Діалог урядовців з пресою

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

У п’ятницю, 4 квітня, у Києві в рамках програми «Відкритий Уряд» відбулася серія прес-конференцій Прем’єр-міністра України та членів Кабінету Міністрів для представників регіональних засобів масової інформації.У зустрічі, яка проходила в інформаційному агентстві «Укрінформ», взяли участь понад 120 представників ЗМІ з усіх регіонів України, у тому числі і з нашої області. На запитання журналістів відповіли Прем’єр-міністр України Арсеній Яценю к, перший віце-прем’єр-міністр України Віталій Ярема, віце-прем’єрміністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Володимир Гройсман, міністр фінансів Олександр Шлапак, міністр соціальної політики Людмила Денісова та міністр Кабінету Міністрів Остап Семерак.

Фінансова ситуація

Олександр Шлапак розповів про першопричини фінансових труднощів, що наразі переживає наша країна. За його словами, «проблеми накопичувалися довгі роки, а прискорилися і досягли абсурдних розмірів саме за діяльності останнього уряду, яка характеризувалася соціальною безвідповідальністю та популізмом, помноженими на фантастичне розкрадання державного бюджету».

Офіційний дефіцит бюджету, затвердженого у січні 2014 року, становить 61,7 млрд. грн. Але виявилося, що це «тільки вершина айсбергу, а реальна ситуація значно гірша».

Бюджет готувався традиційним для останніх років чином: були враховані видатки, з яких треба було отримати ще додаткові так звані доходи, а під це підганяли доходну частину. Відтак уряд вчергове завищив макропоказники. «Надуті» макропоказники привели до «надутих» доходів. А вони, зазначив урядовець, ведуть до шаленого тиску на бізнес, додаткових перевірок і штрафів.

Як зазначив О. Шлапак, сьогодні країна живе за рахунок двох джерел: грошей, взятих у борг, за який будуть розплачуватися наші діти і онуки, а також проїдання того, що було зароблено до нас. Адже з 2011 року до сьогодні вдвічі зменшилися валютні резерви нашої держави. Зупинити цю тенденцію, за висловом О. Шлапака, – свята справа нинішнього українського уряду.

Які завдання поставив перед собою уряд? У парламент було представлено дві пропозиції: на 30 млрд. грн. набрати додаткової дохідної частини і на 32 млрд. грн. скоротити реальні видатки. Проекти були прийняті парламентом.

Дохідну частину планується збільшити за рахунок підвищення плати за право користування надрами, додаткового навантаження на заможні верстви населення, підвищення акцизів на споживання шкідливих товарів – алкоголю, тютюну, а також за рахунок скорочення податкових пільг, розширення бази оподаткування.

Щодо видатків, то урядовці вимушені були скоротити практично всі капітальні трансферти й інші капітальні видатки. «Не буде ні ремонтів, ні новобудов, – уточнив О. Шлапак. – Різко скорочуємо видатки на товари і послуги. Жодного нового автомобіля, компьютера, мобільного телефона. Продаємо державні дачі, будинки, санаторії і таке інше. Ми вимушені заморозити мінімальну заробітнуплату і прожитковий мінімум на рівні 2013 року».

Мабуть, найнеприємнішим є рішення зменшити допомогу матерям з дітьми, яка становитиме на кожну новонароджену дитину близько 41 тис. грн. Ось така чекає на нас «економія».

Виступ О. Шлапака доповнив секретар Кабінету Міністрів Остап Семерак, який заявив, що вже розпочався процес скорочення державних службовців, анонсований Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком ще наприкінці березня. Він нагадав, що скорочення стосується 10% державних службовців у всіх центральних органах виконавчої влади, а це приблизно 24 тис. осіб. За словами Остапа Семерака, до цього числа не входять чиновники, яких можуть скоротити органи місцевого самоврядування. «Ми не можемо їм вказувати і доводити якісь цифри, але у цьому і є зміст місцевого самоврядування», – сказав міністр Кабінету Міністрів.

