Земельне питання Таїсії Мельник

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Земля – годувальниця наша. Так завжди говорили на селі. У наші дні ця приказка наповнилася новим сенсом, але суть залишилася та ж: земельні наділи, які отримали селяни після розпаювання в умовах практично повної відсутності роботи на селі, є чи не єдиним постійним і стабільним джерелом доходу. А тому і ставитися недбало до цього питання не можна.

Земля – задешево

Таїсія Олексіївна Мельник із села Новокрасне Арбузинського району написала нам до редакції про те, що 10 років тому вона, як і деякі інші її односельці, домовилася з якимось К. Потапенком, працівником місцевого агропідприємства «Благодатненський птахопром», вочевидь, з приводу суборенди її земельного паю, який до того перебував в оренді у керівника «Благодатненського птахопрому» Олега Юрченка.

Скажу відразу: перипетії цієї загадкової домовленості з›ясувати так і не вдалося, оскільки Олег Олександрович Юрченко відмовився що-небудь пояснювати і заявив, що нічого не знає про це. Хоча Костянтин Потапенко – його підлеглий, який багато років працює разом з ним.

Так от, відповідно до цієї домовленості, Потапенко заплатив людям орендну плату наперед за 10 років з розрахунку по 1200 грн. за рік за кожний пай.

«Він оголосив, что дасть наперед по 1200 грн. за рік на 10 років, – пише Таїсія Олексіївна. – Більше 40 чоловік згодились. Була дана довіреність від нас, що Потапенко буде платити податки за нас. Але у довіреності не вказано строки оплати. Коли закінчилися 10 років, Потапенко мовчить. Я і ще кілька чоловік поїхали до нотаріуса и розірвали довіреність. Хто раніше розірвав, ще влітку, тому він виплатив по 3600 грн. А я – 13 листопада, то мені не заплатили нічого.

Я – хвора людина, інвалід 2-їгрупи загального захворювання. Мені треба лягти в лікарню. Пенсія – 1000 грн., на яку я живу з сином, адже роботи в селі немає».

Можна тільки здогадуватися про умови і мету цієї угоди, але ясно одне: тоді, 10 років тому, люди вирішили взяти наперед гроші однією сумою, так би мовити, оптом, а значить, оцінили свою землю значно дешевше, ніж можна було. Адже щорічна плата за землю, цілком імовірно, була набагато більше тієї, що запропонував Потапенко. І орендарю це було дуже вигідно. Порівняємо: 1200 грн. тоді і 4 тис. 112 грн. – нинішня вартість земельного паю Таїсії Мельник. Звичайно, отримати в руки відразу кругленьку (а для селян – просто величезну) суму багатьом здалося дуже привабливим. Таїсія Олексіївна, наприклад, отримала відразу 11 тис. 500 грн. Але ці гроші, як видно, закінчилися швидко, і наразі селяни звернулися до нотаріуса, щоб розірвати невигідну для себе домовленість.

Власниця… без документів

Треба сказати, що звернення до редакції Таїсії Олексіївни цитувати важко. Втім, як і розібратися в ньому по суті. Наша читачка описує ситуацію нечітко, не наводячи необхідних подробиць, і до того ж зачіпає найрізноманітніші питання. Її цікавить, наприклад, чому сусідам заплатили по 3600 грн. за пай, а їй – ні? Чому Юрченко платить по 3% за оренду землі, а не 5%, як платять у Братському районі? І скільки коштує 1 гектар землі в її рідному, Арбузинському районі? А між рядків Таїсія Олексіївна зізнається: «Договір оренди на 49 років я не підписувала, і на руках у мене нічого немає. Навіть акта немає. Він (напевно, О. Юрченко? – Ред.) його виготовляв і оригінал у нього, а він мені нічого не дає».

Однак головним приводом звернутися до редакції було те, що Таїсії Олексіївні, виявляється, терміново потрібні кошти на ремонт будинку: «хата валиться», – а гроші за землю їй обіцяють виплатити не раніше кінця нинішнього року. Ось і написала вона у редакцію ображеного листа: мовляв, вплиньте на цього Юрченка або Потапенка!

Але ж справа не в Юрченку чи в Потапенку. Є закон. На жаль, Таїсія Олексіївна його не знає. Більш того, ні у неї, ні у тисяч інших жителів наших сіл просто немає ніякої можливості отримати відповіді на хвилюючі їх питання, дуже часто – елементарні, найпростіші. Але найгірше те, що вона не має на руках жодних документів на свій земельний пай і не вважала за потрібне запастися ними, навіть коли приймала рішення про передачу землі в оренду спочатку одному орендарю, а потім іншому. Напевне, важливіше при цьому було якнайшвидше отримати гроші, а потім «хоч потоп»? Про землюгодувальницю багато жителів Новокрасного знову згадали, коли сплачені наперед гроші за земельні наділи закінчилися…

– Тих, хто погодився віддати землю на 10 років і взяти гроші наперед, у нас набереться чоловік 12, – пояснює Новокрасненський сільський голова Олексій Маркович Прокоф›єв. – Але ж на цей пай вони отримували борошно, зерно, соняшникову олію, цукор, картоплю. Я Таїсії не раз говорив: «Навіщо землю віддаєш, якщо самі в злиднях живете?». Я ще тоді їй пояснював: «Тая, ти з землі живеш. А тобі дадуть 12 тисяч і скажуть: бувай здорова!». Так і вийшло: гроші прогуляли і все! Тепер люди хочуть забрати землю назад. Ходять по судах і прокуратурах. Намагаються повернути свої земельні паї.

