговування.

Охорона здоров’я

Ветерани війни мають законне право на безкоштовне медичне обстеження та лікування. Наскільки воно виконується в Миколаївській області, розповідає начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлана Хотіна.

– Профілактичні огляди ветеранів війни проводяться у лікувальних закладах області згідно із затвердженими графіками. Лежачих хворих та осіб, які проживають у сільській місцевості, оглядають виїзними медичними бригадами.

Станом на 1 квітня 2014 року оглянуто ветеранів війни на 51,7%, у тому числі інвалідів війни – на 77,8%, учасників бойових дій – 60,9%, учасників війни – 47,6%. У структурі виявленої патології перше місце посідають хвороби серцево-судинної системи.

Амбулаторне лікування отримали 15488 осіб, що становить 44,8% від загальної кількості ветеранів війни.

– Світлано Григорівно, скільки ветеранів Великої Вітчизняної війни, інвалідів війни, учасників бойових дій було проліковано в Миколаївському обласному госпіталі інвалідів війни упродовж 2013-2014 років?

Госпіталь інвалідів війни розрахований на 300 ліжок, окрім цього, у кожному лікувально-профілактичному закладі області виділено окремі палати для стаціонарного лікування цієї категорії населення (175 палат на 431 ліжко). За I квартал 2014 року в обласному госпіталі інвалідів війни пройшли лікування 252 інваліди, 239 учасників бойових дій, 488 учасників війни, 166 дітей війни та інвалідів.

Однак, на жаль, витрати на медикаменти та харчування для ветеранів війни при стаціонарному лікуванні не завжди відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 року № 680 «Про збільшення норм грошових витрат на харчування та медикаменти в лікувально-профілактичних закладах ветеранів війни», а саме: на харчування виділяється лише 35 грн., на медикаменти – 40 грн., проте вони значно вищі, ніж для других категорій хворих.

Окрім лікування, ця пільгова категорія має потребу в санаторно-курортному оздоровленні. Як повідомили в департаменті соціального захисту населення ОДА, оздоровлення наших ветеранів здійснюється у санаторіях «Перемога» (м. Київ), «Салют» (м. Одеса), «Батьківщина» (м. Трускавець), «Слава» (м. Миргород).

2013 року за рахунок коштів державного бюджету забезпечено санаторно-курортним лікуванням 326 ветеранів війни. Поточного року оздоровлено 87 ветеранів.

Якщо інвалід не скористався своїм правом на санаторно-курортне лікування, він має право отримати грошову компенсацію за невикористану путівку.

Згідно з Порядком виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян грошова компенсація виплачується інвалідам війни та інвалідам, які мають статус жертв нацистських переслідувань, один раз на два роки, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок. Її можна отримати через два роки після звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації.

Матеріал підготувала Анна НІКУЛІНА

Добавить комментарий