Що на кордонах?

Про внутрішню та зовнішньо-політичну ситуацію доповів перший віце-прем’єр-міністр Віталій Ярема: «Протягом останніх двох місяців в Україні відбулося близько 320 сепаратистських акцій, в яких взяли участь близько 242 тис. чоловік».

За його словами, за сепаратистські прояви, хуліганство, вбивства, нанесення тілесних ушкоджень відкрито кілька десятків кримінальних проваджень, розслідування яких знаходиться в активній стадії. Так, у провадженні СБУ наразі 40 кримінальних справ, у МВС – 35.

Ярема зазначив, що останнім часом кількість акцій сепаратистського характеру дещо зменшилася, «але це не означає, що нам можна розслабитися: гроші, вкрадені Януковичем, працюють, і заспокоюватися нам рано».

Урядовець повідомив: «За інформацією оперативних служб, для підняття та підтримки сепаратистських настроїв у країні використовують кошти, які Віктор Янукович разом зі своїми прибічниками вивіз з території України. Точна сума невідома, але мова йде про мільярди доларів США».

Віталій Ярема повідомив, що наразі на кордонах з Україною сконцентровано від 10 до 15 тисяч російських військовослужбовців, а в Криму перебувають близько 22 тис. російських військових. Правоохоронні органи працюють у посиленому режимі. Задля запобігання сепаратистській діяльності та стабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні правоохоронні органи вживають ряд заходів, зокрема для перешкоджання провокаціям, які, за попередньою інформацією, плануються російською стороною на 1 та 9 травня. Ці акції розраховані на дестабілізацію ситуації в Україні.

«Ми відстежуємо, наскільки далеко керівництво РФ планує зайти з цими акціями, так само, як відстежуємо і пересування російських військ на кордоні з Україною», – повідомив Ярема.

Агресія з усіх боків

Те, що Україна фактично перебуває в стані військової і політичної агресії підтвердив у своєму виступі і Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк: «Росія намагається підірвати у східних і південних областях України ту хитку стабільність, яка сьогодні існує, через агентуру, через так званих протестувальників, через спроби дискредитації на зовнішньополітичній арені, які повністю і цілком провалились».

Росія застосовує також і економічну агресію щодо нашої країни, що проявляється у обмеженні двосторонньої торгівлі, піднятті ціни на газ, у тиску на українські підприємства, партнером яких є Росія.

Однак Арсеній Яценюк зазначив і ті позитивні зміни, які відбуваються в економіці, зокрема суттєве уповільнення відтоку коштів з банківської системи. Він підкреслив, що на відтік коштів впливають і політичні, і економічні, і військові аспекти, зокрема «неймовірні борги, падіння економіки третій рік поспіль».

«Складно мати економічну стабільність, коли у тебе в країні 23 тисячі російських військ у Криму і ще по периметру державних кордонів близько 15-ти тисяч російських військ, танків, артилерії і щоденні провокації проти країни», – зазначив Прем’єр-міністр.

Ще однією позитивною тенденцією він назвав зменшення обсягу купівлі іноземної валюти порівняно з обсягами продажу. «Населення почало продавати іноземну валюту, – сказав глава уряду. – Це хиткі, але позитивні сигнали».

Зміни на місцях

У ході реформи органів місцевого самоврядування, як зазначив міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Володимир Гройсман, буде побудована так звана трирівнева система. Основною стане громада села-селища-міста, далі – район, а потім – область. Районна рада вибирає свій виконавчий комітет, а обласна рада – свій. «Кожен з цих рівнів – село-селище-місто, район і область – матимуть виключний перелік компетенцій і джерела фінансування, щоб не було жодних конфліктів і суперечок», – сказав міністр.