Можливо, що й сама Таїсія Олексіївна вже не раз пошкодувала про те своє рішення віддати землю за безцінь, але що зроблено – не повернеш.

Тим часом домовленість із Потапенком припинена, і умови оренди, як, мабуть, треба розуміти, знову повернулися на початкові. Наразі Таїсія Олексіївна, як і колись, буде отримувати за землю щорічну платню. Керівник підприємства «Благодатненський птахопром» Олег Юрченко, в оренді у якого знаходиться земельний пай Таїсії Мельник, стверджує, що всі виплати власниця земельного наділу отримала сповна.

– Вона отримала все, що належить, – говорить О. Юрченко. – У мене є всі її підписи про те, що вона отримала. Мої співробітники це підтверджують. Чим вона незадоволена, я не знаю. У Мельник в акті написана вартість оренди землі – 3%, що за її наділ у 7,15 га становитиме 4 тис. 112 грн. 27 коп. З цієї суми буде утримано прибутковий податок 616,84 грн. Це зазначено у договорі оренди. У підсумку за 2014 рік їй належить виплатити 3 тис. 495 грн. Рік закінчується 31 грудня. Ось до цього терміну гроші вона і отримає.

Відповіді на запитання

Здається, усі крапки над «і» поставлені. Але відкритим залишається питання: «А чи може О. Юрченко виплатити орендну плату Т. Мельник раніше грудня? Так би мовити, піти їй назустріч по-людськи, враховуючи її складні життєві обставини? Адже договір цього не забороняє?».

– Пояснюю вам, як це правильно, перш за все, з юридичної точки зору, – каже начальник юридичного відділу Головного управління Держземагентства у Миколаївській області Володимир Васильович Корнукій. – Як зробити «по-людськи» – це вже не до нас. Сам керівник сільгосппідприємства повинен вирішити, як вчинити у даному випадку. Він може сплатити орендну плату на початку періоду, а може – в кінці. При цьому залишається єдина умова: виплата повинна відбутися до терміну, зазначеного у договорі оренди землі. Якщо орендар сплатить, скажімо, 1 січня наступного року – це вже порушення умов договору.

Володимир Корнукій дав відповіді також на багато інших запитань, які в своєму листі ставить Таїсія Мельник.

– Хто і з яких коштів сплачує прибутковий податок на землю?

– Питання оподаткування належить до повноважень Міністерства податків і зборів. Це не наше питання. Можу лише сказати, що від орендної плати у будь-якому випадку податок сплачується. У договорі оренди земельної ділянки це питання повинно обумовлюватися: хто його буде виплачувати – орендар чи орендодавець? Орендар зобов›язаний повністю заплатити орендну плату. А хто буде платити податок, про це вони домовляються між собою.

– Скільки складає вартість оренди для орендаря?

– Відсоток може бути різний. Є указ президента, яким рекомендований розмір орендної плати на рівні не нижче 3% від грошової оцінки, що дійсно для сільгоспземель: паїв та земель товарно-сільськогосподарського призначення. Але це всього лише рекомендації, і на ділі відсоток може бути нижчим або вищим цього показника. Встановлюється він знову-таки договором! Щодо державних та комунальних земель податковий кодекс чітко прописує ці норми. А по землях приватної власності не регулює так точно. Орендар може встановлювати хоч 10%, якщо йому є, чим платити. Але це питання виключно договірних відносин.

– І орендна плата може бути навіть менше 3%?

– Спочатку указом президента було рекомендовано 1,5%. З тих пір у процентну ставку на землю були внесені зміни, і був запропонований рівень у 3%. Втім, у деяких господарствах орендну плату встановлюють навіть вище 5%. А є діючі договори, де передбачено менше 3%. Це залежить від того, як вже домовляються між собою орендодавець та орендар.

– У якому випадку орендна плата може виплачуватися продуктами, а в якому – грошима?

– У законі про оренду зазначається, якими можуть бути розміри, форми і терміни орендної плати. Про розмір ми вже сказали. Що стосується форми, то вонаможе бути натуральною, може бути грошовою, може бути ще якоюсь, залежно від того, як передбачено в договорі. Сторони можуть домовитися про виплату зерном, продуктам або грошима.

Як бачимо, основою відносин між орендодавцем та орендарем є договір, у якому зазначаються всі важливі моменти. І тому його не тільки потрібно мати при собі, а, як мінімум, уважно прочитати, ретельно вивчити, а, можливо, й проконсультуватися з юристом, щоб заздалегідь уникнути неприємностей та чітко знати свої права і обов›язки.

Тетяна ФІЛІППОВА


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.