При цьому обласні державні адміністрації будуть перетворені на префектури, які виконуватимуть наглядові та координуючі функції стосовно органів державної влади на територіях. Сьогодні обласні держадміністрації – це виконавчі структури, які все вирішують, усе роблять, у них – усі гроші, губернаторів призначають як виконавців.

«Минула система довела, що деякі губернатори вели себе як міні-царі на територіях. Щодо голів обласних рад і облвиконкомів, їх будуть обирати люди. Тобто люди обирають обласну раду, а вона формує облвиконком і призначає голову», – пояснив В. Гройсман.

Замість голів облдержадміністрацій будуть префекти. Це люди, які призначатимуться центральним урядом або президентом. Префект буде виконувати наглядову функцію, він буде державним «оком» на території. «Але префект вже не буде розпоряджатися державними ресурсами, бюджетом, він не буде призначати людей на посади. Це будуть робити люди, яких обиратимуть мешканці. Буде обраність влади і, таким чином, буде також збалансованість і розподіл влади», – впевнений В. Гройсман.

Він також зазначив, що ця модель схожа з польською моделлю. Польща із здобуттям незалежності пройшла дуже великий і успішний шлях. Будемо відпрацьовувати цю модель, враховуючи польські помилки і досвід для створення ефективної системи управління державою.

Володимир Гройсман переконаний: «Україна є і буде унітарною державою, і я не бачу причин чи доцільності і ефективності міняти це. Нам треба передавати повноваження не на рівень регіону, а на рівень громади, щоб місцева громада була сильною – кожне село, селище і місто. Щоб вони мали свої кошти, повноваження, надавали послуги на місцевому рівні, управляли місцевими процесами – ось що дуже важливо».

Соціальна підтримка зберігається

За повідомленням міністра соціальної політики Людмили Денісової, в Україні вже профінансовано 16% від місячної потреби квітневих пенсій. У цілому на виплати пенсій у квітні буде направлено 21,4 млрд. грн. Утім, перерахувати гроші жителям Криму і Севастополя не вдалося через відсутність технічних можливостей, зазначила міністр. Однак отримати пенсії кримчани можуть, виїхавши у найближчий регіон, наприклад, у Херсон. Денисова запевнила, що всі види державної соціальної допомоги, у тому числі і пенсії, не тільки збережені, але й не зменшені.

«У непростій економічній ситуації уряд робить усе можливе, щоб найбільш незахищені громадяни не відчули на собі реалії сьогодення. Зокрема, у зв’язку з підвищенням тарифів на газ і тепло сім’ї з низькими доходами (а це майже 3,5 млн. сімей) отримають право на компенсацію, що дорівнює різниці між вартістю комунальних послуг після і до підвищення. Таким чином, ці сім’ї отримають державну підтримку, і розмір їх платежів за комунальні послуги не зміниться», – підкреслила вона.

Міністр повідомила, що сьогодні в Україні спостерігається погіршення ситуації на ринку праці, зокрема рівень безробіття зріс з 7,9% до 8,2%. За словами Денісової, це обумовлено економічною ситуацією, а також скороченням штату чиновників.

«Такі громадяни не залишаться без уваги держави, – зазначила вона. – Для них Державний центр зайнятості підготував 60 тис. вакансій, у тому числі і на високі посади».

Напередодні початку літнього сезону актуальним є питання оздоровлення дорослих і дітей. Відпочиватимемо тепер в санаторіях і оздоровницях на материковій частині України. Міністр наголосила, що найбільше в цій ситуації постраждали діти та інваліди-спинальники, які раніше мали змогу відпочивати у дитячому оздоровчому центрі «Артек», санаторії для інвалідів у Саках «Пирогово» та імені Бурденка. «Українські діти цього літа будуть відпочивати в одеській «Молодій гвардії», – сказала Л. Денісова. – У наших планах зробити цей заклад новим «Артеком» на материковій частині».

Тетяна ФІЛіППОВА

Миколаїв-Київ


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.